Fot. Hannah McKay- WPA Pool/Getty Images
Pożegnanie

Wielka Brytania. Wzruszony król Karol III oddaje hołd Elżbiecie II podczas uroczystości pogrzebowej

Władca nie krył swoich emocji...

Marcjanna Maryszewska 19 września 2022 12:10
Fot. Hannah McKay- WPA Pool/Getty Images

Właśnie trwają uroczystości pogrzebowe najdłużej panującej monarchini Wielkiej Brytanii, Elżbiety II. Królowa zmarła 8 września 2022 roku w szkockiej posiadłości Balmoral. Członkowie rodziny królewskiej, głowy państw z całego świata oraz poddani żegnają ukochaną monarchinię. Następca tronu, król Karol III nie krył swoich emocji związanych z pogrzebem władczyni... Podążając za trumną u boku swojej małżonki księżnej Camilli uronił kilka łez wzruszenia.

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Wzruszony król Karol II żegna swoją matkę

Brytyjska rodzina królewska o harmonogramie uroczystości pogrzebowych królowej poinformowała kilka dni temu za pośrednictwem mediów społecznościowych. „Państwowy pogrzeb Jej Wysokości Królowej odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w poniedziałek, 19 września. Przed państwowym pogrzebem ciało będzie wystawione w Westminster Hall, aby umożliwić społeczeństwu złożenie hołdu" - napisano.

Zobacz: Rodzina królewska oddała hołd królowej Elżbiecie II

Pogrzeb królowej Elżbiety II właśnie się rozpoczął. Pogrążeni w żałobie członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej po raz ostatni żegnają się z władczynią. Szczególną uwagę zwrócono na następcę tronu, króla Karola III. Poruszająca uroczystość bez wątpienia wzruszyła nowego władcę. Choć starał się zachować spokój oddając hołd zmarłej Elżbiecie II, trudne emocje wzięły nad nim górę... Kroczył za trumną, przecierając gromadzące się w oczach łzy. 

Król Karol III, pogrzeb królowej Elżbiety II, 19.09.2022

Fot. Hannah McKay- WPA Pool/Getty Images

Fot. Emilio Morenatti/Associated Press/East News

Ostatnie spotkanie króla Karola III i Elżbiety II

Pogorszenie stanu zdrowia monarchini było zaskoczeniem nie tylko dla mieszkańców Wielkiej Brytanii, ale również całej rodziny królewskiej. Najstarszy syn Elżbiety II natychmiast przybył do Balmoral, aby spędzić ostatnie chwile z ukochaną matką. Trwał przy niej do samego końca.

Podczas swojego pierwszego orędzia do narodu 9 września 2022 roku oddał jej niezwykły hołd: „Przez całe życie Królowa, moja ukochana matka, była inspiracją i przykładem dla mnie i całej mojej rodziny.  Jesteśmy jej winni najgłębszy dług, jaki każda rodzina może mieć wobec swojej matki, za jej miłość, przywiązanie, przewodnictwo i przykład" - zaznaczył.

Podkreślił również jej podporządkowanie służbie, oddanie narodowi oraz tradycji.  Władca zapowiedział, że zamierza kontynuować jej idee. „Ja również teraz uroczyście przyrzekam sobie, że przez pozostały czas, jaki Bóg mi daje, podtrzymam konstytucyjne zasady w sercu naszego narodu. Gdziekolwiek mieszkasz w Wielkiej Brytanii lub w królestwach i terytoriach na całym świecie, bez względu na twoje pochodzenie i przekonania, postaram się służyć ci z lojalnością, szacunkiem i miłością, tak jak przez całe moje życie".  

Czytaj także: Wielka Brytania. Księżniczka Charlotte i książę George żegnają królową Elżbietę II podczas uroczystości pogrzebowych

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.