Literacka Nagroda Nobla
Fot. Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Louise Glück tegoroczną laureatką literackiego Nobla. Kim jest?

Szansę miał również Polak, Adam Zagajewski

Redakcja VIVA! 8 października 2020 13:00
Literacka Nagroda Nobla
Fot. Getty Images

Literacka Nagroda Nobla to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w tej dziedzinie sztuki. Wielu uznałoby ją wręcz za najważniejsze. Ogromnym powodem do dumy wszystkich rodaków było niesamowite osiągnięcie Olgi Tokarczuk, która odebrała zaszczytną nagrodę za rok 2018. Tym razem szansę na wyróżnienie miał również Adam Zagajewski. Tegoroczną laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury została natomiast amerykańska poetka, Louise Glück. Kim jest wyróżniona artystka? Poznaj jej twórczość.

Przyznano tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, 2020

Wręczenie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury od kilku lat budzi wielkie emocje. Niedawno buzowały one wśród polskich obywateli, którzy mogli czuć ogromną dumę z Olgi Tokarczuk. Nie obyło się jednak wtedy bez skandalu. Wszystko za sprawą Jean-Claude'a Arnaulta, który był źródłem przecieku informacji co do wytypowanych laureatów. Fotograf najprawdopodobniej uzyskał tę wiedzę od swojej żony, Katariny Frostenson, członkini Akademii Szwedzkiej. Członkowie tej instytucji oraz Fundacji Nobla podjęli wówczas decyzję o odłożeniu wręczenia nagród laureatom, a w tym Oldze Tokarczuk, w czasie o rok. 

Olga Tokarczuk, Nobel
Fot. JONATHAN NACKSTRAND/AFP/East News

Z kolei za 2019 rok Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymał Peter Handke, co również wywołało skandal. Austriacki pisarz od lat krytykowany jest za swoje wypowiedzi na temat wojny w byłej Jugosławii, a wręcz negowanie prawdy historycznej na temat tego konfliktu. Obie sytuacje miały niewątpliwy wpływ na to, że wielu spodziewało się skandalu również i w tym roku. Tym razem na szczęście wszystko potoczyło się pomyślnie. 

Louise Glück tegoroczną laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Kim jest?

Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury 2020 "za jej bezbłędny, poetycki głos, którego surowe piękno przerodziło indywidualne istnienie w uniwersalne" otrzymała amerykańska poetka i eseistka Louise Glück. 77-letnia artystka w swojej karierze została wyróżniona wieloma prestiżowymi, amerykańskimi nagrodami, m.in. Pulitzerem w 1993 roku. Jej twórczość ściśle opiera się na indywidualnych przeżyciach poetki. Dzieła Louise Glück znane są z silnego nacechowania emocjonalnego oraz częstych nawiązań do mitów, historii czy też natury. Artystka stara się pobudzić nimi u czytelników refleksje na temat własnych doświadczeń i nowoczesnego życia codziennego. Jest autorką wielu znakomitych zbiorów wierszy, w tym The Wild Iris, Meadowlands czy też Averno

Louise Glück urodziła się 22 kwietnia 1943 roku w Nowym Jorku. W młodości zmagała się z anoreksją. To właśnie m.in. trudne przeżycia związane z chorobą stały się później inspiracją do jej emocjonalnej, szczerej twórczości. Kunsztu literackiego uczyła się w Sarah Lawrence College oraz na Columbia University, jednak nie otrzymała dyplomu z żadnej ze szkół wyższych. Obecnie sprawuje funkcje adiunkta na Yale University. Mieszka w Cambridge w stanie Massachusetts 

Louise Glück i Barack Obama:

Louise Gluck, Barack Obama
Fot. SAUL LOEB/AFP/East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.