Joe Biden, Donald Tusk
Fot. THIERRY MONASSE/REPORTER
O TYM JEST GŁOŚNO

Niezręczna wpadka Joego Bidena! Pomylił Donalda Tuska z Kaczyńskim...

Jak zareagował na to były premier?

Redakcja VIVA! 11 listopada 2020 06:56
Joe Biden, Donald Tusk
Fot. THIERRY MONASSE/REPORTER

Oczy całego świata zwrócone są ku Joemu Bidenowi, który zostanie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych! Według projekcji wyborczych czołowych amerykańskich mediów, kandydat Partii Demokratycznej zapewnił sobie do tej 279 głosów elektorskich. To o dziewięć więcej niż potrzebne do zwycięstwa minimum. Joe Biden nie schodzi z języków opinii publicznej. Jak się okazuje, wiele do powiedzenia na temat następcy Donalda Trumpa ma Donald Tusk. W swojej książce Szczerze wydanej pod koniec 2019 roku opowiedział m.in. o tym, jak Joe Biden pomylił go z Lechem Kaczyńskim! Jak na to zareagował? Przybliżamy postać 46. prezydenta USA oczami Donalda Tuska. 

Donald Tusk o Joem Bidenie, 46. prezydencie USA

Współzałożyciel Platformy Obywatelskiej był premierem Polski, przewodniczącym Rady Europejskiej, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. W 2019 roku nakładem wydawnictwa Agora wydał Szczerze, osobisty dziennik, w którym opowiedział o kulisach zarówno polskiej, jak i europejskiej polityki.

Fragmenty książki opisują także postać Joego Bidena, z którym Donald Tusk spotkał się przy wielu okazjach. Poznali się, gdy zwycięzca tegorocznych wyborów prezydenckich USA pełnij jeszcze funkcję wiceprezydenta. Urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych sprawował wtedy Barack Obama. "Przylatuje amerykański wiceprezydent Joe Biden. Poznaliśmy się w Warszawie, gdy odwiedził mnie, gdy byłem jeszcze premierem. Biden jest przemiły, bezpośredni i nieco gadatliwy", napisał Donald Tusk. Oficjale mieli okazję przedyskutować interesy polityczne m.in. w 2015 roku, kiedy spotkali się w Brukseli. Donald Tusk sprawował wtedy funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej. 

Były prezes Rady Ministrów opisuje Joego Bidena jako sympatycznego, żartobliwego, lecz jednocześnie stanowczego człowieka. W trakcie jednego ze spotkań omawiali sytuację na Ukrainie. "Mówię, że nie utrzymam jedności całej Unii wobec Rosji bez jednoznacznego stanowiska Ameryki, on to rozumie, ale prosi też o większe zaangażowanie Europy w sprawy obronności", tłumaczył Donald Tusk. Następnie przytoczył słowa ówczesnego wiceprezydenta USA. "Z wami jest tak jak z tym facetem na ulicy, który mówi do kolegi: przywal im, nie daj się, ja ci potrzymam marynarkę. To my jesteśmy tym kolegą", miał powiedzieć Joe Biden. 

Joe Biden: niezręczna wpadka! Pomylił Donalda Tuska z Kaczyńskim...

Pomimo, że szybko znaleźli wspólny język, początek ich znajomości nie zapowiadał się nadzwyczaj obiecująco. A przynajmniej nie wskazywałaby na to sytuacja, którą w swojej książce opisał Donald Tusk. Okazuje się, że Joe Biden zaliczył wówczas bardzo niezręczną wpadkę. Jak zareagował na to były premier? "Przedstawia się żartobliwie jako Joe Bideński. Stara się być zawsze dobrze przygotowany do wizyt, ale czasem ma kłopot z detalami. W trakcie naszego pierwszego spotkania powiedział, że wciąż jest pod wrażeniem mojego świetnego wystąpienia w Tbilisi podczas rosyjskiej inwazji na Gruzję. Patrzyłem tam na ciebie z wielkim uznaniem – powiedział. Dziękuję ci za komplement, Joe, ale mnie tam nie było. To był nasz prezydent Lech Kaczyński – odparłem. Był lekko zakłopotany", wspominał Donald Tusk.  

Joe Biden, Donald Tusk
Fot. Delmi Alvarez/REPORTER

Joe Biden, Donald Tusk
Fot. Delmi Alvarez/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.