Edyta Olszówka, Viva! 2011
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek
Z ŻYCIA GWIAZD

Jako Lucy w Lejdis podbiła serca Polaków. Co dziś robi Edyta Olszówka?

W tym roku skończy 50 lat

Damian Brillowski 29 października 2021 17:05
Edyta Olszówka, Viva! 2011
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek

Edyta Olszówka na swoim koncie ma wiele fantastycznych kreacji aktorskich. Od roli w “Psach”, po jedną z “Lejdis”. W pamięci widzów zostanie zapamiętana na pewno też jako Maria Majewska z serialu “Samo życie” opowiadającym o losach warszawskiej redakcji. Swego czasu głośno było też o jej bliskiej relacji z aktorem Piotrem Machalicą. Mimo że już od kilku lat ze sobą nie byli, to informacja o jego nagłej śmierci była dla artystki ogromnym ciosem. Co dziś robi sławna i ceniona aktorka?

Edyta Olszówka: życie zawodowe

Edyta Olszówka przyszła na świat 15 grudnia 1971 roku w Lublinie. W 1994 roku została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. 

Na stronie internetowej Teatru Narodowego znajduje się biogram artystki, z którego wynika, że Edyta Olszówka “w latach 1996–2014 była aktorką Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Współpracowała także z teatrami warszawskimi m.in. Ochoty, Ateneum im. Stefana Jaracza, na Woli (od 1996 – Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego), Komedia, Polonia, Bajka, Finestra, Kamienica, Teatrem WARSawy, a także z Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym w Toruniu oraz z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Z kolei od 2014 roku znajduje się w zespole Teatru Narodowego”.

Pierwszą znaczącą rolą w Teatrze Narodowym, którą miała okazję zagrać była postać Margaret w spektaklu pt. “Kotka na gorącym blaszanym dachu”. W roli tej zastąpiła Małgorzatę Kożuchowską, która udała się na urlop macierzyński. Tak dobrze wypadła w roli Margaret, że dyrektor teatru, Jan Englert postanowił zatrudnić aktorkę na stałe i powierzyć jej do zagrania kolejne bohaterki. Jej ostatnią znaczącą kreacją była postać Małgorzaty w sztuce teatralnej pt. “Matka Joanna od Aniołów”. Edyta za tę rolę po raz kolejny zgromadziła owacje na stojąco i uznanie krytyków teatralnych.   

Co ciekawe, w 2001 roku aktorka zgodziła się też na gościnny udział w teledysku piosenkarki Magdy Femme do piosenki "Kłamstwo”. 

Czytaj także: Edyta Olszówka: „Jestem na etapie szukania pracy. To niekończąca się historia”

Edyta Olszówka smutno o macierzyństwie
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM

Edyta Olszówka

Edyta Olszówka: życie uczuciowe

Edyta Olszówka przez dłuższy okres swojego życia była związana z aktorem Piotrem Machalicą. Ich związek budził wiele emocji. Mimo że parę dzieliło 16 lat różnicy, potrafili nawiązać bliską relację. Chociaż starali się unikać nadmiernego rozgłosu i tak wzbudzali zaintersowanie mediów, a to kładało się cieniem na ich miłosnej relacji. Gdy po kilku latach doszło do rozstania partnerów, Ci pozostali w przyjacielskich stosunkach. W końcu decyzja o zakończeniu związku, nie była jednoznaczna z zakończeniem przyjaźni dwójki artystów. Aktorzy mimo rozstania często spotykali się i wspierali się w codziennych troskach. „Mimo że nie jesteśmy ze sobą już wiele lat, to mam do Edyty ogromny sentyment i szacunek. Rzadko się widujemy, ale jak już nam się uda spotkać, to wtedy bardzo lubimy ze sobą rozmawiać. (...) Mamy jednak w swojej relacji otwartość i gdy już rozmawiamy, nie ma w tym żadnej ściemy. Nie owijamy w bawełnę”, opowiadał Piotr Machalica w rozmowie z „Faktem”.

Informacja o ciężkim stanie zdrowia, a następnie śmierci Piotra Machalicy, była dla kobiety ogromnym ciosem. Aktor zmarł 14 grudnia 2020 roku w wyniku zarażenia się koronawirusem. Edyta upamiętniła odejście swojego przyjaciela w bardzo wymowny sposób za pośrednictwem mediów społecznościowych. "Jak udało się nam dowiedzieć, aktorka bardzo przeżyła odejście Piotra. Edyta jego śmierć upamiętniła jedynie wstawiając na swoją tablicę na Facebooku link do nostalgicznej piosenki, pt. „Light in the darkness”, co oznacza „światło w ciemności”. Gwiazda stratę przyjaciela przeżywa w milczeniu i przynajmniej na razie nie chce publicznie się wypowiadać", donosił "Super Express".

Czytaj także: Tak Edyta Olszówska uczciła pamięć Piotra Machalicy. Wzruszający gest

Piotr Machalica, Edyta Olszówska, 27.10.2003 r., Warszawa
Fot. TRICOLORS/East News

Edyta Olszówska i Piotr Machalica, Warszawa, 27.10.2003 roku

Edyta Olszówka to aktorka wszechstronna

Edyta Olszówka najbardziej jest znana ze swoich ról filmowo-serialowych. Wystąpiła m.in. "Sezonie na leszcza", "Złocie dezerterów", "Psach", "Spisie cudzołożnic", "Ekstradycji", "Lejdis" czy też "Czterdziestolatku - 20 lat później". Największą popularność przyniosła aktorce rola Marii Majewskiej w serialu "Samo życie", w którym grała w latach 2002–2010. Za rolę w filmie “Pół serio” zdobyła nagrodę jury w kategorii najlepsza rola komediowa podczas 25. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 

Obecnie Edyta Olszówka skupia się na pracy. Gra w Teatrze Narodowym oraz występuje w serialach. W 2020 roku zagrała Martę Koman, matkę Jadwigi w serialu “Ludzie i bogowie” oraz Agatę Zawadzką w serialu “Usta Usta”. w dalszym ciągu wciela się w aspirant sztabową Ewą Kobylicką w serialu “Ojciec Mateusz”. Aktorka uwielbia też dubbingować. Ostatnio podkładała głos w bajkach “Ralph Demolka”, “Toy Story 4” czy “Naprzód”. Pasją aktorki jest astrologia.

15 grudnia Edyta Olszówka skończy 50 lat! Z tej okazji życzymy jej dużo zdrowia, pogody ducha i kolejnych wspaniałych kreacji aktorksich. 

Czytaj także: Poruszające wyznanie Edyty Olszówki o macierzyństwie. Czy 46-letnia aktorka żałuje, że nie ma dzieci?

Edyta Olszówka, Viva! 2011
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek

Edyta Olszówka, VIVA! 2011 rok

Edyta Olszówka, premiera spektaklu
Fot. TRICOLORS/East News

Edyta Olszówka, premiera spektaklu "Inteligenci", 17.09.2021, Warszawa

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.