O TYM JEST GŁOŚNO

Naukowcy potwierdzili skuteczność leku na koronawirusa! Przełomowe odkrycie

Te doniesienia wywołały międzynarodową sensację

Konrad Szczęsny 10 kwietnia 2020 21:37

Setki tysięcy chorych na całym świecie, dramatyczna sytuacja w USA, Włoszech, Hiszpanii, Francji i Niemczech oraz wielkie nadzieje na szybkie wynalezienie skutecznego leku i szczepionki. To efekt pandemii koronawirusa, wywołującego chorobę COVID-19. Wiele wskazuje na to, że naukowcy dokonali właśnie przełomowego odkrycia. Wszystko za sprawą specjalistów ze Stanów Zjednoczonych i leku o nazwie EIDD-2801!

Lek na koronawirusa: odkrycie naukowców ze Stanów

Naukowcy z trzech amerykańskich uczelni: Emory University, Vanderbilt University Medical Center w Nashville i University of North Carolina w Chapel Hill sensacyjne wnioski, płynące ze swoich badań, opublikowali na łamach „Science Translational Medicine”. I przyznać trzeba, że wywołali tym ogromne poruszenie nie tylko w świecie nauki!

W trakcie eksperymentu testowali na myszach oraz ludzkiej tkance lek o nazwie EIDD-2801. Aplikuje się go doustnie. Efekt? Jak podkreślają w magazynie specjaliści – naprawdę spektakularny! Medykament podany gryzoniom spacyfikował COVID-19, blokując kluczowy mechanizm choroby. Zapobiegł w ten sposób jego dalszemu rozprzestrzenianiu się w organizmie. Co więcej, równie pozytywnie zareagowała na lek tkanka ludzka.

Niestety, testy na ludziach jeszcze się nie rozpoczęły, jednak wydaje się, że w obecnej sytuacji i biorąc pod uwagę liczbę zakażeń w USA, to tylko kwestia czasu. Czy faktycznie EIDD-2801 będzie pierwszym lekiem, który skutecznie przyczyni się do walki z koronawirusem?

Wiele na to wskazuje. Niezbędne badania będą kontynuowane w najbliższych tygodniach i miesiącach. Wydaje się zatem, że tabletka, obok innego leku, remdesivir (także w fazie testów), będzie kluczowa w spacyfikowaniu COVID-19. 

Koronawirus w Polsce i na świecie: liczba zakażonych. Kiedy zniesienia obostrzeń?

Do tej pory na świecie potwierdzono ponad 1,6 miliona przypadków zakażenia SARS-CoV-2. 95 tysięcy osób zmarło. Wyzdrowiało natomiast ponad 270 tysięcy osób.

W Polsce potwierdzono 5955 przypadków zakażenia koronawirusem i 181 zgonów nim spowodowanych. Od przyszłego tygodnia – zgodnie z wytycznymi rządu – będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wciąż obowiązuje także zakaz zgromadzeń oraz limit osób, mogących w jednym czasie przebywać w sklepie. Zamknięte są placówki oświatowe i kulturalne, przełożono również egzaminy maturalne oraz ośmioklasisty. Kiedy obostrzenia będą znoszone? Nie wcześniej niż 20 kwietnia – to informacje zdobyte przez dziennikarzy RMF FM.

„W pierwszej kolejności mają zmienić się limity dotyczące liczby osób mogących przebywać w sklepach. Będą one uzależnione od powierzchni sklepu, a nie liczby kas. Jednocześnie zostanie rozszerzony dostęp do galerii handlowych. Otwarte zostaną również zakłady fryzjerskie i kosmetyczne”, czytamy.  

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?