Królowa Matka
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Królowa Matka podzieliła majątek między Williama i Harry'ego. Jeden dostał jednak więcej...

Dlaczego matka Elżbiety II postanowiła wyróżnić jednego z prawnuków?

Gabriela Czernecka 29 września 2022 21:17
Królowa Matka
Fot. Getty Images

Większość członków brytyjskiej rodziny królewskiej posiada majątek, który opiewa na naprawdę ogromne kwoty. Tak też było w przypadku Elżbiety Bowes-Lyon, Królowej Matki. The Mirror ujawnił, jaką sumą dysponowała matka królowej Elżbiety II, a także komu zapisała ją w spadku. Okazuje się, że spora część przypadła jej prawnukom, książętom Williamowi i Harry'emu. Jednak jeden z braci otrzymał nieco więcej... Który? I dlaczego?

Majątek Królowej Matki 

Królowa Matka była jedną z najbardziej niezwykłych kobiet w rodzinie królewskiej. Sam Hitler mówił o niej, że jest „najniebezpieczniejszą kobietą na świecie”. Potrafiła świetnie manipulować służbą i członkami rodziny królewskiej. To ona zachęciła Karola do ślubu z Dianą i ukrywała jego romanse. Nienawidziła Wallis Simpson i doprowadziła do tego, że została wygnana i wielu wręcz pod karą utraty królewskich przywilejów zaprzestało z nią kontaktu. Mimo to Brytyjczycy uwielbiali swoją Królową, bowiem w obliczu wojny nie straciła poczucia walki, swoją postawą okazała męstwo, ogromną siłę i solidarność z narodem.

Gdy zmarła w wieku 101 lat w 2002 roku, poddani pogrążyli się w żałobie. Zanim odeszła, Królowa Matka zadbała jednak o swój majątek, który wycenia się na około 50-70 mln funtów. Kwota ta niemal w całości przeszła na królową Elżbietę II, ale część tej sumy Królowa Matka przekazała Williamowi i Harry’emu. Szczególną troską obdarzyła prawnuków i zapisała im 14 milionów funtów. Niewielu jednak wie, że nie podzieliła pieniędzy po równo. Choć wielu spodziewałoby się, że więcej otrzymał książę William, to w rzeczywistości większą kwotę Królowa Matka przekazała Harry’emu. Dlaczego?

Czytaj też: https://viva.pl/ludzie/newsy/wielka-brytania-ksiaze-harry-postanowil-ocenzurowac-autobiografie-nie-chce-by-ludzie-sie-od-niego-odwrocili-141128-r1/

Królowa Matka
Fot. Getty Images

Królowa Matka podzieliła majątek między prawnuków. Jeden dostał więcej

Królowa Matka nie kierowała się osobistymi sympatiami, ale logiką. Nie bez powodu wielu ceniło jej niezwykłą mądrość i inteligencję. Królowa Matka już wtedy miała świadomość tego, że gdy William zostanie królem, otrzyma nie tylko tytuł księcia Walii, ale także królewskie dobra, w tym liczne posiadłości (np. posiadłość w Kornwalii), prywatną kolekcję sztuki.

Takich możliwości z pewnością nie będzie miał Harry, z czego doskonale zdawała sobie sprawę, bowiem w dniu swoich narodzin zajmował trzecie miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu. Oprócz więc około 8 mln funtów przekazanych mu przez Królową Matkę, książę Harry obecnie żyje dzięki 10 mln funtów, które odziedziczył w spadku po księżnej Dianie. Ta kwota z pewnością pozwoli mu wieść w Stanach Zjednoczonych godne życie.  

Zobacz także: Wielka Brytania. Przyczyna śmierci królowej Elżbiety II: Oficjalny dokument ujawnił prawdę

William i Harry
Fot. Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.