Lekarze, koronawirus, wirus
Fot. stock.adobe.com
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus 2020: te choroby przewlekłe zwiększają ryzyko zgonu na COVID-19!

Skutki zakażenia SARS-CoV-2 wzmaga także...

Redakcja VIVA! 19 października 2020 16:00
Lekarze, koronawirus, wirus
Fot. stock.adobe.com

Polska znajduje się obecnie w czołówce krajów europejskich pod względem liczby zgonów spowodowanych zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Według danych Ministerstwa Zdrowia, do tej pory w naszym kraju na COVID-19 zmarło 3614 osób. Liczba ta wzrasta codziennie o kilkadziesiąt. Największe ryzyko zgonu w związku z koronawirusem mają osoby o osłabionym organizmie, czyli osoby starsze oraz cierpiące na  współistniejące schorzenia przewlekłe. Osoby dotknięte tymi chorobami są zagrożone najbardziej. 

Koronawirus 2020: te choroby przewlekłe zwiększają ryzyko zgonu spowodowanego COVID-19

Zespół naukowców z amerykańskiego Penn State College of Medicine opracowali listę chorób przewlekłych, które w znaczącym stopniu zwiększają ryzyko zgonu spowodowanego koronawirusem. W badaniach wzięto pod uwagę dane zdrowotne ok. 65 tys. osób, dotkniętych 11 różnymi chorobami. Mieli oni średnio 61 lat. W trakcie badań przeanalizowano także wyniki osób, które chorowały tylko na COVID-19. Pełnili oni funkcję grupy kontrolnej. 

Rezultatem było wyłonienie chorób przewlekłych, które w zdecydowanej większości przypadków zwiększały ryzyko zgonu, przy jednoczesnej obecności wirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Są to przede wszystkim nowotwory, niewydolność serca, choroba wieńcowa, nadciśnienie, choroby nerek, a także cukrzyca. Osoby doświadczające objawów infekcji koronawirusem, bądź podejrzewające obecność wirusa w swoim organizmie, które jednocześnie cierpią na jedną z tych chorób, bezwzględnie powinny skontaktować się z lekarzem. 

koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock

Koronawirus 2020: co jeszcze pogarsza sytuację?

Z przeprowadzonych przez naukowców z Emory University w Atlancie badań wynika, że smog może w znaczącym stopniu przyczynić się do przebiegu choroby COVID-19. Ich wynik opublikowano na łamach czasopisma The Innovation. Uczeni wzięli pod uwagę trzy substancje zanieczyszczające powietrze - dwutlenek azotu (NO2), pył zawieszony PM 2,5 oraz ozon (O3). Odkryli oni, że na obszarach, gdzie dwutlenek azotu utrzymuje się w powietrzu od dłuższego czasu, współczynnik liczby ciężkich stanów, jak i zgonów spowodowanych koronawirusem jest nadzwyczaj wysoki. Podobną, choć dużo mniej znaczącą korelację zaobserwowano w przypadku pyłu PM 2,5. 

Wyniki badań nie są niczym niespodziewanym dla ekspertów. "Narażenie na zanieczyszczenia powietrza zwiększa ryzyko infekcji dróg oddechowych. Prawdopodobnie również w przypadku COVID-19. Dlaczego tak się dzieje? Zanieczyszczenia wywołują reakcje zapalne w tkankach. Poza tym osłabiony brudnym powietrzem organizm gorzej radzi sobie z bakteriami lub wirusami", mówił w rozmowie dla INNPoland.pl Jakub Jędraka. Ponadto długotrwała eskpozycja na zanieczyszczenia powietrza przyczynia się do zaostrzenia objawów, a prawdopodobnie nawet powstania astmy czy też przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Organizm dotknięty tymi chorobami, jak i koronawirusem, który atakuje przede wszystkim układ oddechowy, ma znacznie mniejsze szanse w boju.  

Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK

Koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.