Żona szejka szczerze o seksie Arabek
Fot. Adobe Stock
O TYM JEST GŁOŚNO

Iran: Nie żyje kobieta, która chciała wejść na stadion i obejrzeć mecz

Po tym, jak ją aresztowano, dokonała samopodpalenia

Konrad Szczęsny 11 września 2019 18:21
Żona szejka szczerze o seksie Arabek
Fot. Adobe Stock

Iranka znana pod pseudonimem Sahar zmarła w szpitalu w Teheranie w poniedziałek 9 września. Po tym, jak została aresztowana po próbie wejścia na stadion piłkarski w stroju mężczyzny, dokonała samopodpalenia. Ciało 29-latki było poparzone w 90%. Po tygodniu walki o życie, zmarła, o czym we wtorek 10 września poinformowało Amnesty International.

Iran: Zmarła kobieta, która podpaliła się w akcie protestu po aresztowaniu

Jej sprawa wstrząsnęła światem. W marcu tego roku 29-letnia Iranka Sahar Khodayari próbowała dostać się na mecz swojej ulubionej drużyny, teherańskiego klubu Esteqlal. W tym celu miała na sobie męskie ubrania. Niestety, w trakcie kontroli ochroniarz zdemaskował ją i oddał w ręce policji. Kobieta została aresztowana i oskarżona o „pojawienie się w przestrzeni publicznej bez hidżabu”, ponieważ w Iranie od 1981 roku kobiety nie mogą oglądać rozgrywek sportowych z udziałem mężczyzn, mimo że zapis ten nie widnieje w prawie. W zeszłym roku tymczasowo zniesiono to bulwersujące ograniczenie, aby kobiety miały możliwość obejrzenia rozgrywek piłkarskich w ramach mistrzostw świata.

Z uwagi na barwy irańskiego klubu, którego była miłośniczką, Sahar została w mediach społecznościowych okrzyknięta „niebieską dziewczyną”. Jej sprawę śledzili z zapartym tchem przedstawiciele międzynarodowej opinii publicznej. 29-latka spędziła w areszcie trzy dni. Następnie została wypuszczona na wolność na kaucją, jednak na proces musiała czekać pół roku. W wyznaczonym terminie (zeszły tydzień) stawiła się w sądzie, gdzie została poinformowana, że „z powodu nadzwyczajnej sytuacji rodzinnej sędziego jej sprawa została odroczona”. Wyszła z budynku, jednak wróciła do niego po chwili, by zabrać telefon komórkowy. Wtedy to usłyszała fragment rozmowy, z której wynikało, że gdy usłyszy wyrok skazujący, będzie przebywała w więzieniu od 6 miesięcy do nawet 2 lat.  

Iran: sprawa Sahar Khodayari

Wtedy podjęła dramatyczną decyzję. Wyszła przed budynek sądu i dokonała aktu samopodpalenia. W wyniku zdarzenia poparzeniom uległo 90% jej ciała. W szpitalu przebywała tydzień. Niestety, mimo starań, 29-latki nie udało się uratować. Wiadomość o jej śmierci podało we wtorek 10 września Amnesty International. Kondolencje rodzinie Sahar przekazała m.in. FIFA, która rok temu apelowała do władz Iranu o zniesienie na czas mistrzostw świata zakazu oglądania przez kobiety rozgrywek sportowych z udziałem mężczyzn.

Z kolei kapitan reprezentacji Iranu, Masud Shojaei, podkreślił za pośrednictwem mediów społecznościowych, że zakaz „jest przestarzały i nie będzie zrozumiany przez przyszłe pokolenia” (za serwisem rp.pl)  

Laila Shukri, Jestem żoną szejka o seksie Arabek
Fot. Adobe Stock

Nusrat Jahan Rafi, muzułmanka spalona żywcem
Fot. Twitter

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.