Co słychać u Moniki Pyrek? tak dziś wygląda jej życie
Fot. TOMASZ URBANEK/DDTVN/EAST NEWS WARSZAWA
O TYM SIĘ MÓWI

Zakończyła karierę i postanowiła skupić się na życiu osobistym. Co słychać u Moniki Pyrek?

Zobacz, jak dziś wygląda i co robi utytułowana polska mistrzyni skoku o tyczce

Olga Figaszewska 9 stycznia 2022 11:01
Co słychać u Moniki Pyrek? tak dziś wygląda jej życie
Fot. TOMASZ URBANEK/DDTVN/EAST NEWS WARSZAWA

Bez wątpienia jest jedną z najlepszych polskich lekkoatletek. Monika Pyrek to prawdziwa rekordzistka oraz utytułowana mistrzyni skoku o tyczce. „Dla mnie sport był pewnego rodzaju społecznym awansem, bo nie pochodziłam z domu, w którym powodziło się tak, że mogłabym aż tyle podróżować po świecie, co udało się dzięki uprawianiu sportu”, mówiła w jednym z wywiadów. Choć jej dorobek sportowy robi wrażenie, to sportsmenka w 2013 roku postanowiła zakończyć karierę i skupić się na rodzinie. Wciąż jednak promuje sport. Jak wygląda dzisiaj jej życie?

Monika Pyrek – sport

Już jako mała dziewczynka nie potrafiła długo usiedzieć w jednym miejscu. Ciągnęło ją do sportu. W szkole podstawowej chodziła na SKS-y, grała w koszykówkę czy piłkę nożną. Dopiero w 1994 roku w Bałtyku Gdynia zaczęła uprawiać lekkoatletykę – skok wzwyż i wielobój. Następnie skupiła się na skoku o tyczce, a już w 1997 roku wystąpiła w reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy juniorów. Potem debiutowała w pucharze Europy. Z czasem pasja przerodziła się w jej zawód i sposób na życie. To niesamowite, że Monika Pyrek wybrała właśnie lekkoatletykę i skok o tyczce. Dlaczego? 

Od dziecka zmagała się z lękiem wysokości, ale była na tyle zdeterminowana i skupiona na osiągnięciu celu, że potrafiła przezwyciężyć pewne ograniczenia czy słabości. „Moim sposobem na zniwelowanie stresu było też to charakterystyczne chuchanie w dłonie. Przez lęk wysokości na pewno nie robiłam też tylu akrobatycznych ćwiczeń co Ania Rogowska. Uważam, że zdecydowanie się na skok o tyczce to był ogromny krok, by spróbować przełamać swój lęk”, mówiła w wywiadzie dla Onet Sport Edycie Kowalczyk.

Na swoim koncie ma 5 medali Mistrzostw Świata, trzy medale Mistrzostw Europy i 69 rekordów Polski. Monika Pyrek czterokrotnie reprezentowała kraj na Igrzyskach Olimpijskich (w Sydney, Atenach, Pekinie czy Londynie). Stawiała sobie kolejne cele i sięgała po szczyty.

Zobacz też: Życie Anity Włodarczyk skrywa wiele tajemnic. Jaka prywatnie jest polska sportsmenka?

Monika Pyrek w szkole podstawowej

Co słychać u Moniki Pyrek? tak dziś wygląda jej życie
Fot. ADAM NOCON/East News

Monika Pyrek, Mistrzostwa świata w lekkoatletyce w Moskwie 2006 rok

Monika Pyrek w Tańcu z Gwiazdami

Jednym z przełomowych wydarzeń w życiu lekkoatletki był udział w tanecznym show. Propozycja udziału w programie przyszła do skoczkini o tyczce w momencie, gdy zmagała się z gorszym okresem w sporcie, zaraz po mistrzostwach świata w Berlinie. Monika Pyrek była po kontuzji, która całkowicie wytrąciła ją z rytmu i przekreśliła dalsze plany. Sportsmenka podczas jednego z treningów poważnie naderwała ścięgna w stopie.

„Po kontuzji jeszcze więcej blokad pojawiło się w mojej głowie. Nie zdołałam zakwalifikować się na mistrzostwach Europy. Miałam dosyć skakania. Wtedy mój psycholog, trener i menedżer wspólnie z moim mężem uznali, że powinnam przyjąć ofertę z "Tańca z gwiazdami". Udział w programie miał mi dać ponowną motywację do skakania”, zwierzała się.

Monika Pyrek zdradziła w jednym z wywiadów, że udział w Tańcu z Gwiazdami przełamał jej kompleksy.  „Zawsze miałam kompleks szerokich barków. Dokładając do tego umięśnione, trójkątne plecy, to miałam wrażenie, że wyglądam jak maszyna, a nie subtelna kobieta. W programie dobierano mi stroje, by podkreślić moje atuty i nagle słyszałam od innych, że mam pięknie wyrzeźbione plecy, które pięknie prezentują się w wyciętych z tyłu sukienkach. Moje wysportowane ciało podobało się innym. Usłyszałam, że mam piękne, smukłe dłonie. Dla mnie to było coś nowego, bo nie potrafię reagować na komplementy”, mówiła Edycie Kowalczyk dla Onet Sport. Monika Pyrek w tańcu musiała przestawić się na inne myślenie, przełamać się. Z każdym odcinkiem coraz lepiej odnajdywała się na parkiecie. W końcu, razem z Robertem Rowińskim sięgnęła po Kryształową Kulę!

Zobacz też: Historia Joanny Mazur poruszyła całą Polskę. Przed niewidomą biegaczką kolejne wyzwanie

Monika Pyrek, Robert Rowiński  w Tańcu z Gwiazdami, 2010 rok
Fot. Michal WARGIN/East News

Monika Pyrek i Robert Rowiński w Tańcu z Gwiazdami, 2010 rok

Jak dziś wygląda życie Moniki Pyrek?

Po kontuzji Monika Pyrek nie odzyskała pełnej sprawności stopy. Dlatego podjęła decyzję o zakończeniu kariery. Postanowiła, że zakończy ją olimpijskim startem. I tak się stało. Igrzyska w Londynie były ostatnimi w jej zawodowym dorobku. Był 2013 rok, gdy lekkoatletka odeszła od sportu zawodowego. „Wiedziałam, że nadszedł ten moment. Po ostatnim skoku powiedziałam do trenera i męża, by zrobili mi ostatnie zdjęcie na stadionie. I wtedy wszyscy się popłakaliśmy”, mówiła w wywiadzie dla Onet Sport. Czy żałuje podjętej decyzji? Z sentymentem spogląda w przeszłość. Monika Pyrek zawsze podkreślała, że będzie tęskniła a ludźmi i treningami, ale nie za rywalizacją, które wyzwalały w nie ogromne emocje, a także presję.

Chociaż zakończyła karierę, to nigdy nie zamierzała rezygnować ze sportu. Monika Pyrek na początku prowadziła program Potyczki Moniki Pyrek w Radio Szczecin. W jednym z wywiadów zdradziła, że bała się nowego wyzwania, ale podjęła je. Dzięki temu łatwiej było jej rozpocząć nowy etap w życiu.

„Sukcesy, medale oczywiście też są ważne, ale wraca się do wspomnień, przygód z ludźmi, od których wiele się nauczyłam, którzy wspierali na dobre i na złe. Każdy trener ukształtował mój charakter”, mówiła w wywiadzie z Elą Dziob dla Onet.pl.

Dziś Monika Pyretk pracuje jako oficer prasowy w Arena Szczecin Operator i prowadzi swoją fundację. Lekkoatletka wie, ile wyrzeczeń i pracy kosztuje profesjonalny sport. Zależy jej jednak na tym, by propagować zdrowy tryb życia i pomagać innym spełniać swoje marzenia. Od lat angażuje się też w działanie organizacji sportowych, akcje charytatywne i pragnie zmieniać życie innych na lepsze.

Fundacja Moniki Pyrek skupia się na tworzeniu projektów zachęcających do spędzania wolnego czasu aktywnie, prowadzi też fundusz stypendialny. Ta kobieta posiada ogromne serce i wrażliwość.  „Zawsze kierowałam się tym co podpowiadał mi los. Któregoś ranka obudziłam się z myślą o założeniu Fundacji. Pomyślałam sobie, że teraz jest na to najbardziej odpowiednia chwila i że poprzez fundację będę miała szanse robić to co kocham w życiu najbardziej! Pokazywać ludziom piękno sportu, zarażać zdrowym trybem życia i pomagać spełniać siebie i swoje marzenia poprzez sport, tak jak mnie się to udało!", czytamy na stronie fundacji Moniki Pyrek.  A jaka jest prywatnie?

Zobacz: „Na życie zabrakło mi czasu". Anita Włodarczyk o cenie sportowego sukcesu

Monika Pyrek – życie osobiste

Silna, zdeterminowana i odważna. Taka jest Monika Pyrek, a motywację do działania i energię czerpie od najbliższych. Najważniejsza jest dla niej miłość i rodzina. Lekkoatletka w 2013 roku wyszła za mąż za sportowego menadżera, Norberta Rokitę. Pobrali się osiem lat temu, od osiemnastu są razem. Zakochani stronią od blasku fleszy. Dla sportsmenki ukochany zmienił diametralnie swoje życie. Po raz pierwszy spotkali się w 2001 roku w Kanadzie. Monika Pyrek początkowo nie zwracała uwagi na Norberta Rokitę. Mężczyzna miał wtedy żonę i dwójkę dzieci, a ona sama była wtedy w związku. Dopiero po czasie pojawiło się między nimi uczucie, którego później nie dało się ignorować.

„Monika odegrała wielką rolę, wykazała się ogromną cierpliwością. Gdy zmienia się wszystko naraz, przewraca życie, bywa trudno… Ale odkąd jesteśmy razem, szybko przeprowadziłem się do Szczecina. Po roku, może pół”, wspominał Norbert Rokita.

Monika Pyrek, Norbert Rokita, 2018, Bal Mistrzów Sportu 2018 - Gala 83. Plebiscytu Przeglądu Sportowego
Fot. Mateusz Jagielski/East News

Bal Mistrzów Sportu 2018: Monika Pyrek z mężem, Norbertem Rokitą

Zakochani trwają u swojego boku, wspierają się i są szczęśliwi. „Skoro tyle lat ze sobą jesteśmy, to znaczy, że do siebie pasujemy i świetnie się ze sobą czujemy. Nawet jeśli są rzeczy, które nas denerwują w sobie. Myślę, że chodzi po prostu o akceptację drugiej osoby”, mówiła w jednym z wywiadów dla VIVY! Monika Pyrek. „Nie ma związku bez nieporozumień i trzeba się dotrzeć. Nam to się udaje”, dodawała w rozmowie dla Onet Sport. Monika Pyrek i Norbert Rokita wychowują dwóch synów: Grzegorza i Juliana.

Jako mama i partnerka, skoczkini o tyczce często walczy ze swoim perfekcjonizmem. „Tego nauczył mnie sport, że gdy się czegoś podejmuję, to mam robić na sto procent, by wyszło. Poza tym będąc sportowcem, wszystko kręciło się wokół mnie, a teraz uwagę przenoszę na zupełnie inne osoby. Często słyszę od męża, że za bardzo przejmuję się pewnymi rzeczami i przykładam do nich zbyt dużą wagę. Staram się uczyć dzieci empatii, świadomości, że nie trzeba być perfekcyjnym, by być kochanym”, tłumaczyła.

Na Instagramie Monika Pyrek dzieli się z fanami swoimi działaniami zawodowymi, zaraża pozytywną energią i zdarza się, że uchyla rąbka tajemnicy na temat życia prywatnego. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem jej pracy i motywacji. To niezwykła kobieta, dla której nie ma rzeczy niemożliwych!


Monice Pyrek życzymy dużo szczęścia! 

Źródło: Fundacja Moniki Pyrek, Sport Onet, Onet.pl, Sport Onet, Wikipedia

Tak dziś wygląda życie Moniki Pyrek. Co słychać u Moniki Pyrek?
Fot. KAMIL PIKLIKIEWICZ/Dzien Dobry TVN/East News

Monika Pyrek w Dzień Dobry TVN, 2020 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA WACHOWICZ o życiu po pięćdziesiątce, ukochanej córce i tym, co daje jej równowagę. MIKA URBANIAK I VICTOR DAVIES. Ona – wokalistka, malarka, córka Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. On – ceniony brytyjski kompozytor. Opowiadają o niełatwej relacji. KRZYSZTOF BARANOWSKI o czerpaniu siły z miłości – do morza i do kobiety. JOANNA JAKUBAS o swojej muzycznej drodze i pierwszej płycie. Ponadto także: Czy biografia SHARON STONE ujawni całą prawdę o jej życiu?