Grubson
Fot. Instagram @grubsonofficial
O TYM SIĘ MÓWI

Kim jest Grubson? Muzyk był gościem programu Kuby Wojewódzkiego

Co o nim wiemy?

Sabina Zięba 19 listopada 2019 21:05
Grubson
Fot. Instagram @grubsonofficial

Tomasz Iwanca, powszechnie znany jako Grubson, był gościem programu Kuby Wojewódzkiego, emitowanego w telewizji TVN we wtorkowy wieczór 19 listopada. Polski raper i producent muzyczny najbardziej znany jest ze swojego kultowego już hitu Na szczycie. Co o nim wiemy?

Kim jest Grubson?

Grubson urodził się 28 stycznia 1986 roku w Rybniku. Hip-hopem zainteresował się już w drugiej połowie lat 90., kiedy to jego starszy brat, był lokalnym promotorem i organizatorem imprez. Na przełomie 1997 i 1998 roku podjął współpracę ze składem Po-3na Różnica. Wówczas nagrywał na nieprofesjonalnym sprzęcie, a po dołączeniu kolejnego członka ich nazwa zmieniła się na Czwarta Zmiana. W 2001 roku ukazał się ich album Przez cały czas, lecz zaraz po tym grupa została rozwiązana.

Następnie z przyjaciółmi założył zespół Wolność Słowa. Wszystkie utwory nagrywali w warunkach domowych. W latach 2003-2004 wydał pierwszy solowy nielegal N.O.C. (Nowiny Osiedle Chrabowa), który prezentował eklektyczne oblicze GrubSona – można było usłyszeć na niej rap, ruffneck czy dancehall.

Wkrótce poznał ekipę Bezkres, której stał się członkiem, tworząc Wspólny Mianownik Soundsystem. Następnie w 2007 roku, Grubson nagrał utwór na płytę Kodex 3: Wyrok, który był singlem promującym album. Współpracował wtedy m. in. z DonGURALesko i Fokusem.

Jego najbardziej popularny utwór, Na szczycie, który 7 lipca 2019 zdobył 100 milionów wyświetleń w serwisie YouTube, jako pierwszy na polskiej scenie rapowej, pochodzi z albumu z 2009 roku pt. O.R.S. Ta płyta dotarła do 37. miejsca listy sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video. Dwa lata później na rynku ukazała się Coś więcej niż muzyka, która dotarła do 2 miejsca tego samego zestawienia. W 2016 roku oficjalnie otrzymała status platynowej płyty.

Grubson wydał także albumy Gruby brzuch (2012) oraz Holizm (2015), równocześnie współpracując z innymi artystami. Wiadomo, że pracuje nad kolejną płytą, a ostatnio nagrał wspólny utwór z Anią Dąbrowską do polskiej komedii 1800 gramów.  

Tomacz Iwanca, czyli Grubson

Grubson
Fot. http://grubson.com.pl/

TAGI #muzyka

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BOJARSKA-FERENC, CHODAKOWSKA, LEWANDOWSKA, RUBIK, JĘDRZEJCZYK, SKURA… – ich wspaniałe figury, zdrowie, niesamowita energia, kreatywność to efekt wyrzeczeń, restrykcyjnych diet, a może dobrych genów? Nowa gwiazda modelingu KAROLINA PISAREK zdradza, czemu zawdzięcza sukces. Kierowca rajdowy LESZEK KUZAJ – ryzyko to jego specjalność! A także intrygująca historia JOGI oraz skąd się wzięło SPA.