Aktor zmarł w wieku 86 lat

Rafał Kowalski 4 lutego 2023 13:45

Chwilę temu zakończyła się msza żałobna w intencji aktora Leonarda Pietraszaka. Uroczystość z udziałem rodziny, bliskich i kolegów miała miejsce warszawskim Kościele Środowisk Twórczych. Pogrzeb artysty odbędzie się z kolei za kilka dni.

Leonard Pietraszak - zdjęcia z mszy pożegnalnej

„Czarne chmury”, „Czterdziestolatek”, „VaBank”… Za role w tych i wielu innych produkcjach widzowie od lat uwielbiali zmarłego aktora. Leonard Pietraszak odszedł do wieczności pierwszego lutego.

Dziś w jednej z warszawskich świątyń zebrano się, by móc powiedzieć mu: do zobaczenia. We wzruszającej uroczystości udział wzięli bliscy aktora, w tym żona Wanda, której kondolencje składał m.in. poruszony prezes ZASP Krzysztof Szuster. Nie zabrakło też przyjaciół z branży: Kazimierza Kaczora, Mariana Opani czy Mai Komorowskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Tę miłość przerwała śmierć... Leonard Pietraszak i Wanda Majer-Pietraszak byli razem ponad 50 lat

Wśród przybyłych znalazła się m.in. Magdalena Zawadzka, która spotykała pana Leonarda na planach wielokrotnie. „Lolek, bo tak był nazywany, był eleganckim, uroczym dżentelmenem z klasą i poczuciem humoru. Nie mogę uwierzyć, że odszedł. Pozostał Jego wielki dorobek artystyczny i piękne wspomnienia. Ślę wyrazy współczucie żonie Wandzie, bliskim i wszystkim, którzy kochali Lolka”, pisała w sieci kilka dni temu.

Żona żegna Leonarda Pietraszka

Zmarłego aktora czule i z nostalgią pożegnała również żona, Wanda Majer-Pietraszek. Jej słowa chwytają za serce. Oto jak wspomniała zmarłego męża. 

„Kiedy odchodzi aktor, nigdy w naszej pamięci nie odchodzi tak na zawsze. Pozostają jego role, jego twarz, ekspresja, uśmiech lub umiejętność wzruszania się, czy poruszania. Często dzięki sztuce, dzięki artystom stajemy się bardziej wrażliwi, skłonni do przemyśleń, bardziej empatyczni, a może lepsi dla siebie i innych. To jest wartość dodana do pięknego zawodu aktora. Żegnaj artysto, dla wielu z was bliski "Lolku", jak zwracali się do ciebie przyjaciele. Żegnamy cię, ale jesteś z nami. Dziękuję bardzo, Wanda Majer-Pietraszak”.

Komunikat o śmierci i pogrzebie Leonarda Pietraszaka

To już cztery dni, odkąd nie ma z nami wybitnego aktora... „Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odszedł Leonard Pietraszak - wybitny aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, wieloletni członek naszego stowarzyszenia. Zawsze pomocny, życzliwy z ogromnym wyczuciem i wrażliwością. Był nie tylko wspaniałym Artystą, ale przede wszystkim niezwykle dobrym Człowiekiem”, napisano na Facebooku Związku Artystów Scen Polskim pierwszego dnia lutego o godzinie 10:00.

86-letni artysta zmarł we śnie w swoim domu w Warszawie. Jego pożegnanie odbędzie się w Kościele Rzymskokatolickim Środowisk Twórczych pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła i Brata Alberta w Warszawie, a poprowadzi je ksiądz Andrzej Luter. Leonard Pietraszak zostanie pochowany w rodzinnej, ukochanej Bydgoszczy na cmentarzu Starofarnym", mówił w rozmowie z Faktem prezes ZASP Krzysztof Szuster.

Już wiadomo, że w ostatnią drogę artysta wyruszy 7 lutego o godz. 12.00 z Katedry Farnej w Bydgoszczy. 

SPRAWDŹ TAKŻE: Leonard Pietraszak przez lata zabiegał o relację z jedynym synem. Nigdy nie odnalazł się w roli ojca…

Wszystkim bliskim wysyłamy wyrazy współczucia. 

1/5
Leonard Pietraszak, msza pożegnalna
Copyright @Artur Zawadzki/REPORTER
1/5

2/5
Leonard Pietraszak, msza pożegnalna
Copyright @Artur Zawadzki/REPORTER
2/5

3/5
Leonard Pietraszak, msza pożegnalna
Copyright @Artur Zawadzki/REPORTER
3/5

4/5
Krzysztof Szustek, pożegnanie Leonarda Pietraszaka
Copyright @Piotr Molecki/East News
4/5

5/5
Leonard Pietraszak, msza pożegnalna
Copyright @Artur Zawadzki/REPORTER
5/5

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA SZOSTAK i MARYLA SZOSTAK: córka i matka. Są ze sobą bardzo blisko, ale dają sobie dużo wolności. Nam opowiadają o swojej wyjątkowej więzi. KAROLINA GRUSZKA o swojej chorobie, obywatelstwie córki oraz komu pomaga i dlaczego. JAN PESZEK: diabeł i anioł we mnie. Przewrotna spowiedź dojrzałego człowieka i artysty. NOWA GENERACJA IDOLI: młode pokolenie muzyków, które zawładnęło show-biznesem i zbiorową wyobraźnią.