Książę Karol i królowa Elżbieta II, Platynowy Jubileusz, 5.06.2022
Fot. Hannah McKay - WPA Pool/Getty Images
Królewskie życie

Książę Karol podczas przemówienia zwrócił się do królowej Elżbiety II. To wyznanie rozczuliło zebranych

Słowa księcia wiele mówią o jego relacji z matką

Marta Nawacka 7 czerwca 2022 16:09
Książę Karol i królowa Elżbieta II, Platynowy Jubileusz, 5.06.2022
Fot. Hannah McKay - WPA Pool/Getty Images

Miniony weekend był jednym z najważniejszych dla brytyjskiej rodziny królewskiej. Królowa Elżbieta II świętowała Platynowy Jubileusz, czyli 70-lecie swojego panowania. Z tej okazji odbyło się wiele różnych uroczystości ku czci monarchini. Podczas jednej z nich najstarszy syn władczyni i jednocześnie następca tronu, książę Karol, wygłosił przemówienie, w którym zwrócił się bezpośrednio do matki. Jego słowa rozczuliły poddanych.

Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II

Obchody Platynowego Jubileuszu monarchini rozpoczęły się 2 czerwca wojskową paradą Trooping the Colour. Wówczas brytyjska rodzina królewska pozdrowiła poddanych z balkonu Pałacu Buckingham. U boku królowej Elżbiety II pojawili się między innymi książę Karol z żoną, księżną Camillą, księżniczka Anna z mężem oraz książę William i księżna Kate z dziećmi: księciem Georgem, księżniczką Charlotte i księciem Louisem, którzy kradli największą uwagę mediów.

Na to wyjątkowe wydarzenie do Wielkiej Brytanii przyjechali także książę Harry i księżna Meghan z dziećmi: Archiem i Lilibet. Nie stali oni jednak na balkonie u boku królowej Elżbiety II, gdyż zgodnie z decyzją monarchini, mieli się tam znaleźć tylko członkowie rodziny królewskiej sprawujący swoje obowiązki. Sussexowie, poza Jubileuszem, mieli także jeszcze jeden powód do świętowania: pierwsze urodziny swojej córeczki. Ich przyjazd do Anglii był również pierwszą okazją dla monarchini, by mogła poznać swoją prawnuczkę.

Czytaj też: Książę Harry i księżna Meghan po raz pierwszy pokazali zdjęcie córki. Mała Lilibet skończyła już rok!

Brytyjska rodzina królewska, Platynowy Jubileusz, 5.06.2022
Fot. Chris Jackson - WPA Pool/Getty Images

Brytyjska rodzina królewska, Platynowy Jubileusz, 5.06.2022

Książę Karol i królowa Elżbieta II, Platynowy Jubileusz, 5.06.2022
Fot. Mark Cuthbert/UK Press via Getty Images
Książę Karol i królowa Elżbieta II, Platynowy Jubileusz, 5.06.2022

Książę Karol zwrócił się do królowej Elżbiety II w swoim przemówieniu

Podczas Platynowego Jubileuszu jedną z uroczystości był specjalny koncert zorganizowany dla królowej Elżbiety II. Jego rozpoczęcie zapowiadał spot, na którym monarchini spotkała się z Misiem Paddingtonem na herbacie i wraz z nim gra melodię piosenki „We will rock you”... łyżeczką na filiżance. Władczyni nie pojawiła się jednak na koncercie osobiście z powodu problemów ze zdrowiem. Reprezentowało ją około 30 członków brytyjskiej rodziny krolewskiej. Na wydarzeniu pojawiło się wielu uznanych artystów, między innymi: Alicia Keys, Queen, Craig David, Andrea Bocelli czy Sam Ryder. Pojawił się również książę Karol, który miał coś ważnego do powiedzenia ukochanej mamie.

„Wasza Królewska Mość, Mamusiu. Twoja rodzina obejmuje teraz cztery pokolenia. Jesteś głową państwa. Jesteś także matką”, zaczął książę Walii. „Spotykałaś się z nami i rozmawiałaś z nami. Śmiałaś się i płakałaś z nami, a co najważniejsze, byłaś z nami przez te siedemdziesiąt lat. Zobowiązałaś się służyć przez całe życie – i nadal to robisz. Nadal tworzysz historię”, dodał, a jego słowa musiały być nie lada zaskoczeniem dla poddanych. Rodzina królewska na ogół unika publicznych czułości. Oprócz rozczulającego wyznania syna królowej Elżbiety II, również inne znane osoby złożyły monarchini życzenia, które wyświetlono na telebimach. Wśród nich znaleźli się Michelle Obama, Paul McCartney czy Daniel Craig.  

Zobacz także: Polska artystka namalowała portret królowej Elżbiety II z okazji jej Platynowego Jubileuszu

Książę Karol, Platynowy Jubileusz, 4.06.2022
Fot. Kerry Davies - WPA Pool/Getty Images

Książę Karol, Platynowy Jubileusz, 4.06.2022

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.