Ludwik Dorn nie żyje, przyczyna śmierci polityka
Fot. PIOTR TRACZ/REPORTER
Pożegnanie

Ludwik Dorn ostatnie dni spędził w szpitalu. Polityk walczył z chorobą

Współzałożyciel Prawa i Sprawiedliwości miał 67 lat

Olga Figaszewska 8 kwietnia 2022 13:10
Ludwik Dorn nie żyje, przyczyna śmierci polityka
Fot. PIOTR TRACZ/REPORTER

W czwartek, 7 kwietnia dotarła do nas smutna informacja o śmierci Ludwika Dorna. Polityk zmarł w wieku 67 lat. Informację o odejściu współzałożyciela Prawa i Sprawiedliwości potwierdził portal tvp.info. Ostatnie dni publicysta spędził w szpitalu. Jak podała Polskatimes.pl, Ludwik Dorn mierzył się z ciężką chorobą.

Ludwik Dorn: ostatnie chwile polityka

Wiadomość o śmierci współzałożyciela Prawa i Sprawiedliwości pojawiła się na portalu Interia. Informacja została potwierdzona przez dziennikarzy TVP Info.

„Z przykrością przyjąłem informację o śmierci Pana Ludwika Dorna – marszałka Sejmu, wicepremiera, ministra. Człowieka zasłużonego Rzeczypospolitej. Niech spoczywa w pokoju”, pisał Mateusz Morawiecki. Z kolei prezydent Polski, Andrzej Duda tak wspominał polityka: „To bardzo smutna dla mnie wiadomość. Znałem pana premiera Ludwika Dorna, współpracowałem z nim w czasach, kiedy byłem wiceministrem w rządzie Jarosława Kaczyńskiego w 2006-2007 roku”. 

Ludwik Dorn zmarł w wieku 67 lat. Od dłuższego czasu zmagał się z ciężką chorobą. Jak podał portal Polska Times, polityk i publicysta walczył z nowotworem. Ostatnie dni życia spędził w szpitalu, ponieważ choroba znów dała o sobie znać… Nie mówił o swoich zmaganiach. O jego sytuacji wiedzieli jedynie najbliżsi – rodzina i przyjaciele. Nigdy się nie poddawał... Niestety, Ludwik Dorn odszedł  w nocy ze środy na czwartek.

Jak mówił Jarosław Gowin w rozmowie z Radio RMF24, Ludwik Dorn „był jednym z najwybitniejszych umysłów polskiej polityki mimo że nie uprawiał jej czynnie od paru lat, to towarzyszył nam politykom bardzo wnikliwymi, często kąśliwymi zawsze wyrażanymi wyjątkowo piękną polszczyzną komentarzami”.

Zobacz też: Miał trzy żony i cztery córki. Taki Ludwik Dorn był prywatnie

Kim był Ludwik Dorn?

Politycy wspominają go, jako człowieka, który zawsze był gotów do trudnych rozmów i porozumienia. Na swoim koncie miał wiele zasług i cieszył się szacunkiem kolegów, którzy podkreślają, że cenili jego inteligencję, odwagę i niesztampowy umysł. Był patriotą, wybitnym parlamentarzystą.

Ludwik Dorn przyszedł na świat 5 czerwca 1954 roku w Warszawie. Jego ojcem był Henryk Dornbaum, który pochodził ze zasymilowanej rodziny żydowskiej z Tarnopola. Rodzina w latach 60. zmieniła nazwisko na Dorn.

Ludwik Dorn ukończył socjologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.  W czasie PRL-u działał jako opozycjonista. Angażował się w pomoc dla prześladowanych robotników i był w Komitecie Obrony Robotników. Współpracował z redakcją podziemnego miesięcznika Głos, a także działał w Komitecie Samoobrony Społecznej KOR. W 1980 roku trafił do więzienia. Został wypuszczony na skutek porozumień sierpniowych. Następnie wstąpił do NSZZ Solidarność. W stanie wojennym był ścigany listem gończym.

Był jednym ze współzałożycieli partii Prawo i Sprawiedliwość. W latach 2001-2007 zajmował stanowisko wiceprezesa. Sprawował także urząd wicepremiera, ministra spraw wewnętrznych i administracji, a także marszałka Sejmu. W 2008 roku został usunięty z szeregów partii. Po dwóch latach ponownie podjął współpracę z PiS.

W 2011 startował w wyborach parlamentarnych. Następnie związał się z klubem Solidarnej Polski. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku bez powodzenia ubiegał się o poselską reelekcję z listy Platformy Obywatelskiej.

W życiu prywatnym, trzykrotnie żonaty. Ludwik Dorn doczekał się czterech córek. Nie każdy wie, że polityk zajmował się także tłumaczeniami i pisał bajki: „O śpiochu tłuściochu i psie Sabie”.

Rodzinie i bliskim Ludwika Dorna składamy głębokie wyrazy współczucia...  

Źródło: Polska Times, TVP Info, Fakt.pl, RMF 24, Wikipedia

Ludwik Dorn, 2012 rok
Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.