Mika Urbaniak, Urszula Dudziak, VIVA!
Fot. Krzysztof Opaliński
O TYM SIĘ MÓWI

Mika Urbaniak: „Obudziłam się w szpitalu. Miałam 5,4 promila alkoholu we krwi”

Córka Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka w mocnych słowach o swojej chorobie

redakcja VIVA! 30 stycznia 2020 22:00
Mika Urbaniak, Urszula Dudziak, VIVA!
Fot. Krzysztof Opaliński

Trzeba niebywałej odwagi, by opowiedzieć o takich przeżyciach... Córka polskich ikon jazzu udzieliła właśnie wywiadu Gazecie Wyborczej. Owoc miłości Urszuli Dudziak oraz Michała Urbaniaka jest wokalistką, a w ostatnim czasie także pisarką. W rozmowie z dziennikiem ujawniła kulisy powstawania książki, a także podzieliła się zaskakującymi historiami z prywatnego życia. Okazało się, że zmagała się z alkoholizmem, depresją oraz chorobą afektywną dwubiegunową.

Mika Urbaniak o chorobie

Mika Urbaniak jest dzieckiem gwiazd, lecz jej życie nie było usłane różami. Choć teraz ma 40 lat, okazuje się, że jeszcze jako nastolatka zaczęła mieć poważne problemy ze zdrowiem. Wspominając swoją edukację w USA, powiedziała: „Gdy byłam już w college’u, miałam takie momenty, że ze strachu nie byłam w stanie wyjść z pokoju. Albo jak wychodziłam na kampus, miałam wrażenie, że wszyscy na mnie patrzą. Taka fobia społeczna. Schowałam do torebki butelkę z alkoholem i co jakiś czas popijałam, żeby było mi łatwiej. To był pierwszy rok studiów, miałam 19 lat”.

Później nie było lepiej, choć zdecydowała się wrócić do Polski: „Zamieszkałam z mamą, i zaczęłam dużo imprezować. Miałam towarzystwo do picia. Typowi artyści, można by powiedzieć. To trwało pięć lat. Moja mama kilkakrotnie wyciągała mnie z różnych opresji”.

To jednak nie było najmocniejsze wyznanie Miki. Wokalistka zdecydowała się opowiedzieć moment krytyczny, punkt kulminacyjny w jej życiu, kiedy to Urszula Dudziak zagroziła, że jeśli córka nie zacznie się leczyć, wyrzuci ją z domu: „Nawet nie pamiętam, bo doprowadzałam się do takiego stanu, że urywał mi się film. Jednej nocy, już pod koniec tego okresu, poszłam obładowana alkoholem do mojego przyjaciela. Miałam pieniądze, bo koncertowałam wtedy u Smolika. Zaczęliśmy pić. Mieszałam wszystkie możliwe alkohole. W pewnym momencie powiedziałam, że wracam do domu. Przyjaciel próbował mnie zatrzymać, ale najwyraźniej go zignorowałam. Gdy wchodziłam do taksówki, urwał mi się film. Mam tylko takie wspomnienie, że stoję niedaleko jakiegoś parku, kompletnie zdezorientowana. Potem obudziłam się już w szpitalu. Miałam 5,4 promila alkoholu we krwi. Byłam cała posiniaczona, z ogromnym guzem na głowie. Wszystko, co miałam przy sobie, zniknęło, łącznie z ubraniami. Prawdopodobnie ktoś mnie pobił i okradł”.

Wiadomo, że Mika przed trafieniem na odwyk, w 2004 roku znalazła się na dwa tygodnie w szpitalu psychiatrycznym, gdzie przeszła szereg badań, podczas których wykryto u niej chorobę dwubiegunową afektywną. Charakteryzuje się ona naprzemiennymi stanami depresji i przypływem sił oraz euforią. Wyznała: „Dopiero od kilku miesięcy czuję się dobrze i stabilnie. To zasługa terapii i dobrze dobranego leczenia farmakologicznego. Wcześniej było tak, że leki brałam tylko przez rok, potem je odstawiłam, co skutkowało tym, że miesiącami byłam w depresji, a potem nagle wpadałam w manię. Na terapię też nie chodziłam. To był okres, w którym czułam się bardzo zagubiona i samotna”.

Spodziewaliście się, że miała takie problemy?  

Mika Urbaniak i Urszula Dudziak w sesji do VIVY!

Mika Urbaniak, Urszula Dudziak, VIVA!
Fot. Krzysztof Opaliński

Mika Urbaniak, Urszula Dudziak, VIVA!
Fot. Krzysztof Opaliński

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.