Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Łukasz Szumowski zapowiada kolejne zmiany: Od 19 kwietnia będzie odmrażać gospodarkę

Co to znaczy?

Rafał Kowalski 14 kwietnia 2020 11:54
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER East News

Ponad  tysięcy osób jest zakażonych w Polsce koronawirusem, a 251 przez niego zmarło. Rząd wprowadził szereg obostrzeń dzięki przestrzeganiu których liczby nie są tak wielkie, jak mogłyby być. Na wzór innych europejskich krajów niedługo będzie rozmrażać naszą gospodarkę, czyli wprawiać w ruch kilka jej sektorów, które przez epidemię ostatnio zamknięto. O co dokładnie chodzi?

Minister zdrowia o zmianach w gospodarce

Jak udało się ustalić radiu RMF FM podczas rozmowy z ministrem zdrowia, już od poniedziałku 19 kwietnia polski rząd będzie chciał powoli odmrażać część gospodarki. „Myślę, że to jest dobra wiadomość, jeśli patrzymy na wartości, jak wygląda koszt tej izolacji”, ocenił Łukasz Szumowski na antenie. Nie dodał jednak ani słowa o tym, co w praktyce oznacza ten pomysł polityków.

Możemy jedynie domyślać się, że tak jak inne kraje w Europie, które dobrze radzą sobie z wirusem, będziemy powoli i zachowaniem wszelkich środków ostrożności otwierać pierwsze sklepy w galeriach handlowych, salony kosmetyczne, fryzjerskie oraz zmniejszymy obostrzenia dotyczące liczby osób, które mogą na raz przebywać w sklepach. Takie informacje podało nieoficjalnie RMF FM.

Czy wiadomo kiedy skończy się epidemia? Łukasz Szumowski ocenił, że na pewno nie w najbliższych 2-3 miesiącach. „Nie ma żadnych danych, że ta epidemia skończy się w lecie, nie ma żadnych danych, że skończy się jesienią, że w jakiś cudowny sposób wygaśnie. O końcu zagrożenia będzie można mówić dopiero, gdy wprowadzona zostanie szczepionka. O wakacjach takich jak do tej pory możemy zapomnieć. Można założyć, że nie będzie obozów i letnich kolonii”, zapowiedział minister zdrowia w RMF FM. „Nie ma dowodów na to, że wyższe temperatury ograniczają transmisję wirusa”, dodał.

O godzinie 13:00 ma rozpocząć się konferencja, na której przedstawiciele rządu oficjalnie powiedzą o czekających nas od przyszłego tygodnia zmianach. 

kierowca w maseczce 2020
Fot. Adobe Stock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!