Arkadiusz Tomiak, Gdynia, 44 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, 19.09.2019 rok
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER
O tym się mówi!

Nie żyje Arkadiusz Tomiak, wybitny operator filmowy

Świat filmu żegna wyjątkową osobę

Aleksandra Frankowska 11 czerwca 2024 14:36
Arkadiusz Tomiak, Gdynia, 44 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, 19.09.2019 rok
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Nie żyje Arkadiusz Tomiak, operator filmowy, który zapisał się historii polskiej kinematografii. Autora zdjęć do takich filmów, jak "Czerwone maki", "Raport Pileckiego" czy "Karbala" żegnają przyjaciele z branży. Tomiak zginął w wypadku samochodowym, miał 55 lat.

Nie żyje Arkadiusz Tomiak

Arkadiusz Tomiak zginął w tragicznym wypadku samochodowym. Był w drodze do rodzinnego Koszalina na festiwal "Młodzi i Film". Wypadek miał miejsce koło Tucholi. Niestety dla operatora zakończył się tragicznie. Zmarł na miejscu. Według informacji, które podaje Plejada, jego samochód został zepchnięty z drogi i stanął w płomieniach. Do wypadku doprowadził młody kierowca, który podczas wyprzedzania popełnił błąd. 

ZOBACZ TEŻ: Wanda Nowicka przekazała nowe informacje o tym, gdzie trafią dzieci Barbary Sienkiewicz: „Zrobimy wszystko, by miały normalne dzieciństwo” 

Arkadiusz Tomiak, Artur Żmijewski, Gala rozdania Polskich Nagród Filmowych, Warszawa, 07.03.2016 rok
Fot. Mateusz Jagielski/East News

Arkadiusza Tomiaka żegnają gwiazdy telewizji

Operator filmowy był blisko związany z osobami z branży. Pożegnała go przede wszystkim Telewizja Polska, ale również aktor, Marcin Dorociński. Tych dwoje łączyła bliska relacja, mieli okazję wiele razy pracować wspólnie na planie.

"Jest taka samotna łza spływająca po policzku Kaprala Wydry w filmie „Obława”. I dziś ta samotna łza płynie z powodu tragicznej śmierci Arka Tomiaka. Nie tylko wybitnego operatora i artysty, a przede wszystkim życzliwego człowieka. Bo zmieścić jego życie i jego osobę w jednym słowie „operator” to tak, jakby powiedzieć nic" - napisał Dorociński.

Arkadiusz Tomiak na swoim koncie miał wiele sukcesów zawodowych. Zawód operatora filmowego był jego prawdziwą pasją, której oddawał się absolutnie bez reszty.

"To jest zawód, którego nie można realizować bez pasji. Praca przy filmie eliminuje mnie z innych aktywności życiowych. I jeśli ktoś tego nie kocha, to po prostu tego nie wytrzyma" - mówił Arkadiusz Tomczak w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Rodzinie i bliskim Arkadiusz Tomiaka składamy wyrazy współczucia. 

TAGI #śmierć

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.