król Karol III, pogrzeb królowej Elżbiety II
Fot. BEN STANSALL/AFP/East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Wielka Brytania. Król Karol III we wzruszający sposób pożegnał swoją zmarłą mamę

Ten gest chwyta za serce

Karol Sowa 19 września 2022 15:11
król Karol III, pogrzeb królowej Elżbiety II
Fot. BEN STANSALL/AFP/East News

Od ponad tygodnia w Wielkiej Brytanii odbywały się uroczystości, które były spowodowane śmiercią królowej Elżbiety II. Jak wiadomo, zaraz po odejściu monarchini nowym władcą został jej najstarszy syn Karol. Teraz to on będzie musiał zmierzyć się z nadchodzącymi wyzwaniami. Dzisiaj jesteśmy świadkami pogrzebu monarchini. Swojego wzruszenia nie zdołali ukryć jej najbliżsi. Król Karol III postanowił również w niezwykły sposób oddać hołd swojej mamie.

Król Karol III we wzruszający sposób żegna matkę 

Operacja London Bridge wiąże się z wieloma zadaniami, które nie należą do najprostszych. Wszystko po to, aby w jak najlepszy sposób upamiętnić zmarłą władczynię. Jej następca zdecydował się na piękny gest. Na trumnie swojej ukochanej mamy zostawił list... Wśród wielu kwiatów dostrzec można było kartkę z napisem: ,,Ku pamięci kochającej i oddanej. Karol R”. W ten sposób oddał hołd monarchini. 

Z czasem wiele osób zauważyło, że na liście pojawił się pająk. Najprawdopodobniej wyszedł on z jednego z wieńców. Co ciekawe, kwiaty zostały ułożone na szczycie trumny. Dodatkowo wycięto je z ogrodów Pałacu Buckingham, Clarence House - oficjalnej rezydencji króla, gdy był jeszcze księciem Walii oraz Highgrove House, prywatnej rezydencji króla i królowej w Gloucestershire.

CZYTAJ TEŻ: Książę Harry upokorzony? Musiał wystąpić bez munduru na pogrzebie królowej Elżbiety II

Król Karol III i księżniczka Anna
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Ostatnie chwile królowej Elżbiet II i pierwsze orędzie króla Karol III

Gdy stan zdrowia monarchini znacznie się pogorszył, jej najbliżsi postanowili odwiedzić ją w Balmoral. Tam cała rodzina czuwała przy niej. Niestety wiadomość o śmierci Elżbiety II wstrząsnęła całym światem. Prawie wszystkie głowy państw złożyły brytyjskiej rodzinie królewskiej kondolencje. 

Później w całym kraju wprowadzono operację London Bridge, która była była skrupulatnie realizowana. Z czasem nowy król wygłosił pierwsze orędzie. Powiedział tam, że: ,,Przez całe życie Królowa, moja ukochana matka, była inspiracją i przykładem dla mnie i całej mojej rodziny.  Jesteśmy jej winni najgłębszy dług, jaki każda rodzina może mieć wobec swojej matki, za jej miłość, przywiązanie, przewodnictwo i przykład".

„Ja również teraz uroczyście przyrzekam sobie, że przez pozostały czas, jaki Bóg mi daje, podtrzymam konstytucyjne zasady w sercu naszego narodu. Gdziekolwiek mieszkasz w Wielkiej Brytanii lub w królestwach i terytoriach na całym świecie, bez względu na twoje pochodzenie i przekonania, postaram się służyć ci z lojalnością, szacunkiem i miłością, tak jak przez całe moje życie", dodawał. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wielka Brytania. Wzruszony król Karol III oddaje hołd Elżbiecie II podczas uroczystości pogrzebowej

Fot. Emilio Morenatti/Associated Press/East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.