karol i kamila po smierci filipa
Fot. AMY MUIR/AFP/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Książę Karol po śmierci księcia Filipa dostał nowy tytuł. Co się stanie z Camillą?

Jak przebiegnie dziedziczenie tronu?

Aleksandra Andrzejak 10 kwietnia 2021 16:57
karol i kamila po smierci filipa
Fot. AMY MUIR/AFP/East News

Książę Filip zmarł wczoraj. Jego najstarszy syn, książę Karol, automatycznie odziedziczył jego tytuł. Pozostaje jednak kwestia dziedziczenia tronu, a także tytułu jego żony Camilli?

Książę Filip nie żyje

Książę Filip zmarł w piątek 9. kwietnia 2021 o czym poinformował Pałac Buckingham. Mąż królowej Elżbiety II odszedł w wieku 99 lat. „Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, Księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie dziś rano na zamku Windsor” – napisano w komunikacie.

Według mediów uroczystości pogrzebowe będą skromniejsze niż przez lata zakładano. W Wielkiej Brytanii ogłoszono ośmiodniową żałobę narodową.

Zobacz także: Ta miłość rodziła się w cieniu skandalu… Oto przejmująca historia związku Karola i Camilli!

tytul kamili po smierci filipa
Fot. Chris Jackson / Staff / East News

Jaki tytuł otrzymał książę Karol?

Książę Karol jest następcą tronu Wielkiej Brytanii. Drugi w kolejce do tronu jest starszy syn Karola i Diany, William, książę Cambridge. Zgodnie z tradycją natychmiast po śmierci ojca książę Karol odziedziczył jego tytuł.

Sprawa jednak się komplikuje. Jako że książę Walii jest następcą tronu, godność zostanie w rzeczywistości przekazana najmłodszemu synowi Filipa, księciu Edwardowi, po ewentualnej koronacji Karola. Już w 1999 roku Pałac Buckingham ogłosił, że to on zastąpi swojego ojca z błogosławieństwem królowej. Gdyby jednak Karol wstąpił na tron, jego ​​tytuł połączy się z koroną, co oznacza, że ​​nowy król może nadać Edwardowi tytuł księcia Edynburga, co już zostało ustalone.

Zobacz także: Książę Karol wyprowadził się z pałacu?! Tabloid publikuje zdjęcia i pisze wprost: „To koniec ich małżeństwa” 

tytul karola po smierci filipa
Fot. George Rogers/SIPA/SIPA/East News

Najmłodszy syn królowej, obecnie hrabia Wessex, objął już szereg patronatów po swoim ojcu. Jest powiernikiem prestiżowego programu Duke of Edinburgh’s Award i mecenasem Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu. Oznacza to również, że żona Edwarda, hrabina Wessex, zostanie księżną Edynburga. Warto wspomnieć, że tytuł ten należał niegdyś do królowej.

Księstwo nadawane jest starszym członkom rodziny królewskiej w dniu ich ślubu. Tak było w przypadku księcia Cambridge - Williama i księcia Sussex - Harry'ego. Gdy książę Karol zostanie królem, to on zdecyduje, kto odziedziczy tytuł księcia Walii, ponieważ nie jest on przekazywany automatycznie. W przeszłości tę godność nadawano najstarszym synom monarchy. Co oznacza, że księciem Walii prawdopodobnie zostanie William.

Przeczytaj równieżKsiążę Karol złożył hołd księciu Filipowi. Padły wyjątkowo poruszające słowa...

Wszyscy zastanawiają się co w tej sytuacji stanie się z Camillą? Niezależnie od zmian tytułów, ona nadal pozostanie księżną Kornwalii. Jeśli natomiast Karol obejmie tron, ona będzie nosiła miano królewskiej małżonki. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…