Więzień, areszt, kajdanki
Fot. Adobe Stock
O TYM JEST GŁOŚNO

Dokonał mrożącej krew w żyłach zbrodni. Kajetan P. przewieziony z aresztu

Nadal nie usłyszał wyroku...

Redakcja VIVA! 1 grudnia 2020 18:00
Więzień, areszt, kajdanki
Fot. Adobe Stock

Zbrodnia, o którą jest posądzony wstrząsnęła całą Polską. Chociaż od tragicznych wydarzeń minęło już prawie pięć lat, sprawca nadal nie usłyszał ostatecznego wyroku. Kajetan P. oskarżony jest o morderstwo lektorki języka włoskiego, której zwłoki po ówczesnej dekapitacji próbował spalić w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu. Pomimo, że udało mu się uciec z kraju, delikwent został schwytany i postawiony przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Proces sądowy w jego sprawie nadal jednak trwa. Jak podaje Fakt, w poniedziałek, 30 listopada Kajetan P. został przewieziony z aresztu na kolejną rozprawę. Kim jest 34-letni mężczyzna, którego czyny do dzisiaj mrożą krew w żyłach?

Kajetan P. przewieziony z aresztu

Proces sądowy przeciwko Kajetanowi P. toczony jest od 2018 roku. Rozstrzygnięty miał zostać w lipcu ubiegłego roku, jednak zlecono dodatkową ewaluację stanu psychicznego oskarżonego, przez co wyrok został odroczony. Jak podaje Fakt, biegli wydali niedawno swoją opinię, a tym samym P. powrócił na salę rozpraw. "Jak udało nam się dowiedzieć, w poniedziałek 30 listopada Kajetana P. został przewieziony specjalnym konwojem do Warszawy, gdzie w Sądzie Okręgowym odbyła się kolejna rozprawa. Był ubrany w specjalny czerwony kombinezon przeznaczony dla najbardziej niebezpiecznych więźniów", donosi Fakt

Szczegóły ewaluacji, jak i dalszego postępowania sądowego nie zostały jednak opublikowane. "Proces toczy się z całkowitym wyłączeniem jawności", upominał mec. Piotr Dałkowski, obrońca Kajetana P. Nie ma natomiast wątpliwości co do tego, że będzie on wnosił o uznanie oskarżonego za niepoczytalnego. 

Kajetan P., Kajetan Poznański, 18.02.2016
Fot. Mark ZC / Splash News/EAST NEWS

Historia Kajetana P. Kim jest?

Wychowany przez architekta oraz panią prokurator Kajetan P. pochodzi z tzw. dobrego domu. Rodzice inwestowali w jego edukację, której sam z resztą łaknął. Ukończył studia z filologii klasycznej na Uniwersytecie Warszawskim. Włada językami angielskim, hiszpańskim, niemieckim, a także łaciną. Na tej samej uczelni wyższej uzyskał licencjat z dziennikarstwa. Staż odbywał w redakcjach takich pism, jak Gazeta Studencka, Res Publica Nowa, czy też Polityka. Pisał także dla studenckiego portalu PDF. "Ci, którzy go poznali, podkreślają dziś, że był inteligentny, ale miał kłopoty w relacjach międzyludzkich", napisano w Polityce. Kiedy dopuścił się makabrycznej zbrodni, pracował jako bibliotekarz. 

Według ustaleń policji i prokuratury, a także zeznań samego oskarżonego 3 lutego 2016 roku Kajetan P. udał się na korepetycje do mieszkania 30-letniej lektorki języka włoskiego Katarzyny J. To właśnie w lokalu przy ul. Skierniewickiej w Warszawie doszło do niewyobrażalnej zbrodni. Delikwent z zimną krwią zamordował tam swoją korepetytorkę, której zwłoki po ówczesnej dekapitacji schował do swojej torby. Głowę kobiety umieścił osobno w plecaku. "Chciałem ją zjeść. Nie całą, tylko kawałek. Tak jak jemy cielęcinę. Nie przystąpiłem do spożywania, bo wszystko się posypało", cytował później fragment składanych prokuraturze wyjaśnień Kajetana P. Super Express

Po dokonanej zbrodni Kajetan P. przyznał się do winy, jak i swoich wypaczonych pobudek. 34-latek kanibalizmem fascynować miał się od lat. Świadczą o tym chociażby konspekty tekstów, które Kajetan P. przedstawił podczas stażu w redakcji tygodnika Polityka. Dotyczyły one właśnie historii kanibalizmu. "Gdybyśmy pominęli chrześcijańską doktrynę, jaka jest moralna różnica między zjedzeniem kurczaka a człowieka? Żadna", miał napisać w jednym z nich. Konspekty Kajetana P. zostały oczywiście odrzucone. 

Kajetan P. dokonał zbrodni, która wstrząsnęła całą Polską

Po brutalnym zabójstwie lektorki języka włoskiego Kajetan P. udał się ze zwłokami kobiety w torbie do wynajmowanego mieszkania przy ul. Potockiej w Warszawie. Jak sam później przyznał, popełnił wiele strategicznych błędów, zaczął panikować. Pomijając fakt, że i tak pozostawił wiele śladów zbrodni w mieszkaniu korepetytorki, postanowił przynajmniej pozbyć się ciała. Podpalił torbę ze zwłokami ofiary, po czym uciekł. Tego także nie przemyślał. Jedna z lokatorek szybko zorientowała się, że z mieszkania na pierwszym piętrze wydobywa się dym. Po chwili na miejscu byli już strażacy. Jak tylko zorientowali się, co zawiera ugaszona przed chwilą torba, sprawę przejęła policja.

Kajetan P. był już w trakcie ucieczki. Na przestrzeni następnych dwóch tygodni potwierdzono jego obecność w Poznaniu, Berlinie oraz we Włoszech. Następnie udał się na Maltę, skąd z kolei chciał przedostać się do Tunezji. Tam napotkał jednak problemy. Po tygodniu spędzonym w hostelu w Valletcie Kajetan P. został schwytany 17 lutego 2016 roku.

Dokładnie dziesięć dni później Kajetan P. został przesłuchany przez polską prokuraturę. Delikwent nie tylko przyznał się do zarzutu zabójstwa, ale i godzinami opowiadał o motywach swojej zbrodni. "Powiedział prokuratorom, że targały nim sprzeczne emocje, miał potrzebę samodoskonalenia i pozbywania się ludzkich słabości. Elementem samodoskonalenia były m.in. głodówki, intensywne ćwiczenia fizyczne, zerwanie wszelkich związków z rodziną. Na pewnym etapie tej ewolucji, jak sam mówił, uznał, że musi zabić jakąś osobę", relacjonował wówczas Przemysław Nowak z prokuratury okręgowej w Warszawie.  

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.