księżna Kate, książę William
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Książę William i księżna Kate oddali poruszający hołd księciu Filipowi. To zdjęcie wyraża wszystko...

Tak książę William zapamięta księcia Filipa

Gabriela Czernecka 12 kwietnia 2021 12:03
księżna Kate, książę William
Fot. Getty Images

Książę William i księżna Kate w wyjątkowy sposób uczcili pamięć o księciu Filipie. Mąż królowej Elżbiety II, książę Edynburga, odszedł w wieku 99 lat 9 kwietnia 2021 roku. Cała Wielka Brytania pogrążona jest w żałobie, a co jakiś czas ukazują się poruszające wspomnienia osób, które znały księcia. Teraz na piękny gest zdobyli się Kate i William. 

Kate i William oddali hołd zmarłemu księciu Filipowi

Śmierć księcia Filipa mocno wstrząsnęła nie tylko Wielką Brytanią, ale i całym światem. Od piątku w stronę królowej płyną wyrazy współczucia i kondolencje. Przed królewskimi posiadłościami codziennie pojawia się morze kwiatów i kartek ze słowami wsparcia. Chwilę po śmierci księcia Filipa wydano w tej sprawie oficjalne oświadczenie, które szybko zostało udostępnione na social mediach pozostałych członków rodziny królewskiej: „Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, Księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie dziś rano na zamku Windsor”, brzmiało oświadczenie.

ZobaczNie ma tytułu króla i był zaręczony z inną. Oto 5 ciekawostek o mężu królowej Elżbiety II

Ci o smutnej wiadomości mieli dowiedzieć się od samej królowej, która według informacji brytyjskich magazynów zadzwoniła do swoich dzieci i niektórych wnuków, by osobiście powiedzieć im o tym, co się stało. Monarchini miała więc wykonać telefon do Karola, Andrzeja, Edwarda, Anny oraz wnuków Williama i Harry'ego.

księżna Kate, książę William hołd dla Filipa
Fot. Getty Images

Tego samego dnia swoim wspomnieniem o ojcu podzielił się także poruszony książę Karol: „Przede wszystkim chciałem powiedzieć, że mój ojciec przez ostatnie 70 lat pełnił niezwykle oddaną służbę Królowej, mojej rodzinie, krajowi, ale także całej Wspólnocie Narodów. Jak możecie sobie pewnie wyobrazić, moja rodzina i ja ogromnie tęsknimy za moim ojcem. Był bardzo kochaną i cenioną postacią. Mogę sobie tylko wyobrazić, że byłby głęboko poruszony liczbą ludzi, tutaj i na całym świecie, którzy dzielą naszą stratę i nasz smutek”, powiedział książę Karol. Przyznał także, że pewnie jego ojciec były zaskoczony tym, ile ludzi oddaje mu cześć i jak wiele osób go ceniło i dziś okazuje wsparcie całej jego rodzinie.

Hołd Kate i Williama dla księcia Filipa

Hołd księciu Filipowi oddali także księżna Kate i książę William. Na oficjalnej stornie Royal Foundation, której są założycielami, zamieszczono ogromne czarno-białe zdjęcie uśmiechniętego księcia Filipa. Fotografia ma o tyle wyjątkowe znaczenie, że książę William wielokrotnie mówił o ogromnym wsparciu dziadka po śmierci Diany. Zarówno królowa, jak i Filip po śmierci księżnej Walii, często gościli wnuka w swojej posiadłości, gdzie William przychodził zaraz po szkole. Wspólnie chodzili na spacery, jadali obiady i rozmawiali o przyszłości Williama w monarchii. Na stronie Royal Foundation pojawiło się także oficjalne oświadczenie rodziny królewskiej i nie ma wątpliwości, jak książę William chce zapamiętać dziadka - jako tego, na którego zawsze mógł liczyć i który zawsze zaskakiwał optymizmem i poczuciem humoru. 

Zobacz równieżKsiążę Filip był jej ostoją i siłą. Ujawniono, jak czuje się królowa Elżbieta II

Niedawno na podobny gest zdecydowali się Harry i Meghan, którzy opublikowali krótki nekrolog na swojej stronie Archewell: „Ku pamięci Jego Królewskiej Mości Księcia Edynburga 1921-2021. Dziękuję za Twoją służbę … Będzie Ciebie bardzo brakować.”. To naprawdę piękny gest z ich strony!  

Royal Foundation hołd dla Filipa
Fot. Royalfoundation screen

Royal Foundation hołd dla Filipa
Fot. Royalfoundation screen

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…