Królowa Elżbieta II 2021 rok
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Wielka Brytania. Po śmierci księcia Filipa królowa Elżbieta II musi podjąć ważne decyzje

Jak będą wyglądały najbliższe miesiące królowej?

Gabriela Czernecka 19 kwietnia 2021 15:51
Królowa Elżbieta II 2021 rok
Fot. Getty Images

Ostatnie pożegnanie księcia Filipa za nami. Pogrzeb męża królowej odbył się w minioną sobotę. W niezwykle poruszającym nabożeństwie uczestniczyli tylko najbliżsi księcia. Widok samotnie siedzącej królowej w kościelnej ławie łamał serce. Monarchini na razie zaszyła się w swojej posiadłości, w zamku Windsor, gdzie ostatnie dni swojego życia spędził jej mąż. Jak teraz będzie wyglądać jej życie? To nie będzie dla niej łatwy czas...

Życie królowej Elżbiety II po śmierci księcia Filipa

17 kwietnia 2021 roku w kaplicy świętego Jerzego królowa Elżbieta II miała okazję po raz ostatni pożegnać się z ukochanym mężem. Książę Filip zmarł 9 kwietnia w swojej posiadłości w zamku Windsor. W ostatniej drodze księcia Edynburga towarzyszyli mu tylko najbliżsi. Cała ceremonia miała charakter wojskowy i odbyła się zgodnie z ostatnią wolą zmarłego. Trumna z księciem tymczasowo spoczęła w Królewskiej Krypcie na zamku w Windsorze. Po śmierci królowej zostanie przeniesiona. 

ZobaczKsiążę Filip sprawił, że monarchia była bliżej ludzi. Jego śmierć to koniec pewnej epoki...

Pogrzeb księcia Filipa był wyjątkowo poruszającą ceremonią pełną podniosłych momentów. Wszyscy z trudem żegnali seniora rodu, który dla wielu był ogromnym wsparciem. Nawet monarchini znana z tego, że w każdej sytuacji jest opanowana i nie okazuje emocji, tym razem nie kryła łez. To był dla niej wyjątkowo trudny czas, ale najbliższe miesiące również nie będą łatwe.

królowa Elżbieta II po śmierci księcia Filipa
Fot. Getty Images

Co zrobi królowa po śmierci Filipa?

Królowa Elżbieta II musi teraz podjąć kilka ważnych decyzji. Jedna z nich dotyczy m.in.  tego, co począć z najbliższymi współpracownikami księcia Filipa. Towarzyszyli mu w wypełnianiu codziennych obowiązków, pomagali w trudnych chwilach i pełnili rolę doradców. Kilkoro z nich, w tym prywatny ochroniarz księcia, prywatny sekretarz oraz dwóch lokajów, miało także okazję uczestniczyć w kondukcie żałobnym. Z wielką czcią oddali hołd Filipowi, pochylając z szacunkiem głowę.

Jak podaje Daily Mail, monarchini zadbała o przyszłość bliskich współpracowników Filipa: „Niektórzy z długoletnich współpracowników księcia przejdą na emeryturę, a  inni zostaną oddelegowani do wybranych zadań w królewskim pałacu”, podaje źródło magazynu. Według tabloidu, wśród pracowników są osoby, które zyskały szczególną sympatię monarchini, a które doskonale znają panujące na dworze zasady i obowiązujący protokół. Ich pozostanie na królewskim dworze stanowi więc obecnie dla królowej priorytet. Choć często pojawia się też kwestia przejęcia obowiązków księcia Filipa to ta sprawa została już rozwiązana cztery lata temu. Formalnie bowiem książę Filip nie pełnił żadnej roli na królewskim dworze, a obowiązki, jakie wykonywał w czasie swojej wieloletniej służby monarchini, zostały przekazane innym członkom rodziny już w 2017 roku, gdy książę Edynburga przeszedł na emeryturę.

Zobacz również:  Wielka Brytania. Książę Filip i królowa byli razem 73 lata. Te zdjęcia mówią wszystko o ich trudnym małżeństwie

Dziś królowa więc spędza czas w swojej posiadłości, w której książę Filip spędził ostatnie miesiące. Para w zamku Windsor spędzała wspólnie kwarantannę. Byli dla siebie wzajemnym wsparciem i podporą w trudnych chwilach.

Królowa Elżbieta II abdykacja
Fot. Getty Images

Monarchini z pewnością potrzebuje teraz spokoju, ale jedno jest pewne - niebawem znów powróci do pełnienia swoich obowiązków. Przed nią stoi także jedno najważniejsze wyzwanie - pogodzenie braci i zaprowadzenie pokoju w rodzinie. Czy królowej Elżbiecie II uda się załagodzić konflikt między Harrym i Williamem? Mamy nadzieję, że choć księcia Filipa nie ma już przy jej boku, na jej twarzy jeszcze zobaczymy kiedyś uśmiech...  

Królowa po śmierci Filipa
Fot. Getty Images

Chcesz pogłębić swoją wiedzę w zakresie brytyjskiej rodziny królewskiej? Oto książki, po które warto sięgnąć!

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.