Koronawirus, maseczki, maseczka, obowiązek, zakład pracy
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Maseczki obowiązkowe we wszystkich zakładach pracy! Nowe rozporządzenie

Nie tylko w przypadku kontaktu z klientem...

Redakcja VIVA! 30 listopada 2020 14:00
Koronawirus, maseczki, maseczka, obowiązek, zakład pracy
Fot. Adobe Stock

W sobotę, 28 listopada weszło w życie rozporządzenie, wedle którego nakazuje się zakrywania ust i nosa we wszystkich zakładach pracy. Gdy w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, maseczki mają obowiązek nosić wszyscy. Wcześniej dotyczyło to jedynie pracowników mających bezpośredni kontakt z klientem. 

Obowiązek zakrywania ust i nosa we wszystkich zakładach pracy

Nowe zasady wprowadzone zostały na mocy rozporządzenia z dnia 26 listopada 2020 roku "w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii". Obowiązywać mają do niedzieli, 27 grudnia. Z dokumentu wynika, że począwszy od soboty, 28 listopada, obowiązek zakrywania ust i nosa mają wszyscy pracownicy, przebywający w pomieszczeniu przynajmniej z jedną inną osobą. Do tej pory obowiązek ten dotyczył jedynie pracowników, mających bezpośredni kontakt z klientem lub interesantem. 

"Do dnia 27 grudnia 2020 r. nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, (...) ust i nosa w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba", napisano w rozporządzeniu. Oznacza to, że pracownicy zobowiązani są do noszenia maseczek niezależnie od zachowania odpowiedniego dystansu praktycznie wszędzie - w pomieszczeniach open space, na hali produkcyjnej czy nawet na stołówce. Zakrywać usta i nos nie trzeba jedynie w przypadku, kiedy jest się jedyną osobą w pomieszczeniu. 

Czy za niezastosowanie się do nowych przepisów można zostać pociągniętym do odpowiedzialności? "Jest to kwestia przestrzegania porządku pracy, ważny element bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawcy mają więc możliwość dyscyplinowania pracowników. W ostateczności może być to kara porządkowa w postaci upomnienia czy nagany, ale w drastycznych przypadkach pewna podstawa do zakończenia współpracy. W zakresie BHP możliwa jest również kara pieniężna", tłumaczył mec. Robert Lisiecki w rozmowie z portalem money.pl

Zasady dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa spisane zostały w paragrafie 25. rozporządzenia z dnia 26 listopada 2020 roku, opublikowanego w Dzienniku Ustaw 

Koronawirus, maseczki, zakład pracy
Fot. Adobe Stock

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.