O TYM SIĘ MÓWI

Przywrócenie obostrzeń, nakaz dystansu i nowe zasady. Tak Europa walczy z koronawirusem

Które kraje są gotowe na drugą falę epidemii?

Ksenia Krasko 24 sierpnia 2020 19:57

Według oficjalnych statystyk, na całym świecie wykryto prawie 24 miliony przypadków zakażenia koronawirusem, z czego ponad 810 tysięcy osób zmarło, a ponad 16 milionów wyzdrowiało. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że należy przygotować się na drugą falę choroby Covid-19, która prawdopodobnie zacznie się już jesienią. Ze względu na stały wzrost nowych przypadków zakażenia, niektóre z państw w Europie przywracają ograniczenia, które obowiązywały kilka tygodni temu.

Koronawirus w Europie. Ograniczenia we Włoszech, Francji, Grecji

W Wielkiej Brytanii wciąż mówi się o trudnej sytuacji, a zakażonych koronawirusem przybywa. Z tego powodu rząd postanowił karać organizatorów imprez i spotkań towarzyskich, na których przebywa ponad 30 osób – grzywny mogą sięgać nawet 10 tysięcy funtów. Od początku sierpnia omawiane są również kary dla naruszających kwarantannę. Pomimo nowych przypadków zakażenia, dzieci powrócą do szkół we wrześniu.

Władze Niemiec ostrzegają obywateli, że ​​ogniskami wirusa stają się szkoły. Uczniowie powrócili do placówek dwa tygodnie temu i od tego czasu statystyki stale rosną, a setki uczniów i nauczycieli przebywa obecnie na kwarantannie.

Jak twierdzi francuskie Ministerstwo Zdrowia, wzrost zakażeń w kraju to następstwo imprez i spotkań towarzyskich, podczas których nie są przestrzegane zasady dystansu społecznego. Emmanuel Macron wykluczył ponowny lockdown, ale zaznaczył, że niektóre obostrzenie będą przywrócone w miastach i miasteczkach, w których wirus zacznie szybko się rozwijać.

We Włoszech potwierdzono jak dotąd ponad 260 tysięcy przypadków zakażenia SARS-CoV-2, ale liczba ta stale rośnie. Ze względu na niepokojące statystyki w Lombardii i w Lacjum, prowadzone są rozmowy z władzami tych dwóch regionów, w celu odnalezienia sposobu na powstrzymanie kolejnej fali koronawirusa. Włoskie Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje powrotu obostrzeń i zamrożenia gospodarki, jednak apeluje o dystans społeczny i noszenie maseczek ochronnych. Testem dla Włoch ma być otwarcie szkół 14 września.

Władze Grecji błyskawicznie zareagowały na znaczny przyrost nowych przypadków zakażenia, wywołany napływem turystów z zagranicy. W kraju wprowadzono bezwzględny obowiązek rejestrowania swojego pobytu dla wszystkich osób, przyjeżdżających do Grecji – także dzieci. Za brak formularza grozi kara grzywny w wysokości 500 euro.

W niektórych krajach, w tym na Islandii, kwarantanna jest obowiązkowa dla większości turystów. Finlandia i Norwegia na bieżąco uaktualniają listę tak zwanych „czerwonych stref”, czyli państw ze znacznym wzrostem nowych przypadków zakażenia. W ten sposób Europa Północna próbuje powstrzymać drugą falę koronawirusa.

W Polsce odnotowano jak dotąd ponad 62 tysiące przypadków zakażenia, blisko dwa tysiące osób zmarło, ponad 42 tysiące pokonało wirusa. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby Covid-19, Ministerstwo Zdrowia dzieli kraj na czerwone i żółte strefy, w których obowiązują różne obostrzenia. Pomimo stale rosnących statystyk, MEN przygotowuje się do otwarcia szkół. Wciąż obowiązuje zakaz lotów do niektórych państw, a na najnowszej liście ma znaleźć się m.in. Hiszpania.

Zgodnie z opinią ekspertów, właśnie w Hiszpanii już trwa druga fala epidemii. Dziennie odnotowuje się po kilka tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Władze apelują o pozostawanie w domach, zachowanie dystansu społecznego i noszenie maseczek ochronnych. W całym kraju liczba zakażeń przekroczyła 420 tysięcy, z czego blisko 30 tysięcy osób zmarło.

Koronawirus na świecie. Nowe informacje

Jeśli chodzi o resztę świata, w najgorszej sytuacji pozostają Stany Zjednoczone, Brazylia i Indie, niepokojąca sytuacja jest również w Rosji. We wszystkich tych państwach wciąż obowiązują obostrzenia.

Liczba zakażeń w Indiach przekroczyła trzy miliony. Zdaniem lekarzy wynika to z faktu, że w kraju nie opracowano powszechnego systemu badań. Statystyki w Delhi i innych dużych miastach powoli spadają, ale w innych obszarach kraju jest coraz gorzej.

Media z Korei Południowej informują, że państwo stoi w obliczu drugiej fali epidemii, której konsekwencje będą znacznie poważniejsze niż za pierwszym razem.

Rząd Nowej Zelandii błyskawicznie zareagował na wykrycie nowego ogniska zachorowań. W Auckland wprowadzono trzeci (z czterech) stopień zagrożenia. Zamknięte są kina, biblioteki, muzea, place zabaw czy punkty gastronomiczne. Na drogach wyjazdowych postawiono blokady, a premier Jacinda Ardern ogłosiła w zeszłym tygodniu 12-dniową kwarantannę dla mieszkańców. Obowiązuje praca zdalna, dzieci zostają w domach.

Ze względu na zbliżający się początek roku szkolnego, WHO podkreśla, że noszenie maseczek ochronnych powinno być obowiązkowe dla wszystkich dzieci powyżej 12. roku życia. Jak wskazują eksperci, istnieje już wiele dowodów na to, że nastolatki są nosicielami wirusa w równym stopniu co osoby starsze.

Dzieci poniżej piątego roku życia nie muszą nosić maseczek w miejscach publicznych, jednak WHO zaznacza, że władze każdego kraju powinny dostosować się do sytuacji. 

Źródło: BBC, ONET, gazeta.pl, TVN24, Polska Times

Koronawirus, wirus
Fot. Getty Images

koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.