książę Harry bz munduru na pogrzebie krolowej Elzbiety II jak wygladal
Fot. Hannah McKay/Reuters/Forum
o tym sie mówi

Książę Harry upokorzony? Musiał wystąpić bez munduru na pogrzebie królowej Elżbiety II

Książę został jednak pozbawiony możliwości

Redakcja VIVA! 19 września 2022 12:48
książę Harry bz munduru na pogrzebie krolowej Elzbiety II jak wygladal
Fot. Hannah McKay/Reuters/Forum

Jeszcze kilka dni temu mówiono o tym, że książę Harry, otrzymał od króla Karola III specjalne pozwolenie na założenie wojskowego munduru podczas czuwania przy trumnie królowej Elżbiety II. Nie było jednak jasności, co do tego, czy będzie mógł mieć na sobie mundur podczas samego pogrzebu. Jak się okazuje, nie dostał na to zgody i podczas pogrzebu wystąpił w garniturze. Choć Harry był czynnym żołnierzem (odbył nawet dwie tury służby w Afganistanie), to został pozbawiony tytułów wojskowych po tym, jak zrezygnował z oficjalnych funkcji i przeniósł się do Stanów Zjednoczonych wraz z Meghan.

ZOBACZ TAKŻE: Smutne urodziny księcia Harry'ego. Królowa Elżbieta II zostawiła dla wnuka specjalne życzenia

Książę Harry jednak nie mógł pojawić się w mundurze na pogrzebie królowej Elżbiety II

Książę Harry w mundurze pojawił się 17 września w sobotę na czuwaniu przy trumnie królowej Elżbiety II w Westminster Hall, jednak nakazano mu wypiąć z pagonów inicjały królowej - „ER” od Elizabeth Regina. Książę William, który kroczył obok brata miał na sobie pełne umundurowanie. Zgodnie z protokołem, odznaczeniem z takimi inicjałami mogą posługiwać się tylko członkowie działający na rzecz monarchii i oficjalnie ją reprezentujący.

Dla Harry'ego fakt, że został pozbawiony tak ważnego dla niego symbolu jak możliwość występowania w mundurze podczas pogrzebu królowej może być druzgocący - służba wojskowa była zawsze dla księcia niezwykle istotna i poświęcił jej dużą część swojego życia.

Drugim członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej, który nie mógł wystąpić w mundurze podczas pogrzebu jest książę Andrzej, brat króla Karola III - w jego przypadku jest to związane z poważnymi oskarżeniami w efekcie których został pozbawiony tytułów. Stawianie Harry'ego i Andrzeja w tej samej sytuacji jest na pewno dla Harry'ego krzywdzące.
 

Książę Harry w mundurze 17 września w sobotę na czuwaniu przy trumnie królowej Elżbiety II w Westminster Hall.

książę Harry w mundurze
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…