Sławna matka opowiedziała o relacjach z Chazem Bono

Konrad Szczęsny 4 marca 2023 12:57

Urodził się 4 marca 1969 roku jako Chastity Sun Bono, córka święcących wówczas triumfy na listach przebojów na całym świecie Cher i Sonny'ego. W 1995 roku w wywiadzie dla The Advocate ujawnił się jako osoba o orientacji homoseksualnej, zaś 13 lat później jako transpłciowy, heteroseksualny mężczyzna. Wpłynęło to na początkowo trudne relacje z matką. „Nie przeszłam przez to ze zbytnią łatwością. W obu przypadkach. Kiedy się dowiedziałam, że Chas jest homo, nie przeżyłam tego lekko”, mówiła w wywiadzie dla PrideSource z października 2018 roku Cher. Jak obecnie wygląda życie jej syna?

Cher o relacjach z synem. Jak obecnie wygląda Chaz Bono?

Artystka wspomniała, jak trudne emocje towarzyszyły jej w trakcie przemiany syna w pierwszej dekadzie XXI wieku. „Kiedy się dowiedziałam, [że Chaz przechodzi tranzycję]... dużo o tym rozmawialiśmy. Ale później Chaz przestał o tym wspominać, więc tak jakby zapomniałam. I myślę, że to jest bardzo duży strach, że stracisz swoje dziecko i strach przed tym, co to dziecko zastąpi”, podkreślała w wywiadzie (tłumaczenie za Queer.pl).

Zaznaczyła, że jej główną obawą było to, jak kwestia korekty płci wpłynie na jej dziecko. „Zastanawiałam się kim będzie ta nowa osoba. Bo wiem, kim jest teraz, ale kto będzie tą nową, w jaki sposób to będzie działać i czy kogoś stracę? A później pomyślałam o czymś innym: mój Boże, jeśli obudziłabym się jutro i byłabym mężczyzną, wydłubałabym sobie oczy. Zatem wiem, że jeśli tak się czujesz, to musi być bardzo bolesne, że nie sprawia ci różnicy, jak czują inni i co myślą”. Dodała, że obecnie ich relacje są bardzo dobre. „Chaz jest bardzo szczęśliwy i dogadujemy się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej”.

Z kolei w wywiadzie udzielonym sześć lat temu, syn Cher stwierdził, że choć decyzja o operacji korekty płci nie była łatwa, odmieniła jego życie na lepsze.„Tranzycja była pierwszą rzeczą, jaką zrobiłem, myśląc: „OK, nie mam błogosławieństwa od wszystkich ani ich zrozumienia, ale muszę to zrobić dla siebie”. To mi naprawdę pomogło stać się mężczyzną w wielu tego słowa znaczeniach. Teraz nasza relacja jest lepsza niż kiedykolwiek. Teraz jesteśmy naprawdę na równi”, podkreślił.

Jak obecnie wygląda? W 2016 pisano, że schudł 35 kilogramów. Jest rzecznikiem Gay and Lesbian Alliance Against Defamation, organizacji przeciwdziałającej dyskryminacji. W międzyczasie zagrał również dobrze wyposażonego członka klanu Funkhouser w serialu HBO, pt. Pose o społeczności LGBTQ. Jego zdjęcia możesz zobaczyć w naszej galerii. A poniżej przypominamy tekst Magdy Łuków, który ukazał się na łamach dwutygodnika VIVA! we wrześniu 2009 roku i dotyczył przemiany Chaza.

Zobacz: Transpłciowa działaczka popełniłasamobójstwo. Przed śmiercią opublikowała poruszający wpis

Historia Chaza Bono: coming out, zmiana płci, relacje z matką

Ameryka jest w szoku! Kiedyś Cher miała nadzieję, że jej córka wyjdzie za mąż i urodzi dzieci. Dziś musi pogodzić się z faktem, że Chastity – zadeklarowana lesbijka – postanowiła dokonać korekty płci. I to na oczach całego świata. Operacji przemieniającej ją z kobiety w mężczyznę będą towarzyszyć kamery. Co na to Cher?

Nie ma dnia, żeby nie myślała o swoim dziecku. O tym, czy operacja korekty płci, jaką właśnie przechodzi jej 40-letnia Chastity, powiedzie się. W tej chwili dobiega końca kuracja hormonalna. Już teraz Chaz wygląda i zachowuje się jak mężczyzna. Ma o wiele niższy głos. Na jej twarzy pojawił się zarost. Ale Cher najbardziej obawia się operacji, podczas której zostaną usunięte piersi córki. A wszystko to poniekąd odbędzie się na oczach milionów widzów, bo wbrew matce Chas­tity postanowiła pokazać swoją przemianę w telewizji. Dla dobra takich ludzi jak ona, którzy przez lata musieli nie tylko poszukiwać własnej tożsamości seksualnej, lecz także przekonać do siebie najbliższych.

Zobacz także: Maria Krzyżanowska była pierwszą spikerką Telewizji Polskiej. Przez jedno zdanie straciła pracę

Przemiana Chaza Bono: Niewinne złego początki

Już przecież wyznanie Chas o tym, że jest lesbijką, było dla Cher niewyobrażalnym ciosem. Wprawdzie piosenkarka podejrzewała, że jej córeczka różni się od innych dziewczynek, ale długo odganiała od siebie te myśli. „Pamiętam, jak bardzo Chas broniła się przed wkładaniem sukienek do programu »The Sonny and Cher Comedy Hour«, show, który nagrywaliśmy w 1973 roku. W końcu przystawała na moje propozycje, ale była wyraźnie nieszczęśliwa. Być może już wtedy w głębi duszy czuła się chłopcem, tylko sobie tego nie uświadamiała”, mówiła Cher. Widziała też, że Chastity ma mnóstwo koleżanek, ale zupełnie nie interesuje się chłopcami w swoim wieku. Prawdziwy horror przeżyła jednak, gdy Chas skończyła 11 lat. Zbliżało się właśnie Halloween. Wszyscy szukali jakiegoś fajnego przebrania. Wtedy Cher wpadła na pomysł, by Chas przebrała się za nią. Poszła na górę do garderoby i wybrała jakiś ciuch. Kiedy jednak po godzinie dziewczynka pojawiła się na dole w salonie, Cher zaniemówiła z wrażenia. Chastity miała na sobie ubranie swojego ojca, ówczesnego partnera Cher, Sonny’ego Bono, włosy spięte i nażelowane tak, by wyglądały jak włosy mężczyzny. „W tym czułam się najlepiej”, powiedziała. „Byłam przerażona, ale starałam się tłumaczyć moje dziecko: »Dzieci mają takie różne pomysły i zagrania«”.

Czytaj też: Elliot Page wyznał, że usunął piersi. Aktor udzielił pierwszego wywiadu po coming oucie

Przemiana Chaza Bono: Nie jesteś już moją córką

Do końca życia nie zapomni, gdy w 1987 roku Chas, która była właśnie na pierwszym roku studiów na Uniwersytecie Nowojorskim, poprosiła o chwilę rozmowy. „Pamiętam tylko, że kiedy powiedziała, iż kocha kobietę, zaniemówiłam. A potem wściekłam się. Zaczęłam na nią strasznie krzyczeć. Miałam przecież nadzieję, że wkrótce wyjdzie za mąż i urodzi mi wspaniałe wnuki”, rozpaczała Cher.

Piosenkarka, która tak bardzo dbała o wygląd i uchodziła za ikonę kobiecości w latach 70. i 80., nie potrafiła zrozumieć i zaakceptować odmienności swojego dziecka. „Tak naprawdę nigdy nie wiesz, jakie są twoje prawdziwe przekonania, dopóki nie staniesz twarzą w twarz z problemem. Przez całe życie miałam mnóstwo homoseksualnych przyjaciół. Ale nie chciałam, żeby moja córka była lesbijką”, pisała Cher w pamiętnikach. Wzburzona od razu chwyciła za telefon. Zadzwoniła do Sonny’ego, który już wówczas był senatorem z ramienia Partii Republikańskiej. Szukała u niego rady, wsparcia. Ale okazało się, że Sonny wie od dawna o skłonnościach homoseksualnych Chas i w dodatku je akceptuje. „Uważał, że to choroba, którą można leczyć. Ale pogodził się z sytuacją”.

Cher nie odzywała się do Chas­tity przez tydzień. „Zamknęłam się w sobie. Nie rozumiałam, gdzie popełniłam błąd. W końcu doszłam do wniosku, że może gdybym więcej czasu przebywała w domu, gdy Chastity była mała... Gdybym piekła ciasteczka jak inne mamy, odrabiała z nią lekcje”, mówiła. Potem dowiedziała się także, że Chas ma romans z jedną z jej najlepszych przyjaciółek. Wyrzuciła córkę z domu. „Nie chcę mieć z tobą nic wspólnego”, rzuciła na pożegnanie.

Czytaj również: Mąż kolumbijskiej modelki urodził ich pierwsze dziecko! Znamy jego płeć

Przemiana Chaza Bono: Kim jest ten potwór?

Próbowała nie myśleć o Chas. Tym bardziej, że wkrótce musiała ruszyć na ratunek swojemu drugiemu dziecku – ze związku z gwiazdorem rocka Greggiem Allmanem – synowi Elijahowi, który uzależnił się od narkotyków i wstąpił do sekty. 

Wkrótce jednak sprawa Chaz powróciła ze zdwojoną siłą. W 1990 roku, kiedy Chastity rozpoczynała swoją karierę muzyczną z zespołem rockowym Ceremony, prasa przyłapała ją na kilku publicznych uściskach z przyjaciółką. Zaczęła się nagonka. Głównie na Chastity, ale także na Cher. Przez kilka pierwszych tygodni piosenkarka nie mogła wyjść z domu. Paparazzi czaili się za każdym drzewem. Wypominali jej, że kiedyś w młodości też miała związki z kobietami. Potem w miejsce zaciekawienia pojawiła się pogarda. Gdziekolwiek nie poszła, ludzie odwracali głowy. W każdej gazecie Cher mogła przeczytać, jaką była fatalną matką. I o tym, że nie jest tak wspaniałą kobietą, jak się wydawało, skoro urodziła „zboczoną” córkę. „Byłam wściekła na cały świat. Ale najbardziej na Chastity. Nie mogłam patrzeć na jej zdjęcia w gazetach. Pojawiała się na gejowskich paradach, występowała w prasie i telewizji”, wspominała Cher.

Zobacz: Cher została uhonorowana nagrodą dla ikony popkultury i wywołała kontrowersje. Dlaczego?

Przemiana Chaza Bono: Wybacz mi, córeczko!

Aż pewnego dnia Cher odebrała telefon od ówczesnej przyjaciółki Chastity. „Wiem, że się nie znamy i że nie akceptuje pani tożsamości seksualnej Chastity. Ale to pani dziecko. Ona bardzo pani potrzebuje”, mówiła dziewczyna. Cher postanowiła sprawdzić, co dzieje się z Chas. Sytuacja rzeczywiście była dramatyczna. 

Po odrzuceniu przez matkę Chas cierpiała. Nie mogła już także liczyć na ojca. Sonny uległ śmiertelnemu wypadkowi podczas jazdy na nartach w 1998 roku. Wpadła w depresję. Najlepszym lekiem na smutki okazało się jedzenie. Jadła bez opamiętania i była coraz grubsza. Ważyła prawie 130 kilogramów. Cher była załamana. „Wtedy zrozumiałam, że muszę jej pomóc. Że żadna z nas nie popełniła błędu”, wspominała. Pierwsze spotkania nie były łatwe. Uczestniczył w nich psycholog, który pomagał obu kobietom powiedzieć wszystko, co naprawdę do siebie czują. Wyrzucić z siebie złość i rozczarowanie. Po trwającej dwa lata terapii Cher udało się odbudować dobre relacje z córką. „Myślałam, że najgorsze mamy za sobą. Teraz, gdy Chastity ma moją miłość i wsparcie, szybko dojdzie do siebie. A w przyszłości być może nawet zdecyduje się na dzieci”, mówiła Cher.

Przemiana Chaza Bono: Nigdy cię już nie opuszczę

Ale to nie był koniec problemów. Bo Chastity nadal była nieszczęśliwa. Wszystko zmieniło się w 2001 roku, kiedy poznała aktorkę Jennifer Elię. „To wtedy, po latach poszukiwań i cierpienia, zrozumiała, że nie jest lesbijką, ale mężczyzną uwięzionym w ciele kobiety”, relacjonowała Cher. Chastity tak bała się stracić matkę po raz drugi, że przez kilka lat wstrzymywała się z ostateczną decyzją o korekcie płci. A chwila, kiedy wreszcie wyznała prawdę, była chyba najgorszą w jej życiu. Cher była w szoku. Nie mniejszym niż poprzednio. Ale tym razem nie odtrąciła Chaz. Od razu zadeklarowała: „Nigdy tego nie zrozumiem. Bardzo trudno będzie mi mówić do niej Chaz, a nie Chas, jak do tej pory. Przytulać. Ale kocham Chastity. I będę ją wspierać do końca. Bo bez względu na to, jaka jest, przede wszystkim jest moim dzieckiem. I fantastycznym człowiekiem, o wiele bardziej wartościowym od wielu tak zwanych normalnych ludzi”.

Tekst: Magda Łuków  

1/9
Cher, Sonny i Chastity Bono, październik 1972
Copyright @ Corbis / Splash News/EAST NEWS
1/9

Cher, Sonny i Chastity Bono, październik 1972. 

2/9
Chastity Bono, córka Cher, maj 1993
Copyright @Paul Harris, PacificCoastNews.com/EAST NEWS
2/9

Chastity Bono dwa lata przed swoim coming outem, maj 1993.

3/9
Chastity Bono, córka Cher, marzec 1997
Copyright @Paul Harris, PacificCoastNews.com/EAST NEWS
3/9

Chastity Bono, córka Cher, dwa lata po coming oucie, marzec 1997

4/9
Chastity Bono już jako Chaz Bono, syn Cher, lipiec 2009
Copyright @Greg Tidwell, PacificCoastNews.com/EAST NEWS
4/9

Chastity Bono po operacji zmiany płci już jako Chaz Bono, lipiec 2009.

5/9
Chastity Bono już jako Chaz Bono, syn Cher, sierpień 2011
Copyright @Nathanael Jones, PacificCoastNews.com/EAST NEWS
5/9

Tak Chaz Bono, syn Cher, wyglądał w sierpniu 2011 roku. Zmagał się wówczas z nadwagą.

6/9
Chastity Bono już jako Chaz Bono, syn Cher, kwiecień 2016
Copyright @Coleman-Rayner/EAST NEWS
6/9

W kwietniu 2016 roku Chaz Bono, syn Cher, mógł pochwalić się znacznie szczuplejszą sylwetką. Schudł wówczas 35 kilogramów.

7/9
Chastity Bono już jako Chaz Bono, syn Cher, styczeń 2017
Copyright @Coleman-Rayner/EAST NEWS
7/9

Tak Chaz Bono, syn Cher, wyglądał w styczniu 2017 roku.

8/9
Chastity Bono już jako Chaz Bono, syn Cher, maj 2019
Copyright @Instagram @therealchazbono
8/9

Tak natomiast Chaz Bono, syn Cher, wygląda obecnie. Zdjęcie wykonano w maju 2019 roku.

9/9
Chaz Bono, 19.08.2021, Los Angeles
Copyright @Coleman Rayner/East News
9/9

Chaz Bono w 2021 roku

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Tłum gwiazd, laureaci konkursu i niezwykły muzyczny gość. Tak zapamiętamy VIVA! Photo Awards 2023

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA BOSACKA: opowieść o miłości, rozstaniu, przebaczeniu i nowym początku. ANASTAZJA I TOMEK JAKUBIAK: scenariusz na znalezienie wielkiej miłości. EWA KRAWCZYK: Krzysztof, moja miłość. ROSALYNN I JIMMY CARTER: historia niezwykłego związku. JAN EMIL MŁYNARSKI: muzyka to krok w stronę wolności. WANDA TRACZYK-STAWSKA: o najpiękniejszej Wigilii w obozie jenieckim w 1944 roku.