Fot. Instagram: justyna.kowalczyk.tekieli
pożegnanie

Pogrzeb Kacpra Tekielego. Justyna Kowalczyk pożegnała tragicznie zmarłego męża. Była gotowa na najgorsze

„Nie unikaliśmy trudnych rozmów, żadne z nas nie uciekało od śmierci”

Marcjanna Maryszewska 30 maja 2023 14:40
Fot. Instagram: justyna.kowalczyk.tekieli

Pogrzeb Kacpra Tekielego odbył się 30 maja w rodzinnym Gdańsku na Cmentarzu Oliwskim. Kilka dni temu Justyna Kowalczyk informowała o szczegółach pochówku. Dziś żegnamy wybitnego alpinistę, ojca małego Hugona oraz ukochanego męża, który poświęcił swoje życie dla pasji...

Pogrzeb Kacpra Tekielego

Ostatnie pożegnanie miało charakter świecki, a żałobników poproszono, aby nie przynosić wieńców pogrzebowych — zamiast tego Justyna Kowalczyk zachęciła do przekazywania pieniędzy na wskazane przez nią schronisko dla zwierząt. "Mój kochany Mąż zwierzęta uwielbiał i na wszystkie możliwe sposoby przez całe swoje życie im pomagał. Bardzo również proszę o uszanowanie prywatności Hugotka, najbliższej rodziny i zrozumienie naszego bólu i straty. Pożegnanie będzie miało charakter świecki" — mogliśmy dowiedzieć się z wpisu informującego o uroczystościach pogrzebowych.

Fot. Instagram: justyna.kowalczyk.tekieli

Przemówienie Justyny Kowalczyk. Tak pożegnała zmarłego męża

Pogrzeb w obrządku świeckim rozpoczął się o 14:30. Podzielono go na dwie części: laudację i kondukt. Justyna Kowalczyk pojawiła się na miejscu godzinę przed ceremonią, a w jej trakcie wygłosiła poruszające przemówienie przed zgromadzonymi żałobnikami. "Nie będę mówić do Kacpra. Będę mówić do was. Mimo śmierci nie mam wrażenia, że czegoś się od niego nie dowiedziałam" — rozpoczęła swoją przemowę wdowa po Kacprze Tekielim.

"Jeszcze kilka dni przed przyszedł do domu spełniony. Nawet gdy robił wszystkie karkołomne rzeczy to cele musiały być spełnione. Byłam żoną alpinisty. Nie unikaliśmy trudnych rozmów, żadne z nas nie uciekało od śmierci. Byliśmy świadomi, co może się wydarzyć. Chciał wejść na wszystkie czterotysięczniki przed "czterdziestką". Jestem szczęściarą, że mogłam mu towarzyszyć w tym wszystkim i być obok niego. Miałam czas się z nim pożegnać. Ma wspaniałych przyjaciół. Nigdy nie zapomnę, jak rzuciliście wszystko i pojechaliście szukać mojego męża. Wiem, że Kacper dla was zrobiłby to samo. Będziemy żyć, tak jak nauczył nas Kacper. Będziemy jeździć i zdobywać świat. Hugo miał cudownego tatę" — zakończyła. 

Po przemowie Justyny Kowalczyk ruszył kondukt żałobny z urną. Według ustaleń Faktu wspinacz spoczął w grobie, w którym w latach 60. pochowano malutkie dziecko z rodziny alpinisty.  

Pogrzeb Kacpra Tekielego, 30.05.2023

Fot. Piotr Hukalo/East News

Wideo

Nie umiał wstać z łóżka, odzyskał sprawność po 8 latach. Michał Figurski szczerze o wyjściu z choroby

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.