Zendaya
Fot. Getty Images
O NIEJ SIĘ MÓWI

Najmłodsza laureatka Emmy, modelka, wokalistka... Zendaya podbija świat!

Co wiemy o utalentowanej aktorce?

Ksenia Krasko 22 września 2020 14:59
Zendaya
Fot. Getty Images

W ubiegły weekend 24-letnia Zendaya zdobyła nagrodę Emmy za główną rolę 17-letniej narkomanki Rue w serialu dramatycznym Euphoria, stając się tym samym najmłodszą aktorką, która kiedykolwiek otrzymała nagrodę w tej kategorii. Pokonała Jennifer Aniston (The Morning Show), Olivię Colman (The Crown), Laurę Linney (The Ozark) oraz Sandrę Oh i Jody Comer (Killing Eve). Już teraz uważana jest za jedną z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia, a wiele jeszcze przed nią. Kim jest Zendaya?

Zendaya - kim jest? Kariera, życie prywatne

Zendaya Maree Stoermer Coleman urodziła się w Kalifornii w 1996 roku. Jej matka była managerką California Shakespeare Theater, dlatego mała Zendaya od dzieciństwa chciała związać życie z aktorstwem. Zaczęła pracować zawodowo, kiedy miała zaledwie sześć lat. Uczęszczała między innymi do Oakland School For Arts i American Conservatory Theatre, a jednocześnie grała w wielu przedstawieniach szkolnych.

W 2009 roku Zendaya została zauważona przez producentów serialu młodzieżowego Taniec rządzi. Wygrała casting, stając się jedną z głównych gwiazd Disneya. Nagrała również cztery albumy muzyczne, i zaśpiewała kilkanaście piosenek do produkcji, w których brała udział.

Rola w filmie Spider-Man: Homecoming z 2017 roku była dla niej przełomowa. W tym samym roku Zendaya zagrała w musicalu Król rozrywki u boku Michelle Williams, Hugh Jackmana i Zaca Efrona. Dwa lata później powstała druga część produkcji Marvela, czyli Spider-Man: Daleko od domu, oraz głośny serial Euforia. W tym roku powróci na duże ekrany wraz z Timothée Chalametem w długo oczekiwanym filmie Diuna.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

for rue. congratulations to @zendaya for winning outstanding lead actress in a drama series at the #Emmys 💜

Post udostępniony przez euphoria (@euphoria)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Zendaya (@zendaya)

Zendaya - styl

Styl Zendayi był wielokrotnie doceniany przez krytyków i fanów. „Moi rodzice przestali mi mówić, w co się ubrać, kiedy miałam dwa lata. Pozwolili mi eksperymentować. Dzięki temu nie boję się opinii innych. Chcę być inna i lubię podejmować ryzyko. Moje ikony stylu to Madonna, Erykah Badu i mój ojciec”, wyznała aktorka w jednym z wywiadów.

Jest wziętą modelką, brała udział w kampanii domów towarowych Macy’s, zaprojektowała kolekcję dla Tommy’ego Hilfigera, a ostatnio została twarzą perfum marki Lancôme. Pojawiła się też na okładkach najbardziej znanych magazynów, jak Vogue, Allure, Marie Claire, GQ, Glamour czy In Style. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Zendaya (@zendaya)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Zendaya (@zendaya)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Zendaya (@zendaya)

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.