Z Williamem się dogadują, a jak z Harrym?

Gabriela Czernecka 1 grudnia 2021 14:24

O relacjach przyszłego króla z księciem Williamem i księciem Harrym nie pisze się zbyt często. A przecież to Karol pomógł pozbierać się synom po śmierci matki, zapewniając im odpowiednie wsparcie, bezpieczeństwo i prywatność, tak bardzo potrzebną im w tym trudnym dla nich czasie. Jakim więc ojcem jest książę Karol?

Książę Karol w roli ojca

Po wielu latach od śmierci księżnej Diany, książę William i książę Harry kontynuują jej wolę - każdy na swój sposób. Książęta udzielają się charytatywnie, chętnie opowiadają o jej ogromnym wpływie na ich życie, a na co dzień starają się wieść normalne życie. Choć ich drogi są dziś kompletnie inne, obaj wciąż podkreślają, jak wielkie znaczenie ma dla nich to, w jaki sposób zostali wychowani. Wielu nieświadomie twierdzi, że popularność Williama i Harry'ego to tylko i wyłącznie zasługa Diany, ale książę Karol miał ogromny udział w wychowywaniu synów. To on pomógł im się pozbierać po śmierci matki. Służył ramieniem, wspierał i pomagał poradzić sobie ze stratą.

O ile Diana stawiała przede wszystkim na szczęście synów, zapewniając im normalne życie, ale i dostęp do świata gwiazd i celebrytów, o tyle książę Karol stawia przede wszystkim na edukację, odpowiednie wychowanie i to, by jego synowie byli uczciwi i znali wartość ciężkiej pracy. Diana robiła wszystko, by synowie nie czuli się wciśnięci w ramy sztywnego protokołu.

Książę Karol miał nieco inne, bardziej „pałacowe” wychowanie niż jego była małżonka. Swoich synów wolał zabierać do wiejskich posiadłości, na polowania. Wakacje w Szkocji z wędkarstwem i jazdą konną, a weekendy w Highrove sprawiły, że chłopcy nabrali zamiłowania do prostego życia na łonie natury. O księciu Karolu można więc powiedzieć naprawdę wiele, ale na pewno nie to, że nie troszczył się o swoich synów.

Po śmierci Diany stał się dla nich jedynym wsparciem, mimo to poradził sobie z samotnym rodzicielstwem. Dziś patrząc na synów może czuć dumę. Książę William z nieśmiałego nastolatka, stał się przykładnym mężem i oddanym ojcem trójki dzieci: George'a, Charlotte i Louisa. Książę Harry z odwiecznego kawalera, imprezowicza i kobieciarza stał się zdyscyplinowanym żołnierzem, zakochanym po uszy mężem, a także  oddanym ojcem. 

Jakim ojcem jest książę Karol?

O synach zawsze wypowiadał się ciepło. „Jest tyle rzeczy, które podziwiam w moim ojcu - jego etyka pracy, jego pasje… ale osobiście, chcę być osobną jednostką i prowadzić wszystko we własnym stylu, moje własne pasje, interesy, wiele rzeczy robię inaczej, ale myślę, że to ważne, by każde pokolenie robiło rzeczy nieco inaczej”, mówił książę William w materiale BBC w 2018 roku.

„Teraz, gdy skończył 70 lat, to idealny moment by trochę się zjednoczyć, bo u nas jest jak w większości rodzin, obawiasz się, o zdrowie i nieustannie upewniasz, czy wszystko jest w porządku - on jest najsilniejszym mężczyzną, jakiego znam, ale chciałbym, żeby był w formie przynajmniej do ukończenia 95 lat”, mówił William, i dodawał: „Spędzanie z nim więcej czasu w domu byłoby cudowne, mógłby się częściej bawić z wnukami”.

Książę Harry podzielił się wówczas z widzami innym, równie wyjątkowym wspomnieniem o ojcu. Po tym, jak podano do mediów, że ojciec księżnej Meghan nie pojawi się na uroczystości, książę Karol ani przez chwilę nie wahał się z decyzją, dotyczącą tego, czy powinien poprowadzić Meghan do ołtarza. Taką prośbę wystosował do niego książę Harry: „Poprosiłem go o to i myślę, że spodziewał się mojego pytania, bo od razu odpowiedział: Tak, oczywiście, zrobię wszystko, czego Meghan potrzebuje, Jestem tu, by Was wspierać”, wspominał w 2018 roku. „Dla niego to była idealna okazja to tego, by okazać nam wsparcie, a jest naszym ojcem, więc to oczywiste, że będzie tam dla nas. Byłem mu za to ogromnie wdzięczny”, dodaje. Jak przyznała księżna Camilla: „To było bardzo wzruszające, ale dopiero potem, oglądając go (ślub - przyp.red.) w telewizji zrozumiałam, że to był piękny gest”. 

Od tamtej pory relacje synów z ojcem diametralnie się zmieniły. Książę William chętnie wykonuje obowiązki z ramienia królowej, często towarzyszy ojcu podczas publicznych wystąpień, ale nie widać między nimi jakichś głebszych oznak czułości. Podczas pełnienia królewskich obowiązków nie okazują emocji, widać, że skupiają się na wykonaniu zadania. Nie świadczy to jednak o tym, że mają złe relacje. Książę William nadal ma dobre kontakty z Karolem, ale książę Harry - można powiedzieć - że wciąż pozostaje z ojcem w złych stosunkach. 

Po odejściu z brytyjskiej rodziny królewskiej Harry udzielił wywiadu, w którym przyznał, że nie ma kontaktu z ojcem, że ten nie odbiera od niego telefonów:  „Gdy byliśmy w Kanadzie, odbyłem trzy rozmowy ze swoją babcią i dwie ze swoim ojcem... jeszcze przed tym jak przestał odbierać ode mnie telefony”, powiedział książę Harry w rozmowie z Oprah Winfrey.

Zobacz: Książę Harry szczerze o napiętej relacji z ojcem: „Przestał odbierać ode mnie telefony”

Na początku listopada Harry zapytany oto, czy ojciec już dzisiaj odbiera jego telefony, wyznał wprost: „Tak, odbiera. Musimy jeszcze sporo popracować nad tą relacją. Czuję się zawiedziony, ponieważ wiem, że przechodził przez coś podobnego (...). Zawsze będę go kochał, a uzdrowienie naszej relacji jest moim priorytetem”, dodał. Teraz jednak w obliczu doniesień, że to książę Karol wypowiedział rasistowski komentarz w kierunku Sussexów i faktu, że małżeństwo nie prostuje tej informacji, relacje Karola z młodszym synem znów nie są najlepsze. Czy kiedykolwiek dojdzie między nimi do pełnej zgody? Czas pokaże, a tymczasem zobaczcie wspólne zdjęcia Karola z synami!  

1/4
Książę Karol, dzieci księcia Karola, synowie księcia Karola, książę William, książę Harry
Copyright @Getty Images
1/4

Wielu nieświadomie twierdzi, że popularność Williama i Harry'ego to tylko i wyłącznie zasługa Diany, ale książę Karol miał ogromny udział w wychowywaniu synów. To on pomógł im się pozbierać po śmierci matki. Służył ramieniem, wspierał i pomagał poradzić sobie ze stratą.

2/4
Książę Karol, dzieci księcia Karola, synowie księcia Karola, książę William, książę Harry
Copyright @Getty Images
2/4

O ile Diana stawiała przede wszystkim na szczęście synów, zapewniając im dostęp do świata gwiazd i celebrytów, o tyle książę Karol stawia przede wszystkim na edukację, odpowiednie wychowanie i to, by jego synowie byli uczciwi i znali wartość ciężkiej pracy.

3/4
Książę Karol, dzieci księcia Karola, synowie księcia Karola, książę William, książę Harry
Copyright @Getty Images
3/4

Książę Karol ma ma nieco inne, bardziej „pałacowe” wychowanie niż jego była małżonka.Swoich synów wolał zabierać do wiejskich posiadłości, na polowania. Wakacje w Szkocji z wędkarstwem i jazdą konną, a weekendy w Highrov sprawiły, że chłopcy nabrali zamiłowania do prostego życia na łonie natury.

4/4
Książę Karol, dzieci księcia Karola, synowie księcia Karola, książę William, książę Harry
Copyright @Getty Images
4/4

Dziś relacje księcia Karola z synami można określić słowem "skomplikowane".

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.