belVita
Fot. Fotolia.pl
VIVA! Tylko u nas

Dlaczego warto jeść śniadanie?

AS 22 czerwca 2014 16:24
belVita
Fot. Fotolia.pl

„Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia”. To nie jest pusty frazes. Liczne badania naukowców potwierdziły, że to nic innego jak prawda. Zobacz, co odkryli badacze i przekonaj się dlatego nie zdrowo jest wychodzić z domu bez śniadania.

 

Poznaj 5 korzyści, które przekonają Cię, że warto jeść śniadania.

Jedz śniadanie i chudnij

belVita
Fot. Fotolia.pl

Trudno w to uwierzyć, że jedząc coś można schudnąć. Badania pokazują jednak, że tak właśnie działa śniadanie, ponieważ od początku dnia pobudza ono nasz metabolizm i sprawia, że łatwiej gubimy kilogramy.

 

Przeprowadzone w 2013 r. badanie udowodniło. Naukowcy postanowili podzielić badanych na dwie grupy: pierwsza swój największy posiłek w ciągu dnia jadła rano, druga – późnym popołudniem lub wieczorem. Pomimo że obie grupy przyjmowały w ciągu dnia taką samą ilość kalorii, po trzech miesiącach okazało się, że tylko członkom pierwszej grupy udało się schudnąć (średnio 9 kg).

 

Inne badanie, przeprowadzone przez pracowników Uniwersytetu Harvarda, pokazało natomiast, że mężczyźni, którzy codziennie jedli na śniadanie płatki (zarówno te w wersji dietetycznej, jak i klasycznej) ważyli średnio mniej niż ich koledzy, którzy jadali śniadania rzadko lub wcale.

Dba o nasze zdrowie

belVita
Fot. Fotolia.pl

Osoby, które regularnie jedzą śniadanie są mniej zagrożone poważnymi schorzeniami takimi jak: problemy z układem krążenia czy cukrzyca. Jak mówią lekarze, nie jedząc rano w ciągu dnia jesteśmy bardziej głodni, więc zjadamy na raz większą ilość jedzenia. Nasz organizm musi wtedy przetworzyć w krótkim czasie dużą ilość kalorii, co w rezultacie może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Poprawia humor

belVita
Fot. Fotolia.pl

Badanie z 1999 roku udowodniło, że jedzenie śniadania wprowadza nas w lepszy humor. Pokazali to na grupie 144 osób. Codziennie rano przeprowadzali z nimi testy, pod koniec okazało się, że ci, którzy jedli śniadanie przychodzili na badania w lepszych humorach i byli znacznie spokojniejsi.

Doda witamin

belVita
Fot. Fotolia.pl

Badanie z 2011 roku pokazało, że osoby które nie jedzą śniadania przyjmują w ciągu dnia bardzo dużo tłuszczy i mało witamin i minerałów. Ich przeciwieństwem są osoby, które codziennie jedzą śniadania. Miłośnicy śniadań mają zazwyczaj lepiej odżywione organizmy i zdrowsze nawyki żywieniowe.

Poprawia pamięć i koncentrację

belVita
Fot. Fotolia.pl

Naukowcy udowodnili również, że osoby, które jedzą śniadanie, mają lepszą pamięć i łatwiej jest im się skoncentrować.

 

Badanie przeprowadzone na grupie 319 osób w wieku 13-20 lat udowodniło, że jedzenie śniadania bezpośrednio oddziałuje na pamięć krótkotrwałą u nastolatków i młodych dorosłych – uczniowie i studenci, którzy jedli poranny posiłek szybciej i skuteczniej zapamiętywali nowe fakty.

 

Inne badanie pokazało też, że dzięki śniadaniu poprawiamy swoją koncentrację. W 2008 r. indyjscy pediatrzy dowiedli, że nastolatki, które jedzą codziennie rano łatwiej się mają lepszą pamięć, łatwiej jest im się skoncentrować i ostatecznie osiągają lepsze wyniki w nauce niż ich koledzy, którzy jedli śniadanie tylko czasem lub wcale.

Zbilansowane śniadanie

belVita
Fot. Materiały prasowe

Lato to idealny czas, żeby wprowadzić w swoim życiu kilka pozytywnych zmian – np. zacząć regularnie jeść śniadanie. W obecnych czasach przygotowanie zbilansowanego śniadania to bułka z masłem, zwłaszcza gdy mamy pod ręką ciasteczko zbożowe belVita Zboża + Mleko, które są nie tylko pożywne, ale i pyszne.

 

Każde ciasteczko jest źródłem węglowodanów i błonnika: zawiera 69% zbóż, w tym 22% pełnego ziarna. 4 ciastka pokrywają 15% referencyjnych wartości spożycia dla witaminy E, B1, magnezu oraz żelaza.

 

Wystarczy, że połączysz je z niskotłuszczowym produktem mlecznym (białko i wapń), ulubionym owocem (minerały i witaminy) oraz ciepłym napojem i w pełni zbilansowane śniadanie gotowe!

 

Co więcej, śniadanie wcale nie musi być nudne. belVita ma dla Ciebie szeroki wybór ciasteczek.

Co wybierzesz Musli z Owocami, Zboża z Mlekiem, Kakao, Orzechy + Czekolada, Owoce Leśne czy Nadzienie z Jogurtem Naturalnym?

 

 

Materiał powstał we współpracy z marką belVita

TAGI #dieta

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.