Fot. Wojciech Olszanka/East News
Historie miłosne

Ich współpraca przerodziła się w miłość. Dziś pozostają przyjaciółmi. Historia Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta

Razem wciąż podbijają świat filmu!

Marcjanna Maryszewska 9 grudnia 2022 18:52
Fot. Wojciech Olszanka/East News

Kiedyś łączyła ich miłość, dziś jako serdeczni przyjaciele tworzą jeden z najsłynniejszych duetów filmowych. Historia relacji Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta przez wielu uważana jest za wzór, a nawet solidny materiał na film. „Oni stanowią idealny tandem i dobrze się uzupełniają”, podkreślała obecna partnerka scenarzysty, Maja Ostaszewska. Jak rozpoczął się związek reżyserki oraz operatora filmowego? I dlaczego zdecydowali się na rozwód? Poznajcie historię ich miłości.

Małgorzata Szumowska i Michał Englert — historia miłości

Oboje pochodzą z artystycznych rodzin, a swoją pasję do filmu rozwijali w łódzkiej filmówce. Ona, studentka wydziału reżyserii, oraz on — student na wydziale operatorskim. I to właśnie w Łodzi rozpoczęła się znajomość dwójki absolwentów, którzy pewnego dnia postanowili połączyć siły i nakręcić razem krótkometrażową produkcję. „Pracujemy razem od szkoły filmowej, od krótkometrażowego dokumentu »Cisza«, który otworzył przed nami wiele drzwi. Michał robił zdjęcia, poprosił, żebym pomogła mu wyreżyserować jego etiudę „Wniebowstąpienie”, wspominała reżyserka na łamach Polityki.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest partner Olgi Bołądź? Aktorka zaznała szczęścia i miłości u boku 31-letniego biznesmena

Współpraca zaowocowała kolejnymi poważnymi projektami. Następnym krokiem była przyjaźń, która w końcu przerodziła się… w prawdziwą miłość. Jednak żadne z nich nigdy nie mówiło zbyt wiele o tym, co ich łączy. Nawet po ślubie, mającym miejsce w 2001 roku, twardo milczeli na temat swojego życia prywatnego. Przed światem uzewnętrzniali się jedynie wtedy, gdy w grę wchodziły ich własne, filmowe projekty.

Małgorzata Szumowska, Michał Englert, 2020

Fot. Image Capital Pictures / Film Stills / Forum

Małgorzata Szumowska i Michał Englert — rozwód i kontynuacja współpracy

Ich małżeństwo, choć postawione na fundamentach zaufania i wzajemnej sympatii, nie przetrwało próby czasu. Gdy w 2005 roku rozpoczęli realizację filmu „Solidarność, Solidarność”, byli już po rozwodzie… Wtedy okazało się, że Michał Englert oraz jedna z aktorek zatrudniona przez byłą małżonkę mają się ku sobie. Mowa tu o Mai Ostaszewskiej, z którą operator związany jest od kilkunastu lat.

Reżyserka z kolei zapewniała, że nie żywi urazy ani do byłego męża, ani kobiety, do której ten zapałał płomiennym uczuciem. Wkrótce sama związała się z montażystą filmowym Jackiem Drosio, a ostatecznie szczęścia zaznała u boku aktora Mateusza Kościukiewicza, który również zdążył już wystąpić w filmach swojej żony.

ZOBACZ TAKŻE: Wzięli ślub 14 lat temu, jednak ta relacja nie przetrwała próby czasu. Sonia Bohosiewicz rozwiodła się z mężem

Co więcej, cała czwórka utrzymuje przyjacielskie stosunki, a Maja Ostaszewska otrzymała nawet jedną z ważniejszych ról w jej filmie „Body/Ciało”. Także współpraca zawodowa byłych małżonków trwa nieprzerwanie od wielu lat. Twórcy mają na koncie takie dzieła jak „33 sceny z życia”, „Twarz”, „W imię”, a także produkcję z 2020 roku — „Śniegu już nigdy nie będzie”. Dziś ta niezwykła historia Michała Englerta i Małgorzaty Szumowskiej dla wielu stanowi wzór tego, jak powinno wyglądać rozstanie niegdyś bliskich sobie ludzi. 

Maja Ostaszewska o relacji Michała Englerta i jego byłej żony

Małgorzata Szumowska i Michał Englert tworzyli nierozerwalny duet zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Poza pracą dziś łączą ich wyłącznie przyjacielskie relacje, lecz wciąż spędzają wiele czasu razem, pracując nad kolejnymi projektami. Jak na to wszystko reaguje obecna partnerka operatora, Maja Ostaszewska? 

Jakiś czas temu gwiazda ujawniła, co tak naprawdę sądzi o zawodowym połączeniu byłych małżonków. Warto dodać, że aktorka dość regularnie pojawia się w ich wspólnych produkcjach. „Oni stanowią idealny tandem i dobrze się uzupełniają. Oboje są bardzo niezależni, nie chcą nikomu się przypodobać, idą swoją drogą. Od lat współpracują z grupą przyjaciół, tworząc twórczą wspólnotę”, przyznała na łamach magazynu Pani.

Maja Ostaszewska, Michał Englert, 2013

ostaszewska englert zwiazek
Fot. Michal WARGIN/East News

To nie wszystko. Aktorka wyznała, że prywatnie sama pozostaje z Małgorzatą Szumowską w przyjacielskich stosunkach. Ich znajomość sięga bardzo wczesnych lat! „Poznałyśmy się jeszcze jako nastolatki. Małgośka ma bardzo silną, przywódczą osobowość i jest bardzo bezpośrednia. Nie obgaduje, nie knuje za plecami; jeśli coś do kogoś ma, to wali prosto z mostu. To może być przykre, ale ja bardzo cenię taką szczerość. Prywatnie przyjaźnimy się i rozumiemy”, dodawała w tej samej rozmowie.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Joanna i Jolanta Żółkowskie – dwie aktorki, dwie siostry. Jak układała się ich relacja?

Takich relacji mogłoby pozazdrościć wielu! Michałowi Englertowi i Małgorzacie Szumowskiej, a także ich rodzinom życzymy dużo szczęścia i samych dobrych, pełnych miłości chwil.  

Źródło: Kultura.onet.pl, Gwiazdy.wp.pl, Plotek.pl

Małgorzata Szumowska, Michał Englert, Nagranie programu Rezerwacja, 6.04.2022, Warszawa

Fot. Wojciech Olszanka/East News

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.