Katarzyna Dowbor, VIVA! styczeń 2018
Fot. Iza Grzybowska
O TYM SIĘ MÓWI

Katarzyna Dowbor wspomina pracę w TVP. Gdyby nie Edyta Wojtczak nie wiadomo jak potoczyłaby się jej kariera

Dla dziennikarki to były bardzo cenne lekcje

Aleksandra Andrzejak 26 maja 2021 06:57
Katarzyna Dowbor, VIVA! styczeń 2018
Fot. Iza Grzybowska

Kiedy Katarzyna Dowbor rozpoczynała pracę w TVP, Irena Dziedzic jej nienawidziła. Nie kryła tego i zaznaczyła to także w swojej książce. Młodej Kasi pomogła wtedy Edyta Wojtczak. Dowbor wiele jej zawdzięcza. 

Katarzyna Dowbor: początki kariery

Katarzyna Dowbor w wieku 24 lat przystąpiła do egzaminu na kartę spikerską uprawniającą do występów przed kamerą w charakterze prezenterki. W komisji egzaminacyjnej zasiedli: Irena Dziedzic, Jan Suzin i Edyta Wojtczak. Młodziutka Kasia nie miała wtedy pojęcia, że jedna z nich zostanie jej mentorką, a druga ją znienawidzi. 

„Uparłam się, żeby była w telewizji, bo wydawało mi się, że jest wyjątkowa. Inna od wszystkich. Nie tylko zewnętrznie. I była” - powiedziała Edyta Wojtczak o Katarzynie Dowbor w rozmowie z autorką książki Prezenterki. O tym jednak Katarzyna dowiedziała się dopiero po latach. „Zobaczyłam ją w Studiu Lato i od razu pomyślałam sobie, że takiej dziewczyny nie było jeszcze w telewizji. Postanowiłam, że pomogę jej zawodowo. Lekcje z nią stanowiły wyjątek, bo nigdy nikogo wcześniej czy później nie uczyłam. Była moim pomysłem - od początku do końca. To ja wymyśliłam, że będzie spikerką” - napisała Edyta Wojtczak w swojej książce Ze spikerskiej dziupli.

Zobacz także: Katarzyna Dowbor o zmianie miejsca pracy: „Zawsze będę miała sentyment, mimo że jest, jak jest”

Katarzyna Dowbor, VIVA! styczeń 2017
Fot. Iza Grzybowska
Tak Katarzyna Dowbor pozowała dla Vivy! w 2017 roku

Gdy w 1986 roku Katarzyna Dowbor przyszła do studia spikerskiego, spotkała tam takie legendy telewizji  jak: Bogumiła Wander, Krystyna Loska czy Elżbieta Poniatowska. „To było jedno towarzystwo. (...) Byłam takim kijem w mrowisku. Nikomu się nie podobało, że przyszłam, że odważyłam się wejść do ich grona” - zdradziła po latach dziennikarka. 

Katarzyna Dowbor: konflikt z Ireną Dziedzic

Katarzyna Dowbor za pierwszym razem dostała kartę ekranową tylko na pół roku. Wiedziała kto za tym stoi, była to Irena Dziedzic. „Dziedzicowa strasznie się mnie czepiała. Nie lubiła mnie. (...) Chciała mnie przejąć od Edyty, ale Edyta się nie zgodziła. I za to Dziedzic mnie znienawidziła” - wspominała Dowbor w Prezenterkach.

Zobacz także: Nie żyje uczestniczka programu „Nasz nowy dom”. Przegrała walkę z rakiem

edyta wojtczak jej rola w karierze dowbor
Fot. PRESS PHOTO CENTER / MARCIN SZAJNFELD / East News
Edyta Wojtczak, 2013 

Katarzyna Dowbor docenia wszystko co zrobiła dla niej Edyta, nie kryła też, że ta zawsze była dla niej idolką. „Udzielałam Kasi lekcji z ogromną przyjemnością. Niektórzy śmiali się, że wychowuję sobie konkurentkę” - wyznała Wojtczak. Edyta pozwoliła Katarzynie skoczyć na głęboką wodę. Pewnego dnia po prostu wpuściła ją na wizję, bez konsultacji z przełożonymi. Rozpętała się afera. „Wybuchła afera... Miała kłopoty. Dowiedziałam się o tym przypadkiem. Przyznała się, dopiero gdy zapytałam. Że były na nią naciski, że starsze koleżanki mówiły jej, że sobie nie życzą, by była kolejna osoba do zapowiadania...” - opowiadała Dowbor w rozmowie z Aleksandrą Szarłat. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.