Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK
POŻEGNANIE

Pierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Polsce

Nie żyje 57-latka z Poznania

Konrad Szczęsny 12 marca 2020 12:48
Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK

Nie żyje zakażona koronawirusem 57-latka z Poznania, która w stanie krytycznym przebywała w tamtejszym szpitalu. Informacja została potwierdzona w czwartek 12 marca przez Jędrzeja Solarskiego, zastępcę prezydenta Poznania.

Koronawirus w Polsce: nie żyje 57-latka z Poznania

Przypadek zakażenia SARS-Cov-2 potwierdzono u niej w poniedziałek 9. marca. Była jednocześnie pierwszą osobą w Wielkopolsce, u której wykryto koronawirusa.

„O śmierci kobiety została powiadomiona wcześniej jej rodzina”, przekazał na konferencji prasowej zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski (cytat za TVN24.pl).

57-latka przebywała na oddziale zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu. Miała objawy ciężkiego zapalenia płuc, była podłączona do respiratora i wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej.

Jej stan określany był jako krytyczny.

Do tej pory w Polsce potwierdzono 47 przypadków zakażenia koronawirusem.

Przypadek 57-latki z Poznania z koronawirusem

Przypadek nieżyjącej kobiety z Poznania jest o tyle niepokojący, że przed wykryciem zakażenia koronawirusem nie przebywała za granicą i w ostatnim czasie nie miała kontaktu z osobą, która wykazywałaby objawy choroby COVID-19. To, co udało się ustalić, to że kilkanaście dni wcześniej spotkała się z osobą, która wróciła z Włoch. Jej syn jest natomiast pracownikiem McDonald'sa. Po tym, gdy informacja wyszła na jaw, restaurację zamknięto. Mężczyzna nie miał objawów infekcji, a jego wyniki badań dały wynik ujemny.

Kim była 57-latka z Poznania? Pracowała w poradni psychologiczno-psychiatrycznej na Dębcu. Według słów burmistrza Kórnika Przemysława Pacholskiego, miała przyjmować pacjentów w poradni na terenie gminy Kórnik. Ta sama poradnia ma filię również w Puszczykowie. Placówka, w której zatrudniona była kobieta, została zamknięta.

Kwarantanną objęto również osoby, które mogły mieć kontakt z zakażonymi. I tak 18 osób jest w związku z tym hospitalizowanych, 89 objętych kwarantanną, zaś 717 nadzorem epidemiologicznym (informacje za TVN24.pl).

Rodzina 57-latki z Poznania

Hospitalizowany jest natomiast mąż zmarłej kobiety i jej córka. U obojga wykryto koronawirusa. 25-latka czuje się dobrze, podobnie określany jest stan jej ojca. Mąż 57-latki kobiety jest pracownikiem miejskiej spółki wodociągowej w Poznaniu.  

W Polsce do tej pory potwierdzono 47 przypadków koronawirusa. Jednak jest pewne, że liczba ta drastycznie wzrośnie w najbliższych dniach:

Koronawirus
Fot. AdobeStock

57-latka z Poznania to pierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Polsce:

Koronawirus
Fot. AdobeStock

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.