opustoszała Warszawa, epidemia, koronawirus, marzec 2020
Fot. LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Koronawirus 2020: Warszawa żółtą strefą od soboty? Rzecznik ministerstwa zdrowia zabrał głos

Jego słowa nie pozostawiają złudzeń

Konrad Szczęsny 7 października 2020 14:09
opustoszała Warszawa, epidemia, koronawirus, marzec 2020
Fot. LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER/East News

Wszystko wskazuje na to, że od soboty 10 października Warszawa zostanie objęta tzw. zółtą strefą. Informację przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. „Musimy się liczyć, że w powiatach żółtych znajdzie się bardzo dużo miast”, wyjaśnił.

Warszawa żółtą strefą z powodu dużej liczby zakażeń koronawirusem

„Warszawa od soboty - prawie na pewno - znajdzie się w żółtej strefie”, przekazał rzecznik. Ma to związek ze znacznym wzrostem zakażeń koronawirusem, który obserwujemy od kilku tygodni. Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia ze środy 7 października stwierdzono ich aż 3003 w całym kraju. Zmarło natomiast 75 osób. To rekord od momentu ogłoszenia pandemii SARS-CoV-2. 

W trakcie konferencji prasowej z rzecznikiem ministerialnym zadano pytanie czy w związku ze złą sytuacją w województwie, znajdzie się ono w żółtej strefie. Wojciech Andrusiewicz przypomniał, że obostrzenia są wprowadzane w powiatach, więc nie ma opcji, by całe Mazowsze znalazło się w żółtej strefie. Jednak niemal na pewno znajdzie się w niej stolica Polski.

„Nie ma co ukrywać, na 99 procent Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefie, więc wszystkich uczulam, że po północy z piątku na sobotę w Warszawie będą obowiązywać maseczki”, podkreślił.

Lista nowych powiatów, objętych dodatkowymi obostrzeniami, zostanie ogłoszona w czwartek 8 października.

„Będzie ich na pewno ponad 100. Musimy się liczyć, że w ramach obostrzeń w powiatach żółtych znajdzie się bardzo dużo miast. Dzisiaj możemy zakażać się na ulicach, dlatego tak ważne jest noszenie maseczek”, poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Żółte strefy - obostrzenia. Co zmieni się w Warszawie?

We wtorek w Warszawie odnotowano 178 przypadków zakażenia koronawirusem. Od początku pandemii w stolicy zmarły natomiast 153 osoby. Jeśli Warszawa zostanie objęta żółtą strefą od soboty, zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia. Maseczki nosić będziemy także poza przestrzeniami zamkniętymi. 

Zmiany w funkcjonowaniu stref czerwonych i żółtych na wtorkowej konferencji prasowej zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski i szef policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Podkreślili, że będzie obowiązywała polityka „zero tolerancji” dla nieprzestrzegania obostrzeń, szczególnie w kwestii zasłaniania ust i nosa. Regulacje mają zapobiec rozprzestrzenianiu się pandemii.

Poza koniecznością zasłaniania ust i nosa także poza pomieszczeniami zamkniętymi, a więc i w wolnej przestrzeni, jest to skrócenie czasu działalności lokali gastronomicznych w strefie czerwonej – będą one zamykane już o 22.00.

„Od soboty (10 październik) trzeba będzie się wylegitymować zaświadczeniem potwierdzającym takie dolegliwości bądź dysfunkcje. Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić, jako funkcjonariusze, do obowiązku zasłaniania ust i nosa”, zapewnił Komendant Główny Policji podkreślając, że część osób nadużywa możliwości nie zasłaniania ust i nosa ze względu na dysfunkcje i problemy zdrowotne: chodzi przede wszystkim o te z oddychaniem oraz osoby, które same nie mogą założyć lub zdjąć z twarzy elementu ją zasłaniającego ze względu na zły stan zdrowia. 

Policjanci będą w każdym przypadku decydowali o wymiarze kary. Będzie nią albo pouczenie, albo mandat lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.

W strefach żółtych obowiązują ograniczenia w liczbie osób, mogących uczestniczyć w weselach, spotkaniach rodzinnych oraz innych imprezach – 75. W liczbę tę nie wlicza się obsługi. Z kolei w kinach oraz na imprezach sportowych może być zajętych co najwyżej 25% wszystkich miejsc. Na siłowniach może przebywać natomiast jedna osoba na siedem metrów kwadratowych.

W lokalach gastronomicznych może przebywać z kolei jedna osoba na cztery metry kwadratowe, zakrywać należy w nich – podobnie jak w całym kraju – usta i nos do momentu zajęcia miejsca przy stoliku – dotyczy to również ogródków. Obowiązek ten ma również obsługa. 

Obostrzenia dotyczące transportu są takie same, jak w całej Polsce. W środkach komunikacji podróżować może tyle osób, ile znajduje się w nim miejsc siedzących lub „połowę liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu. Jednocześnie w pojeździe co najmniej połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna” (cytat za TVN24.pl).  

Od soboty Warszawa na 99% znajdzie się w tzw. żółtej strefie:

opustoszała Warszawa, epidemia, koronawirus, marzec 2020
Fot. LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER/East News

Wszystko z powodu dużej liczby potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem:

Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.