WWG, Rezerwat, Zaopiekuj się mną
Fot. Materiały prasowe
O TYM JEST GŁOŚNO

Posłuchaj nowej wersji hitu Zaopiekuj się mną zespołu Rezerwat!

Projektowi przyświeca szlachetna idea

Konrad Szczęsny 26 września 2019 16:52
WWG, Rezerwat, Zaopiekuj się mną
Fot. Materiały prasowe

Zespół Rezerwat oraz Fundacja WWF Polska stworzyli niezwykły teledysk oraz nową aranżację hitu sprzed lat – „Zaopiekuj się mną”. Na pierwszy rzut oka w nowym teledysku widzimy niezwykły krajobraz rzeki Świder oraz tajemniczą rusałkę z wiankiem na głowie. Przekaz utworu jest jednak gorzki - piosenka ma za zadanie zwrócić uwagę na fakt, że nasze polskie rzeki „wysychają” i „dławią się” z winy destrukcyjnej działalności człowieka. Utwór ma zachęcić do dołączenia do programu Zaopiekuj się rzeką realizowanego przez Strażników Rzek WWF, w którym każdy może zostać opiekunem wybranej rzeki i działać dla jej dobra. Zgłoszenia do programu można dokonać na stronie straznicy.wwf.pl. Autorem scenariusza i producentem teledysku jest Oskar Marciniuk. Premiera teledysku w internecie miała miejsce w poniedziałek, 23 września.

Zaopiekuj się mną – nowa wersja piosenki formacji Rezerwat

W Polsce znajduje się 150 tysięcy kilometrów rzek. Szacujemy, że ok 20-25 proc. to rzeki, które nie zostały w ogóle przekształcone przez człowieka lub zostały zmienione w niewielkim stopniu. Jedynie 15 tys. kilometrów rzek znajduje się w dobrym stanie.

„Zdrowa, naturalna rzeka może nas uchronić przed skutkami katastrofy ekologicznej” - przypomina Zofia Pawelska z Fundacji WWF Polska. „Rzeki w naturalnej postaci, pełnią niezwykle istotne funkcje ekosystemowe. Z jednej strony zaopatrują ludzi w świeżą wodę, produkty żywnościowe i inne surowce pochodzenia roślinnego – np. drewno, a z drugiej strony pomagają w zmniejszeniu dotkliwości zmiany klimatu - przeciwdziałają powstawaniu susz i powodzi oraz wspierają samooczyszczanie się wody” – dodaje Zofia Pawelska.

Fundacja WWF od lat apeluje o pilne i skuteczne wdrożenie prawa w zakresie zapewnienia dobrego stanu wód słodkowodnych w Polsce. Aby móc skutecznie chronić rzeki fundacja stworzyła - w ramach grupy wolontariuszy Strażnicy Rzek WWF - program Zaopiekuj się rzeką. Jego celem jest ochrona najcenniejszych odcinków małych i średnich rzek w Polsce, z pomocą i zaangażowaniem społeczeństwa. Każdy, kto zostanie opiekunem konkretnego odcinka rzeki zobowiązuje się do przeprowadzenia w ciągu roku czterech monitoringów, organizacji akcji sprzątania śmieci, a także interwencji w urzędach w sytuacji, gdy planowane będą niepokojące inwestycje. Program działa na zasadach wolontariatu i jest bardzo ważny z punktu widzenia ochrony polskich rzek, gdyż pozwala na kontrolowanie ich stanu oraz szybkie reagowanie w razie potrzeby.

Więcej informacji: straznicy.wwf.pl

Andrzej Adamiak spersonifikował rzekę

Rzeka w teledysku przybiera postać rusałki, którą widz podgląda w dzikich i tajemniczych okolicznościach przyrody. Skupienie na detalach krajobrazu z rzeką w roli głównej, podkreśla kulturowe znaczenie naturalnej rzeki na przestrzeni lat historii i obyczajów. Autorzy piosenki i teledysku udzielają rzece głosu: „Wokół mnie gorąco”, „Zaopiekuj się mną, nawet gdy nie będziesz chciał.”

„Gdy Fundacja WWF Polska zgłosiła się do nas propozycją stworzenia remake’unaszego utworu, od razu się zgodziliśmy. Ja osobiście uwielbiam spacery nad rzeką, niejednokrotnie takie obcowanie z przyrodą było dla mnie ukojeniem, ale przede wszystkim wielką inspiracją do tworzenia. Ja jako artysta, nie wyobrażam sobie, że widoki dzikiej rzeki mogłyby zniknąć bezpowrotnie” - mówi lider zespołu Rezerwat – Andrzej Adamiak.

Link do teledysku: https://youtu.be/I3HN9RGRHj4  

Kadry z teledysku:

WWG, Rezerwat, Zaopiekuj się mną
Fot. Materiały prasowe

WWG, Rezerwat, Zaopiekuj się mną
Fot. Materiały prasowe

TAGI #WWF #muzyka

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!