Eleanor Coppola, Francis Ford Coppola
Fot. Juergen Vollmer/Popperfoto/Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Niemal 80 lat żyła w cieniu męża, teraz to ona gra pierwsze skrzypce. Kim jest Eleanor Coppola?

Ona wolała raczej dokumentować pracę najbliższych...

Gabriela Czernecka 5 listopada 2021 14:44
Eleanor Coppola, Francis Ford Coppola
Fot. Juergen Vollmer/Popperfoto/Getty Images

Tak głośnego debiutu w wieku 80 lat nie miał nikt. Gdy żona Francisa Forda Coppoli, Eleanor Coppola, zadebiutowała jako reżyserka pełnometrażowego filmu fabularnego, nikt nie miał wątpliwości, że w świecie kina pojawia się nowy talent. „Paryż może poczekać” to produkcja Eleanor Coppoli, która podbija serca widzów na całym świecie. Co sprawiło, że operatorka filmowa i scenarzystka wyszła z cienia męża i stworzyła własny film? Oto historia Eleanor Coppoli.

Mąż Eleanor Coppoli, Francis Coppola

Do tej pory to on grał w ich małżeństwie pierwsze skrzypce. I to nie tylko w ich małżeństwie. Ona wolała raczej dokumentować pracę najbliższych. Francis Ford Coppola jest autorem słynnej trylogii o włoskiej rodzinie mafijnej „Ojciec chrzestny”, wyreżyserował „Draculę”, „Czas apokalipsy” czy „Jądro ciemności”. Po wielu latach sukcesów, odsunął się na boczny tor, by zrobić miejsce swojej żonie, Eleanor Coppoli. Ona choć ze światem filmu związana jest od małego, dopiero w wieku 80 lat postanowiła wyjść z cienia męża.

Zobacz: „Dzienniki motocyklowe”, „Wszystko za życie” i... Filmy drogi, które przeszły do historii kina

Eleanor Coppola, Francis Ford Coppola
Fot. A. Nevader/WireImage

„Paryż może poczekać” był pierwszym tak bardzo autorskim dziełem Eleanor Coppoli. Żona Francisa Copolli podjęła się napisania, wyreżyserowania i wyprodukowania pierwszego pełnometrażowego filmu fabularnego. Co zainspirowało ją do stworzenia wyjątkowej historii o pozornie zwykłej wycieczce po Francji, która zmienia się w prawdziwą podróż życia pełną przygód i niezwykłych doznań? „O, widzisz, taki właśnie film chciałabym obejrzeć", powiedziała przyjaciółka Eleanor Coppoli, po wysłuchaniu jednej z najbardziej fascynujących przygód, jakie spotkały Eleanor w życiu.

W 2009 roku Eleanora Coppoli wraz z mężem, Francisem Coppoli wybrali się na Festiwal w Cannes. Po jego zakończeniu mieli udać się w podróż po Europie Wschodniej, ale wycieczka, która stała się inspiracją Eleanor do napisania filmu była dopiero przed nią. Okazało się, że reżyserkę dopadł silny katar i ból głowy, który uniemożliwił jej latanie - podróż po Europie Wschodniej odwołana. Choroba Eleanor Capolli sprawiła, że ta zamiast lecieć z mężem, musiała zmienić plany. Wraz z jego współpracownikiem (rodowitym Francuzem) udała się samochodem do apartamentu w Paryżu. Francis Coppoli miał do niej dołączyć i zabrać ją na wakacje.. Tak jednak się nie stało. Gdy po powrocie opowiedziała swoją przygodę przyjaciółce,  ta podsunęła jej pomysł przeniesienia swojej historii na wielki ekran.

Eleanor Coppoli żona Francisa Ford Coppoli

Para poznała się podczas pracy na planie filmu „Obłęd”. Ona próbowała swoich sił jako asystentka reżyserka, on debiutował jako reżyser. Połączyła ich miłość do kina. Zaczęli się spotykać, ale niecały rok później ich związek przeszedł trudną próbę. W 1963 roku Eleanor Coppoli dowiedziała się, że spodziewa się dziecka. Przerażona chciała oddać dziecko do adopcji, on zrobił wszystko, by do tego nie dopuścić.  Jeszcze w tym samym roku wzięli ślub w Las Vegas. Parę miesięcy później na świecie pojawił się syn, Gian-Carlo Coppola.  W 1965 roku urodził się drugi syn Coppoli, Roman Coppola, a w 1971 roku córka, Sofia Coppola. Cała trójka ruszyła w ślady rodziców i zaczęła robić karierę w świecie filmu jako reżyserowie lub scenarzyści.

Zobacz także: „Sierpień w hrabstwie Osage”, „Zapach kobiety”. Najpiękniejsze filmy, które wzruszą cię do łez

Eleanor Coppola, Francis Ford Coppola
Fot. Jim Spellman/WireImage

Niestety w 1986 roku rodzina Coppoli musiała zmierzyć się z tragedią - Gian-Carlo Coppola zginął w wypadku motorówki, kiedy to wraz z synem Ryana O'Neala, próbowali przejechać miedzy dwoma jachtami, które połączone były liniami holowniczymi. O'Neal doznał licznych urazów, a Coppola zginął na miejscu. Rodzice Coppoli na swój sposób poradzili sobie z tym tragicznym wypadkiem. Francis  wyreżyserował film „Tucker. Konstruktor marzeń”, który poświęcił pamięci tragicznie zmarłego syna. Eleanor Coppoli napisała książkę „Notes on a Life”, w której opisała niemal trzydzieści lat swojego życia. W książce znalazły się opisy wydarzeń z każdego dnia od momentu śmierci syna do narodzin wnuczki (narzeczona Giana-Carlo w dniu jego śmierci była w drugim miesiącu ciąży). 

Polecamy też: Czy to będzie również najszczęśliwszy dzień twojego życia? Poznaj historię Olliego Mäka!

Film Eleanor Coppoli „Paryż może poczekać”

„Chciałam, żeby „Paryż może poczekać” był zarówno dobrą filmową rozrywką, jak i opowieścią, która zmusza do zastanowienia. Mam nadzieję, że widzowie będą czuli się dobrze w czasie tej filmowej podróży, może też zaczną po niej doceniać małe przyjemności, których tak wiele oferuje życie. Choćby smak dorodnego pomidora”, mówi Eleanor Coppoli. „Paryż może poczekać”  to opowieść o Anne (w tej roli Diane Lane), która znajduje się w trudnym momencie swojego życia.

Polecamy też: To jeden z najbardziej poruszających filmów tego roku. Oglądając go na pewno nie zaśniesz!

Jest żoną producenta filmowego (Alec Baldwin), który w ich domu jest tylko gościem. Gdy córka pary wyjeżdża na studia, Anne poznaje czym jest samotność. Pewnego dnia kobietę niespodziewanie czeka podróż autem z przyjacielem swojego męża. Przejazd trasą z Cannes do Paryża ma trwać siedem godzin, ale nieoczekiwanie wydłuża się do paru dni... Kobieta wraz ze swoim towarzyszem zwiedza najpiękniejsze rejony Francji, delektując się wyśmienitym jedzeniem, doskonałym winem oraz zapierającymi dech w piersiach widokami. Jakie spotkają ich przygody? Musicie zobaczyć ten film. To produkcja idealna na jesienny wieczór.  

Eleanor Coppola, Francis Ford Coppola
Fot. SGranitz/WireImage

TAGI #film #Kultura

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.