Amos Oz nie żyje
Fot. AGF s.r.l. / Rex Features/EAST NEWS
POŻEGNANIE

Amos Oz nie żyje. Izraelski pisarz przegrał walkę z rakiem...

Zmarł w wieku 79 lat

Weronika Kostyra 28 grudnia 2018 16:11
Amos Oz nie żyje
Fot. AGF s.r.l. / Rex Features/EAST NEWS

Nie żyje Amos Oz, jeden z najwybitniejszych izraelskich pisarzy. W wieku 79 lat przegrał walkę z rakiem. O jego odejściu poinformowała córka, Fania Oz-Salzberger. „Mój ukochany ojciec, Amos Oz, wspaniały, rodzinny człowiek, autor, człowiek pokoju i umiaru, zmarł dziś w spokoju po krótkiej walce z rakiem. Był otoczony przez swoich bliskich i wiedział, że to koniec. Niech jego dobre dziedzictwo nadal zmienia świat”, napisała na Twitterze.

Nie żyje Amos Oz

Amos Oz był autorem około 20 książek w języku hebrajskim i 500 artykułów. Jego najsłynniejsze powieści to Czarna skrzynka, Opowieść o miłości i mroku, Fima oraz Na ziemi Izraela. Wielokrotnie był typowany zdobycia do literackiej nagrody Nobla, nigdy jednak mu jej nie przyznano.

Pisarz urodził się w Jerozolimie w 1939 roku. Wychowywał się w kibucu. Często poruszał tematykę życia w kibucu w swojej późniejszej twórczości. Studiował filozofię i literaturę na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W 2013 roku otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Był też laureatem Nagrody Franza Kafki. W młodości służył w izraelskiej armii – walczył w wojnach sześciodniowej w 1967 roku oraz Jom Kippur w 1973 roku. Od tamtej pory został zwolennikiem dialogu między Izraelem. Konflikt między narodami był też częstym motywem jego twórczości.

Od 1960 roku jego żoną była Nily Zuckerman. Para doczekała się trójki dzieci. Razem z córką Fanią Oz, Amos Oz napisał książkę Żydzi i słowa.

Amos Oz
Fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Amos Oz
Fot. Bartosz KRUPA/East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?