Książę Harry i księżna Meghan, Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II, 3.06.2022
Fot. Samir Hussein/WireImage
Królewskie życie

Meghan i Harry mieli zrzec się tytułów, ale wciąż ich używają. Księżna Sussex ma aż dwa!

Okazuje się, że... nadal mogą się nimi posługiwać

Maria Elas 28 listopada 2022 17:23
Książę Harry i księżna Meghan, Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II, 3.06.2022
Fot. Samir Hussein/WireImage

Książę Harry i jego żona, księżna Meghan, bardzo często są w sieci obiektami hejtu. Jednym z powodów jest między innymi, jak sądzą internauci, nadużywanie książęcych tytułów. Mimo że małżonkowie zapowiadali, iż się ich zrzekną, nadal tego nie zrobili. Okazuje się, że... nie mają do tego prawa. Poznajcie szczegóły!

Meghan i Harry mieli zrzec się tytułów

W lutym 2020 roku księżna Meghan i książę Harry porzucili swoje wysoko postawione stanowiskarodzinie królewskiej i wyjechali z Wielkiej Brytanii, by na stałe mieszkać w Stanach Zjednoczonych. Wybrali życie z dala od monarchii i życia na dworze. Wywarło to niemałe zamieszanie wśród internautów i publicystów. W mediach nieprzychylnych małżeństwu roiło się od artykułów pełnych krytyki, a bezwzględni internauci żądali, by para zrzekła się książęcych tytułów. Nawet sami Meghan i Harry sugerowali, że mogą przestać stosować nadanych im tytułów księcia i księżnej Sussex, lecz mimo upływu dwóch lat wciąż dumnie ich używają. Czy mają do tego prawo? Eksperci mówią jednogłośnie: tak!

Czytaj też: Wielka Brytania. Książę Harry miał przed laty spotykać się ze starszą o 13 lat gwiazdą reality show

Księżna Meghan i książę Harry, Invictus Games, 17.04.2022
Fot. Patrick van Katwijk/Getty Images

Księżna Meghan i książę Harry, Invictus Games, 17.04.2022

Tytuły w rodzinie królewskiej

W rozmowie z „Insiderem” Robert Jobson, jeden z czołowych ekspertów od rodziny królewskiej, powiedział, że książę jest synem następcy tronu, więc nigdy nie straci swojego książęcego tytułu, nawet jeśli chciałby się go zrzec. Jedynym sposobem, by utracił on prawo do używania tytułu, było odebranie go przez samą Elżbietę II. Jednak, jak mówiła wówczas autorka królewskich biografii Katie Nicholl, szanse by monarchini odebrała mu tytuł, są niewielkie. Tłumaczy, że „to jego prawo od urodzenia". I rzeczywiście władczyni nigdy tego nie zrobiła. Harry nie był jednak zawsze nazywany księciem Sussex. „Królowa podjęła decyzję o uhonorowaniu Harry'ego, czyniąc go królewskim księciem w dniu ślubu”, dodaje ekspert. Natomiast jeśli chodzi o Meghan, prawo do tytułu księżnej dostała w dniu ślubu z Harrym i przysługuje jej tak długo, jak będzie jego żoną.

Co ciekawe, oprócz bycia księżną, Meghan ma również prawo do używania tytułu… księżniczki! Chociaż nie ma ona królewskich korzeni, poślubienie księcia nadaje jej przywilej do używania tego tytułu. Harry, jako syn ówczesnego księcia, również zawsze był adresowany jako książę, niezależnie od tego, czy posiadał własne księstwo, czy nie. Zatem Meghan, jako jego żona, tytułowana jest księżniczką. Nawet w akcie urodzenia Archiego, pierwszego dziecka pary, widnieją tytuły „księżniczka” i „książę”. Te same tytuły wpisano w aktach urodzenia dzieci księżnej Kate i księcia Williama. Była aktorka jednakże publicznie figuruje raczej jako księżna.  

Zobacz także: Księżna Meghan ma jasny plan na przyszłość. Sięgnie po władzę, gdy jej dzieci podrosną?

Księżna Meghan, Ksiażę Harry, 2021
Fot. Kristin Callahan/Shutterstock/Rex Features/East News

Księżna Meghan i książę Harry, 2021 rok

Księżna Meghan, Platynowy Jubileusz, 3.06.2022
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

Księżna Meghan, Platynowy Jubileusz, 3.06.2022

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.