Królowa Elżbieta II z wnukami
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Reakcja królowej na śmierć Diany miała ukryte znaczenie. Chodziło o Harry'ego i Williama

W ten sposób monarchini chciała chronić wnuków

Gabriela Czernecka 21 września 2021 14:31
Królowa Elżbieta II z wnukami
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Pałac Buckingham tonął w kwiatach, mieszkańcy Wielkiej Brytanii organizowali czuwania, a królowa... milczała. Śmierć księżnej Diany wstrząsnęła całym światem, ale do dziś prócz reakcji milionów ludzi na odejście królowej ludzich serc, wszyscy wspominają reakcję Elżbiety II. Wówczas monarchini spotkała się z ostrą krytyką, a jej zachowanie sprowokowało wiele domysłów i oskarżeń, że to ona „zleciła” spowodowanie wypadku w Paryżu 31 sierpnia 1997 roku. Dziś wielu patrzy na to nieco inaczej. Brytyjska prasa wspomina, że królowa była w rzeczywistości rozdardarta między wnukami a monarchią. Poznajcie szczegóły.

Reakcja królowej na śmierć księżnej Diany 

Mimo że rozwiodła się z księciem Karolem, udzielała niepochlebnych wywiadów o brytyjskiej rodzinie królewskiej i podejmowała próby rozpoczęcia życia na własnych zasadach, stała się królową ludzkich serc. W pamięci wielu księżna Diana zapisała się jako ta, która udzielała pomocy potrzebującym i próbowała zatrzeć różnice między Windsorami a ludem. To ona otworzyła rodzinę królewską na poddanych, nagłaśniała problemy współczesnego świata i udzielała się charytatywnie. Nic dziwnego, że jej śmierć wstrząsnęła nie tylko Brytyjczykami, ale i milionami ludzi na całym świecie. 

Zobacz: Tak Elżbieta II zareagowała na śmierć księżnej Diany. Poruszający list królowej

Królowa Elżbieta II Harry i William
Fot. Mark Cuthbert/UK Press via Getty Images)

W tak trudnym momencie dla całego narodu oczekiwano, że królowa czym prędzej wygłosi przemówienie, by wesprzeć swoich poddanych. Tak się jednak nie stało. Monarchini przebywała wówczas na wakacjach w posiadłości w Balmoral. Towarzyszyli jej tam synowie Diany, 15-letni William i 12-letni Harry. Zimna reakcja królowej, a raczej brak reakcji, sprawił, że to właśnie ją podejrzewano o to, że była zamieszana w śmierć księżnej. W rzeczywistości dziś już wiemy, że królowa nie do końca wiedziała, jaka powinna być jej reakcja. 

Wiedziała, że Diana była ulubienicą ludu, ale nie była już oficjalnym członkiem rodziny królewskiej, więc Elżbieta II jako monarchini nie musiała, ale i nie powinna udzielać komentarza w tej sprawie. Diana przez królewskie dwór była bowiem traktowana jak każdy inny obywatel. Niewielu jednak wie, że królowa wahała się co do tego, jak powinna się zachować również ze względu na synów Diany.

Zobacz także:  Inspirujące cytaty Diany. Tego możemy się uczyć od królowej ludzkich serc

Gdy tylko w pałacu poinformowano o śmierci Diany, królowa zadecydowała, by wynieść z zasięgu wzroku wnuków wszelkie środki masowego przekazu - wyłączono radia, telewizję, a poranna prasa została wyniesiona do jednej z komnat, do której chłopcy nie mieli dostępu. W ten sposób monarchini próbowała chronić wnuki przed zmasowanym atakiem mediów, które w chwili ogłoszenia śmierci Diany rozpoczęły masową publikację wspomnień o niej. „Myślę, że to była bardzo trudna decyzja dla mojej babci”, powiedział sam książę William w jednym z wywiadów. 

Królowa była rozdarda między rolą babci a rolą królowej

Nie ma wątpliwości, że Elżbieta II tego dnia była rozdarta między rolą babci a rolą królowej. „To był trochę wybór między tym, jak dać chłopcom czas na przeżycie żałoby w prywatny sposób, a jednocześnie, kiedy będzie odpowiedni moment, by powrócili do pełnienia obowiązków?”, wspominał Harry w dokumencie BBC o księżnej Dianie  1997 roku.

William nie ukrywał, że to było rozsądne ze strony królowej, że dała im czas potrzebny na przetrawienie tej smutnej wiadomości, a jednocześnie przyznał, że nie miał pojęcia, że reakcja ludu na śmierć Diany była tak duża. Królowa nie chciała, żeby synowie Diany publicznie zmagali się z ogromną presją, a doskonale wiedziała, że prasa i paparazzi nie dadzą im spokoju.

Ostatecznie wystąpiła w publicznej telewizji 5 września 1997 roku, tuż przed pogrzebem księżnej Diany. Wierna sobie, nieco powściągliwa powiedziała wprost: „To bardzo duża strata dla całego kraju. Dziś przemawiam do was nie tylko jako królowa, ale i babcia. Diana była wyjątkowa. Nigdy nie traciła optymizmu, zawsze się uśmiechała. Inspirowała innych swoim ciepłem i życzliwością”. 

Królowa Elżbieta II, książę Harry, książę William
Fot. John Shelley Collection/Avalon/Getty Images

Źródła: Express.co.uk, Daily Mail

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.