Elżbieta II o śmierci księżnej Diany. Poruszający list królowej
Fot. Terry Fincher/Princess Diana Archive/Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Tak Elżbieta II zareagowała na śmierć księżnej Diany. Poruszający list królowej

Nikt nie spodziewał się, że stać ją na takie emocje

Ksenia Krasko 5 lutego 2022 13:55
Elżbieta II o śmierci księżnej Diany. Poruszający list królowej
Fot. Terry Fincher/Princess Diana Archive/Getty Images

Tragiczny wypadek i śmierć księżnej Diany wstrząsnęła całym światem. Jej odejście było szokiem zarówno dla brytyjskiej monarchii, jak i dla milionów fanów, którzy ją opłakiwali. Pałac Buckingham zaczął tonąć w kwiatach, Brytyjczycy organizowali nocne czuwania, a media nie pisały o niczym innym niż o Lady Di. Najważniejsza osoba, królowa Elżbieta II, jednak milczała... Tym zachowaniem ściągnęła na siebie wiele domysłów, a nawet oskarżeń o zlecenie spowodowania wypadku, który miał miejsce 31 sierpnia 1997 roku w Paryżu. Czy monarchini rzeczywiście nie przejęła się śmiercią księżnej Diany? Wszystko okazuje się, że królową oceniono pochopnie... Dowodem jest list, jaki napisała wkrótce po ujawnieniu tragicznych wiadomości.

Reakcja Elżbiety II na śmierć księżnej Diany

Brytyjczycy przez długi czas nie mogli pogodzić się z tym, że księżna Diana odeszła. Królowa ludzkich serc, nazywana tak przez licznych wielbicieli, pozostawała twarzą brytyjskiej monarchii, nawet pomimo faktu, że rozwiodła się z księciem Karolem i planowała rozpocząć zupełnie nowe życie, na własnych warunkach.

ZOBACZ: Inspirujące cytaty Diany. Tego możemy się uczyć od królowej ludzkich serc

Elżbieta II i księżna Diana - jaka relacja je łączyła?
Fot. Rex Features/EAST NEWS

W tak tragicznym momencie dla kraju, wszyscy oczekiwali, że Elżbieta II wygłosi przemówienie wkrótce po ogłoszeniu szokujących wieści z Paryża. Tak się jednak nie stało. Królowa przebywała wtedy w posiadłości w Balmoral, wraz z synami Diany, a swoimi wnukami – 15-letnim Williamem i 12-letnim Harrym. Monarchini nie wróciła do Londynu właśnie ze względu na chłopców. Nie chciała, żeby publicznie zmagali się z ogromną presją, a doskonale wiedziała, że prasa i paparazzi nie dadzą im spokoju.

Tak zimna reakcja Elżbiety II sprowokowała wiele plotek i teorii. Podejrzewano, że królowa jest zamieszana w śmierć Diany, dlatego unika kontaktu z mediami. Jednak osoby z bliskiego kręgu royalsów wyznały, że tak naprawdę matka księcia Karola nie wiedziała, jak ma zareagować – nie potrafiła zebrać myśli i obawiała się, w jaki sposób Brytyjczycy zareagują na jej oficjalne przemówienie. Wiedziała, jak bardzo kochali Lady Di.

Królowa wystąpiła w publicznej telewizji 5 września 1997 roku, tuż przed pogrzebem księżnej Diany. Wierna sobie, nieco powściągliwa, ale widocznie rozbita Elżbieta II miała trudne zadanie. „To bardzo duża strata dla całego kraju. Dziś przemawiam do was nie tylko jako królowa, ale i babcia. Diana była wyjątkowa. Nigdy nie traciła optymizmu, zawsze się uśmiechała. Inspirowała innych swoim ciepłem i życzliwością”, stwierdziła.

ZOBACZ: Otwartość, dobra zabawa i pomoc innym. Tak księżna Diana zmieniła brytyjską monarchię

Elżbieta II złożyła hołd księżnej Dianie. Przemowę królowej oglądał cały świat
Fot. SCREEN YOUTUBE

Elżbieta II napisała list po śmierci Diany. Wzruszające słowa

Nie zabrakło krytycznych opinii, że po raz kolejny trzymała się ustalonego tekstu i nie dodała nic od siebie, ale królowa znana jest z tego, że nie okazuje emocji. Brytyjczycy prawie jej wybaczyli. Zrobili to całkowicie, kiedy ujawniono treść listu, jaki monarchini napisała do jednej ze swoich dam dworu. Był odpowiedzią na kondolencje Lady Abel Smith. List sprzedano na aukcji w 2005 roku, a jego fragmenty opublikował „Daily Mail”.

„Śmierć Diany to ogromna strata. Wydaje się jednak, że publiczna reakcja na jej śmierć i na nabożeństwo pogrzebowe w opactwie Westminster w niesamowity sposób zbliżyły ludzi na całym świecie”, zaznaczyła królowa w formalnej „części” listu, napisanej na maszynie. Jak dodała w odpowiedzi na pytanie, jak czują się jej wnuki, „William i Harry byli bardzo dzielni”, oraz podkreśliła, że „jest z nich bardzo dumna”.

Formalny ton znika w notatce, którą Elżbieta II dopisała ręcznie. „Wydaje mi się, że twój list był jednym z pierwszych, które otworzyłam. Emocje są kompletnie pogmatwane. Smierć Diany dla nas wszystkich była strasznym szokiem”, przyznała na papierze.

Nie wszyscy uwierzyli w smutek królowej, ale eksperci podkreślają, że takie wyznanie wiele ją kosztowało i proszą, aby zrozumieć, że Elżbieta II przeżyła śmierć Diany, tak jak każda inna osoba – lub nawet bardziej – ale na swój własny sposób. 

Elżbieta II o śmierci księżnej Diany. Poruszający list królowej
Fot. Diana Funeral / Rex Features / East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…