koronawirus
Fot. ADOBE STOCK
O TYM JEST GŁOŚNO

Koronawirus w Polsce: odwołane imprezy masowe, posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Wykryto już 18 przypadków zarażenia

Konrad Szczęsny 10 marca 2020 11:46
koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w Polsce odwołuje się wszystkie imprezy masowe. Obecnie nad Wisłą stwierdzono 18 zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Na wtorek na godzinę 11.00 prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Z kolei szef Ministerstwa Edukacji Narodowej poinformował, że rozważane jest zamknięcie szkół w związku z epidemią.

Koronawirus w Polsce: odwołanie imprez masowych, posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

„Musimy zmieniać swoje nawyki i unikać dużych grup ludzi. Dlatego odwołujemy wszystkie imprezy masowe”, poinformował na specjalnie zwołanej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

„Jesteśmy w kontakcie z samorządami, kolejne decyzje będą podawane do opinii publicznej w najbliższym czasie”, dodał.

Przypomnijmy, że wczoraj zdecydowano się wprowadzić punkty kontroli sanitarnej na wszystkich granicach kraju.

Natomiast od 11.00 trwa posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, którą w związku z wybuchem epidemii koronawirusa zwołał prezydent Andrzej Duda. W jej skład wchodzą: marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski lub przewodniczący tych klubów, szef kancelarii prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Tematem zwołanego przez prezydenta Andrzeja Dudę posiedzenia RBN jest współdziałanie i zapobieganie koronawirusowi. „Będzie mowa na pewno o kwestiach związanych z zapobieganiem, z współdziałaniem w sprawie koronawirusa”, zapowiedział w poniedziałek w „Tak jest” w TVN24 prezydencki minister Paweł Mucha.

„Prezydent ma zaapelować o jak największą współpracę. Chodzi mu także o to, żeby wszystkie siły polityczne były maksymalnie poinformowane o działaniach administracji, by ograniczyć możliwe wybuchy paniki wśród obywateli”, przekazał natomiast portal 300polityka.

Komunikat wydał także Polski Związek Piłki Nożnej. Zgodnie z decyzją władz, marcowe mecze towarzyskie reprezentacji Polski z Finlandią i Ukrainą odbędą się bez udziału publiczności.

Natomiast Minister Edukacji Narodowej potwierdził, że rozważane jest obecnie odwołanie zajęć w szkołach (na ten krok zdecydowano się m.in. w Czechach), jednak nie nastąpi to już teraz.

„Dziś obowiązują przepisy, które pozwalają na elastyczne reagowanie na terenie placówek oświatowych. Od kliku do kilkunastu placówek zawieszało zajęcia w ostatnich dniach, gdy pojawiała się obawa, że ktoś z uczniów lub jego bliskich może być chory. Zamykano je na kilka dni, a gdy sytuacja się wyjaśniała, to odwieszano zajęcia i odkażano szkoły”, powiedział w trakcie konferencji prasowej minister Dariusz Piontkowski.

Koronawirus w Polsce: 18 pacjentów zarażonych. Stan dwójki jest poważny

Na ten moment nad Wisłą potwierdzonych zostało 18 przypadków zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Dzisiaj media obiegła także informacja o dwóch pierwszych przypadkach zakażenia koronawirusem na Cyprze. Tym samym Covid-19 pojawił się już we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej. 

Niestety, stan 73-letniego pacjenta z Wrocławia jest nadal ciężki. Największym problemem, zgodnie ze stanowiskiem przedstawicieli szpitala, jest niewydolność oddechowa. Z kolei 74-letnia kobieta, która przebywa w tej samej placówce, jest w stanie poważnym, ale zdecydowanie lepszym.

Natomiast 63-letnia pacjentka przebywająca w szpitalu w Szczecinie jest w stanie poważnym, wymaga intensywnej opieki medycznej. Lepszy jest natomiast stan jej o dwa lata starszego męża. 

Czym jest impreza masowa?

Zgodnie z ustawą cytowaną przez premiera Mateusza Morawieckiego, przez imprezę masową należy rozumieć wydarzenia o charakterze kulturalno-artystycznym, masową imprezę sportową, w tym mecz piłki nożnej, z wyjątkiem imprez:

a) organizowanych w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki lub w innych podobnych obiektach,

b) organizowanych w szkołach i placówkach oświatowych przez zarządzających tymi szkołami i placówkami,

c) organizowanych w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży,

d) sportowych organizowanych dla sportowców niepełnosprawnych,

e) sportu powszechnego o charakterze rekreacji ruchowej, ogólnodostępnym i nieodpłatnym, organizowanych na terenie otwartym,

f) zamkniętych organizowanych przez pracodawców dla ich pracowników.

Więcej na ten temat przeczytasz w tym miejscu 

W Polsce obecność koronawirusa potwierdzono u 18 osób:

Wirus, koronawirus, maseczka, choroba
Fot. stock.adobe.com

W związku z dwoma przypadkami potwierdzonymi na Cyprze, obecność koronawirusa potwierdzono już we wszystkich 27. krajach Unii Europejskiej:

Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.