Olga Figaszewska 1 lipca 2017 08:30
1/10
Najbogatsze Polki
Copyright @VivA!
1/10

WPROST opublikował listę stu najbogatszych Polaków w 2017 roku. Łącznie w ciągu ostatniego roku zarobili ponad 132, 2 mld złotych! I w porównaniu z poprzednimi latami ich majątek zwiększył się prawie o jedną piątą. Chociaż na listę z każdym rokiem trafić jest dość trudno, udaje się to nie tylko mężczyznom. Bogate, niezależne i ambitne. W najnowszym rankingu każda z nich swoim zaangażowaniem, przedsiębiorczością i siłą charakteru, udowadnia, że kobiety odgrywają dziś znaczącą rolę. Niektóre swój majątek dzielą z mężami, inne z rodzeństwem  jednak wszystkie są pewne: pieniędzy wystarczy im nie tylko na waciki.

 

Zobacz też: Magazyn „Forbes” opublikował listę najbogatszych gwiazd show-biznesu! Kto zarobił najwięcej?

 

Dominika Kulczyk, Aldona Wejchert, Dr Irena Eris... Na ile został oszacowany ich majątek? Jak udało im się osiągnąć sukces? Zapraszamy do galerii!

 

Zobacz też: Zyski liczą w milionach. Oto 8 najlepiej zarabiających Polek

2/10
Dominika Kulczyk, „VIVA!’’
Copyright @Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM
2/10

1. Dominika Kulczyk

Wraz z bratem Sebastianem znaleźli się na pierwszym miejscu na liście najbogatszych Polaków w 2017 rok. Kolejny rok na szczycie.  Ich majątek wynos 15,5 mld złotych. Dominika jest córką zmarłego Jana Kulczyka i dziedziczką jego imperium. Po raz kolejny udało jej się wyprzedzić własną mamę i byłą żonę krezusa - Grażynę Kulczyk. Na liście 100 najbogatszych Polaków zadebiutowała w 2011 roku - z majątkiem wycenianym na 150 mln zł występowała na niej razem ze swoim byłym już mężem Janem Lubomirskim-Lanckorońskim. Po rozwodzie, Dominika z listy 100 najbogatszych Polaków zniknęła, ale zawsze była w rankingu najbogatszych Polek.

 

Od wielu lat angażuje się w działalność filantropijną, która jest jej zawodowym celem. Stworzyła i prowadzi rodzinną fundację Kulczyk Foundation, której celem jest realizacja charytatywnych przedsięwzięć na globalną skalę. Dominika jest również założycielką i wiceprezeską oddziału organizacji Green Cross International, czyli jednej z największych na świecie organizacji ekologicznych.. Od 2013 do 2016 roku pełniła rolę wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

Polecamy też: Zobaczcie najlepiej zarabiające piosenkarki według „Forbes’a”! Wyniki mogą was zdziwić!

3/10
Grażyna Kulczyk, VIVA! 2011
Copyright @Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek
3/10

19. Grażyna Kulczyk 1,7 mld zł

Kolekcjonerka dzieł sztuki na światowym poziomie, z własnych funduszy finansuje spektakle teatralne i wystawy. Najbogatsza Polka, a według szwajcarskiego magazynu „Bilanz” jedna z najbogatszych „Szwajcarek”, bo również tam mieszka. W jej adresie e-mailowym widnieje tajemnicze „5050.com”. Co to znaczy? Okazuje się, że to ilustracja jej filozofii życiowej i credo: 50 procent sztuki, 50 – biznesu. Pół na pół, ale z pewnością nie „na pół gwizdka”.

Polacy poznali ją jako żonę Jana Kulczyka – najbogatszego Polaka. Niewielu wiedziało, jakie odnosi sukcesy i jakim oparciem, również w biznesie, jest dla męża. Odrestaurowany przez nią poznański Stary Browar konkurenci uważają za jedną z najpiękniejszych miejskich przestrzeni. Tu Grażyna Kulczyk organizuje imprezy artystyczno-kulturalne. Z wykształcenia prawniczka, ukończyła aplikację sędziowską, ale po odchowaniu dzieci wciągnął ją biznes. Córka lotnika Dywizjonu 305 w Anglii, Stanisława Łagody. Ojciec wpoił jej konsekwencję i upór, mówił: „Jak zaczynasz, to kończysz”.  Nic dziwnego, że wspiera do dziś Klub Seniorów Lotników. Poza tym pewnie prowadzi samochód i zamierza pilotować śmigłowiec. Więc może „5050” z jej e-maila to w połowie racjonalizm, w połowie serce i szczypta sentymentalizmu. Twarda i delikatna? Zapewnia, że „dotyka normalności”, bo nie zamyka się w enklawie zastrzeżonej dla jej socjety. Po rozstaniu z mężem, które sama nazywa „dramatycznym”, nie wycofała się z życia publicznego, nie skupiła na walce z mężem. Wrzuciła piąty bieg w pojeździe z napędem na cztery koła (motoryzacyjne odniesienia są uzasadnione, w latach 90. zaczynała od organizowania sieci dilerskiej VW, Audi i Škody). Za rewitalizację ponadstuletniego Browaru Huggera zgarnęła wszystkie możliwe nagrody w świecie. Wokół elektronicznego konceptu artysty Rafaela Lozano-Hemmera tworzy Blow Up Hall – kompleks hotelowo-restauracyjny. Powołała fundację Art Stations Foundation, by promować działania kulturalne. Jakżeby inaczej, skoro jej kolekcja liczy kilkaset pozycji wybitnych artystów z Polski i ze świata. Stawia na polską kulturę jako towar eksportowy, chociaż mówi, że w „ciężkim” biznesie nie powiedziała ostatniego słowa. Ma apetyt na więcej. Ma też gest. Milionem złotych wsparła przedsiębiorcze kobiety z zalanej przez powódź Bogatyni, by mogły odbudować swój biznes. Życie osobiste też jej dopisuje. Dumna jest z dzieci Dominiki i Sebastiana i dwójki wnuków. A jeśli chodzi  o sprawy sercowe... Jedyne wyznanie, na jakie udało się nam namówić Grażynę Kulczyk, brzmi: „Jest lepiej niż dobrze”. Więc może „5050” to także pół pracy, pół miłości?

4/10
Teresa Mokrysz
Copyright @East News
4/10

26. Teresa Mokrysz z rodziną, 1,3 mld zł

Wraz z mężem Kazimierzem są założycielami spółki Mokate. Produkcja śmietanki do kawy, a potem cappuccino, herbat i kilkuset produktów spożywczych okazała się trampoliną do sukcesu. Niedawno firma zajęła się branżą cukierniczą.  Dwa lata temu przedsiębiorstwo odnotowało sprzedaż produktów za pół miliarda złotych,  z czego aż 80 mln, to zysk netto. 

Polecamy też: Najbogatsi Polacy w 2017 roku według magazynu „Forbes”. Kto znalazł się na liście krezusów?

5/10
Aldona Wejchert
Copyright @Piotr Porębski/METALUNA
5/10

27. Aldona Wejchert z dziećmi, z majątkiem oszacowanym na 1.2 mld złotych.

Od początku kariery związana z Grupą ITI, do niedawna głównym akcjonariuszem telewizji TVN. Obecnie w Grupie ITI pełni funkcję wiceprezydenta i członka komitetu wykonawczego. Współtworzyła Miltikino. Zasiadała w radzie nadzorczej TVN aż do momentu sprzedaży spółki amerykańskiej grupie medialnej Scripps Networks Interactive w lipcu w 2015. Jest współudziałowcem rodzinnego funduszu, członkinią Rady Fundacji TVN "Nie jesteś sam", a także członkinią Polskiej Rady Biznesu oraz Kapituły Nagrody PRB im. Jana Wejcherta. Skończyła Wydział Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a także dodatków uczyła się w London Business School.

 

Zobacz też: Dominika Kulczyk, Aldona Wejchert i inne. Jak 10 najbogatszych Polek zdobyło swoje fortuny?

6/10
Anna Podniesińska
Copyright @East News
6/10

47. Anna Podniesińska, 800 mln zł

Sprowadza do Polski  znane marki. Dzięki niej na polskim rynku mamy buty Bata, przesyłki z DHL, reklamy od Ogilvy & Mather czy ubrania od Oscara Jacobsona. Do kraju wprowadza również innowacyjną firmę farmaceutyczną z USA. Zarządza Wolnym Obszarem Celnym w Mszczonowie. Członkini Zarządu Głównego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan i prezesem Polskiego Związku Handlu i Usług tejże organizacji. Poza pracą zawodową angażuje się w działalność organizacji gospodarczych i charytatywnych. W  1998 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wkład w rozwój polskiej gospodarki.

7/10
Irena Eris
Copyright @Olga Majrowska
7/10

73. miejsce z majątkiem 525 mln złotych należy do Ireny Eris i Henryka Orfingera

 

Irena Eris, a naprawdę Szołomicka-Orfinger, obroniła doktorat z farmacji na Uniwersytecie w Humboldt w Berlinie. Wraz z mężem założyła Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris. Produkty są sprzedawane w ponad 40 krajach świata, a firma zatrudnia około tysiąca osób. Rocznie z linii produkcyjnych wychodzi ponad 25 mln sztuk kosmetyków. A marka znajduje się w jednym klubie z takimi światowymi firmami jak: Chanel, YSL, Givenchy. Irena Eris prowadzi własne Centrum Naukowo-Badawcze, Hotel SPA w Krynicy-Zdroju, na Wzgórzach Dylewskich i Polanicy-Zdroju.

 

Polecamy też: Najbogatsi Polacy w 2017 roku według magazynu „Forbes”. Kto znalazł się na liście krezusów?

8/10
Dorota Soszyńska jej dom i ogród w magazynie VIVA! MODA
Copyright @Aleksander Iwaszkiewicz
8/10

76. miejsce zajęła Dorota i Wojciech Soszyńscy z majątkiem w wysokości 500 mln złotych.

 

Gdy po raz pierwszy odwiedziła Francję i Paryż miała 12 lat. Od tamtej pory Dorota Soszyńska kocha wszystko co jest z nimi związane, zarówno  modzie, jak i w sztuce, architekturze i dekoracji wnętrz.

 

Dorota Soszyńska, współwłaścicielka świetnie prosperującej firmy farmaceutyczno-kosmetycznej.

9/10
Wiktoria Wejchert
Copyright @
9/10

94. Victoria Wejchert, 297 mln złotych

Jest najmłodszą polska milionerką. Ma 27 lat. Fortunę odziedziczyła po ojcu, Janie Wejchercie. Środki włożyła na fundusz inwestycyjny Capital36 FIZ. Ukończyła zarządzanie i antropologię na Cambridge. Postanowiła porzucić pracę w korporacji i rozpoczęła karierę bizneswoman.

10/10
Agata Wejchert
Copyright @East News
10/10

Ostatnią setkę zamyka Agata Wejchert-Dworniak z kwotą 270  mln złotych.

Dziedziczka fortuny po Janie Wejchercie. Zajmuje główne stanowisko w zarządzie Wejchert Investments, spólce holdingowej ITI. Ukończyła studia w London School of Economics. Pracowała jako brand manager. Obecnie zajmuje się przedsięwzięciami ojca, kieruje klubem Polskiej Rady Biznesu.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.