Olga Figaszewska 1 lipca 2017 08:30
1/10
Najbogatsze Polki
Copyright @VivA!
1/10

WPROST opublikował listę stu najbogatszych Polaków w 2017 roku. Łącznie w ciągu ostatniego roku zarobili ponad 132, 2 mld złotych! I w porównaniu z poprzednimi latami ich majątek zwiększył się prawie o jedną piątą. Chociaż na listę z każdym rokiem trafić jest dość trudno, udaje się to nie tylko mężczyznom. Bogate, niezależne i ambitne. W najnowszym rankingu każda z nich swoim zaangażowaniem, przedsiębiorczością i siłą charakteru, udowadnia, że kobiety odgrywają dziś znaczącą rolę. Niektóre swój majątek dzielą z mężami, inne z rodzeństwem  jednak wszystkie są pewne: pieniędzy wystarczy im nie tylko na waciki.

 

Zobacz też: Magazyn „Forbes” opublikował listę najbogatszych gwiazd show-biznesu! Kto zarobił najwięcej?

 

Dominika Kulczyk, Aldona Wejchert, Dr Irena Eris... Na ile został oszacowany ich majątek? Jak udało im się osiągnąć sukces? Zapraszamy do galerii!

 

Zobacz też: Zyski liczą w milionach. Oto 8 najlepiej zarabiających Polek

2/10
Dominika Kulczyk, „VIVA!’’
Copyright @Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM
2/10

1. Dominika Kulczyk

Wraz z bratem Sebastianem znaleźli się na pierwszym miejscu na liście najbogatszych Polaków w 2017 rok. Kolejny rok na szczycie.  Ich majątek wynos 15,5 mld złotych. Dominika jest córką zmarłego Jana Kulczyka i dziedziczką jego imperium. Po raz kolejny udało jej się wyprzedzić własną mamę i byłą żonę krezusa - Grażynę Kulczyk. Na liście 100 najbogatszych Polaków zadebiutowała w 2011 roku - z majątkiem wycenianym na 150 mln zł występowała na niej razem ze swoim byłym już mężem Janem Lubomirskim-Lanckorońskim. Po rozwodzie, Dominika z listy 100 najbogatszych Polaków zniknęła, ale zawsze była w rankingu najbogatszych Polek.

 

Od wielu lat angażuje się w działalność filantropijną, która jest jej zawodowym celem. Stworzyła i prowadzi rodzinną fundację Kulczyk Foundation, której celem jest realizacja charytatywnych przedsięwzięć na globalną skalę. Dominika jest również założycielką i wiceprezeską oddziału organizacji Green Cross International, czyli jednej z największych na świecie organizacji ekologicznych.. Od 2013 do 2016 roku pełniła rolę wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

Polecamy też: Zobaczcie najlepiej zarabiające piosenkarki według „Forbes’a”! Wyniki mogą was zdziwić!

3/10
Grażyna Kulczyk, VIVA! 2011
Copyright @Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek
3/10

19. Grażyna Kulczyk 1,7 mld zł

Kolekcjonerka dzieł sztuki na światowym poziomie, z własnych funduszy finansuje spektakle teatralne i wystawy. Najbogatsza Polka, a według szwajcarskiego magazynu „Bilanz” jedna z najbogatszych „Szwajcarek”, bo również tam mieszka. W jej adresie e-mailowym widnieje tajemnicze „5050.com”. Co to znaczy? Okazuje się, że to ilustracja jej filozofii życiowej i credo: 50 procent sztuki, 50 – biznesu. Pół na pół, ale z pewnością nie „na pół gwizdka”.

Polacy poznali ją jako żonę Jana Kulczyka – najbogatszego Polaka. Niewielu wiedziało, jakie odnosi sukcesy i jakim oparciem, również w biznesie, jest dla męża. Odrestaurowany przez nią poznański Stary Browar konkurenci uważają za jedną z najpiękniejszych miejskich przestrzeni. Tu Grażyna Kulczyk organizuje imprezy artystyczno-kulturalne. Z wykształcenia prawniczka, ukończyła aplikację sędziowską, ale po odchowaniu dzieci wciągnął ją biznes. Córka lotnika Dywizjonu 305 w Anglii, Stanisława Łagody. Ojciec wpoił jej konsekwencję i upór, mówił: „Jak zaczynasz, to kończysz”.  Nic dziwnego, że wspiera do dziś Klub Seniorów Lotników. Poza tym pewnie prowadzi samochód i zamierza pilotować śmigłowiec. Więc może „5050” z jej e-maila to w połowie racjonalizm, w połowie serce i szczypta sentymentalizmu. Twarda i delikatna? Zapewnia, że „dotyka normalności”, bo nie zamyka się w enklawie zastrzeżonej dla jej socjety. Po rozstaniu z mężem, które sama nazywa „dramatycznym”, nie wycofała się z życia publicznego, nie skupiła na walce z mężem. Wrzuciła piąty bieg w pojeździe z napędem na cztery koła (motoryzacyjne odniesienia są uzasadnione, w latach 90. zaczynała od organizowania sieci dilerskiej VW, Audi i Škody). Za rewitalizację ponadstuletniego Browaru Huggera zgarnęła wszystkie możliwe nagrody w świecie. Wokół elektronicznego konceptu artysty Rafaela Lozano-Hemmera tworzy Blow Up Hall – kompleks hotelowo-restauracyjny. Powołała fundację Art Stations Foundation, by promować działania kulturalne. Jakżeby inaczej, skoro jej kolekcja liczy kilkaset pozycji wybitnych artystów z Polski i ze świata. Stawia na polską kulturę jako towar eksportowy, chociaż mówi, że w „ciężkim” biznesie nie powiedziała ostatniego słowa. Ma apetyt na więcej. Ma też gest. Milionem złotych wsparła przedsiębiorcze kobiety z zalanej przez powódź Bogatyni, by mogły odbudować swój biznes. Życie osobiste też jej dopisuje. Dumna jest z dzieci Dominiki i Sebastiana i dwójki wnuków. A jeśli chodzi  o sprawy sercowe... Jedyne wyznanie, na jakie udało się nam namówić Grażynę Kulczyk, brzmi: „Jest lepiej niż dobrze”. Więc może „5050” to także pół pracy, pół miłości?

4/10
Teresa Mokrysz
Copyright @East News
4/10

26. Teresa Mokrysz z rodziną, 1,3 mld zł

Wraz z mężem Kazimierzem są założycielami spółki Mokate. Produkcja śmietanki do kawy, a potem cappuccino, herbat i kilkuset produktów spożywczych okazała się trampoliną do sukcesu. Niedawno firma zajęła się branżą cukierniczą.  Dwa lata temu przedsiębiorstwo odnotowało sprzedaż produktów za pół miliarda złotych,  z czego aż 80 mln, to zysk netto. 

Polecamy też: Najbogatsi Polacy w 2017 roku według magazynu „Forbes”. Kto znalazł się na liście krezusów?

5/10
Aldona Wejchert
Copyright @Piotr Porębski/METALUNA
5/10

27. Aldona Wejchert z dziećmi, z majątkiem oszacowanym na 1.2 mld złotych.

Od początku kariery związana z Grupą ITI, do niedawna głównym akcjonariuszem telewizji TVN. Obecnie w Grupie ITI pełni funkcję wiceprezydenta i członka komitetu wykonawczego. Współtworzyła Miltikino. Zasiadała w radzie nadzorczej TVN aż do momentu sprzedaży spółki amerykańskiej grupie medialnej Scripps Networks Interactive w lipcu w 2015. Jest współudziałowcem rodzinnego funduszu, członkinią Rady Fundacji TVN "Nie jesteś sam", a także członkinią Polskiej Rady Biznesu oraz Kapituły Nagrody PRB im. Jana Wejcherta. Skończyła Wydział Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a także dodatków uczyła się w London Business School.

 

Zobacz też: Dominika Kulczyk, Aldona Wejchert i inne. Jak 10 najbogatszych Polek zdobyło swoje fortuny?

6/10
Anna Podniesińska
Copyright @East News
6/10

47. Anna Podniesińska, 800 mln zł

Sprowadza do Polski  znane marki. Dzięki niej na polskim rynku mamy buty Bata, przesyłki z DHL, reklamy od Ogilvy & Mather czy ubrania od Oscara Jacobsona. Do kraju wprowadza również innowacyjną firmę farmaceutyczną z USA. Zarządza Wolnym Obszarem Celnym w Mszczonowie. Członkini Zarządu Głównego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan i prezesem Polskiego Związku Handlu i Usług tejże organizacji. Poza pracą zawodową angażuje się w działalność organizacji gospodarczych i charytatywnych. W  1998 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wkład w rozwój polskiej gospodarki.

7/10
Irena Eris
Copyright @Olga Majrowska
7/10

73. miejsce z majątkiem 525 mln złotych należy do Ireny Eris i Henryka Orfingera

 

Irena Eris, a naprawdę Szołomicka-Orfinger, obroniła doktorat z farmacji na Uniwersytecie w Humboldt w Berlinie. Wraz z mężem założyła Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris. Produkty są sprzedawane w ponad 40 krajach świata, a firma zatrudnia około tysiąca osób. Rocznie z linii produkcyjnych wychodzi ponad 25 mln sztuk kosmetyków. A marka znajduje się w jednym klubie z takimi światowymi firmami jak: Chanel, YSL, Givenchy. Irena Eris prowadzi własne Centrum Naukowo-Badawcze, Hotel SPA w Krynicy-Zdroju, na Wzgórzach Dylewskich i Polanicy-Zdroju.

 

Polecamy też: Najbogatsi Polacy w 2017 roku według magazynu „Forbes”. Kto znalazł się na liście krezusów?

8/10
Dorota Soszyńska jej dom i ogród w magazynie VIVA! MODA
Copyright @Aleksander Iwaszkiewicz
8/10

76. miejsce zajęła Dorota i Wojciech Soszyńscy z majątkiem w wysokości 500 mln złotych.

 

Gdy po raz pierwszy odwiedziła Francję i Paryż miała 12 lat. Od tamtej pory Dorota Soszyńska kocha wszystko co jest z nimi związane, zarówno  modzie, jak i w sztuce, architekturze i dekoracji wnętrz.

 

Dorota Soszyńska, współwłaścicielka świetnie prosperującej firmy farmaceutyczno-kosmetycznej.

9/10
Wiktoria Wejchert
Copyright @
9/10

94. Victoria Wejchert, 297 mln złotych

Jest najmłodszą polska milionerką. Ma 27 lat. Fortunę odziedziczyła po ojcu, Janie Wejchercie. Środki włożyła na fundusz inwestycyjny Capital36 FIZ. Ukończyła zarządzanie i antropologię na Cambridge. Postanowiła porzucić pracę w korporacji i rozpoczęła karierę bizneswoman.

10/10
Agata Wejchert
Copyright @East News
10/10

Ostatnią setkę zamyka Agata Wejchert-Dworniak z kwotą 270  mln złotych.

Dziedziczka fortuny po Janie Wejchercie. Zajmuje główne stanowisko w zarządzie Wejchert Investments, spólce holdingowej ITI. Ukończyła studia w London School of Economics. Pracowała jako brand manager. Obecnie zajmuje się przedsięwzięciami ojca, kieruje klubem Polskiej Rady Biznesu.

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.