królowa Elżbieta II
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Królowa Elżbieta II i książę Karol cierpią na poważną dziedziczną chorobę!

Do tej pory udawało im się ukrywać objawy...

Weronika Kostyra 18 września 2019 19:25
królowa Elżbieta II
Fot. East News

Królowa Elżbieta II zasiada na tronie od 67 lat nie wybiera się na emeryturę. Mimo 93 lat na karku monarchini ma mnóstwo energii i nadal sama sprawuje większość obowiązków związanych ze swoją pozycją. Niestety właśnie wyszło na jaw, że królowa od lat cierpi na dziedziczną chorobę, która wiąże się z przykrymi objawami. Co gorsza na to samo choruje jej syn, następca tronu, książę Karol.

Królowa Elżbieta II cierpi na chorobę

Objaw Raynauda to napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk, rzadziej stóp bez wyraźnej przyczyny. Choroba ta objawia się silnym sinieniem i puchnięciem dłoni. Można to zauważyć, oglądając uważnie zdjęcia królowej. Stan zdrowia Elżbiety II mocno niepokoi Brytyjczyków.

Królowej długo udawało się ukryć chorobę, ponieważ często nosi rękawiczki. Zgodnie z zasadami etykiety Elżbieta II zakłada je, kiedy wychodzi poza pałac. Rękawiczki chronią ją też przed zarazkami, kiedy wita się z wieloma osobami. Monarchini jest w zasadzie jedyną osoba na królewskim dworze, która przestrzega jeszcze tej reguły. Księżne Kate i Meghan nie stosują się już do tego wymogu.

Kiedy jednak królowa znajduje się w pomieszczeniach, trudno jest jej ukryć posiniaczone dłonie. Były one bardzo widoczne między innymi podczas jej spotkania z królem Abdullahem i królową Ranią z Jordanii. Od tamtej pory rozpoczęły się plotki na temat złego stanu zdrowia Elżbiety II. Pałac Buckingham nie chce komentować przypadłości, na którą cierpią królowa oraz książę Karol.

Dokładne przyczyny objawu Reynauda nie są znane. Chorobę wywołuje jednak nadmierna kurczliwość tętnic wywołana zmianami temperatury lub stresem. Nie należy jej bagatelizować, ponieważ nieleczona może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, m.in. trwałego owrzodzenia, a nawet martwicy tkanek. Choroba najprawdopodobniej ma podłoże dziedziczne, ale nie zostało to jednoznacznie medycznie udowodnione. 

Królowa Rania, królowa Elżbieta II, król Abdullah
Fot. East News

książę Karol, królowa Elżbieta II
Fot. FaceToFace/REPORTER

Doria Ragland, mama Meghan Markle, książę Karol
Fot. East News

Wideo

Dziś wypada 3. rocznica ich ślubu. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Wydanie de Luxe VIVA!, a w nim: ANJA RUBIK o tym, jak się czuje w roli singielki i o planach na przyszłość. Intymna sesja KINGI KORTY z synkiem GREYSONEM i inspirująca rozmowa na temat późnego macierzyństwa. Skandalista i geniusz – ELTON JOHN. RODZINA KOKCZYŃSKICH, właścicieli Park Cafe w Konstancinie, o tym, jak stworzyć „fajne miejsce”.