księżna Meghan, książę Harry, dziecko Meghan i Harry'ego
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Mały Archie nie jest księciem. Dlaczego syn Meghan i Harry'ego został pozbawiony tytułu? 

W przyszłości może się to jednak zmienić!

Gabriela Czernecka 10 maja 2019 12:01
księżna Meghan, książę Harry, dziecko Meghan i Harry'ego
Fot. East News

Dzieci księcia Harry'ego i Meghan nie zostaną ani książętami ani księżniczkami - taką informację podał niedawno The Independent. Czy aby na pewno? Syn Meghan i Harry'ego nie otrzymał żadnego tytułu od królowej Elżbiety II, ale William i Kate są rodzicami trójki maluchów i każdy z nich ma tytuł Jej królewskiej Wysokości. Mamy więc księcia Louisa, księcia George'a oraz księżniczki Charlotte. W przypadku dzieci Meghan i Harry'ego tytulatura nie jest tak oczywista...

Księżna Meghan: czy jej dzieci odziedziczą tytuły?

Jak podaje The Independent, dzieci Meghan i Harry'ego nigdy nie będą traktowane na równi z dziećmi Kate i Williama. Tak jest w przypadku Archiego Harrisona, który miał szansę na tytuł księcia Sussex. By wszyscy zwracali się do niego właśnie w ten sposób, zgodę na korzystanie z tego tytułu musiałaby wyrazić królowa. Taka zasada dotyczy tylko prawnuków i ich partnerów oraz potomków.

Przypomnijmy, że jako ta, która dołączyła do rodziny królewskiej poprzez ożenek, Meghan otrzymała tytuł księżnej, a nie księżniczki. Jej oficjalny tytuł to właśnie księżna Sussex, którego nie przekaże córkom, bo zabrania tego królewskie prawo. Dlatego tez brytyjskie media spekulowały, że małżeństwo bardziej cieszyłoby się z syna. Harry miałby wówczas pewność, że tytuł książąt Sussex (jeśli zostałby mu taki przyznany) nie umrze wraz z nim i jego małżonką. Przypomnijmy, że sądzono, że gdyby królowa nie przyznała Archiemu tytułu księcia Sussex, syn Harry'ego prawdopodobnie otrzymałby tytuł hrabiego Dumbardon. 

Według zasad, jakie panują w rodzinie królewskiej, tytuły książęce w pełni przypadają potomstwu króla lub królowej do drugiego pokolenia w linii męskiej. Ostatnią osobą, która dziedziczy tytuł księcia jest więc pierwszy prawnuk pochodzący od najstarszego wnuka, czyli książę George. Królowa zrobiła wyjątek i pozostałą dwójkę dzieci Kate i Williama również obdarzyła tytułem książęcym. A jak to wygląda w przypadku dzieci Harry'ego i Meghan?

W 2013 roku Elżbieta II zmieniła choćby zasady sukcesji ustanawiając, że płeć nie ma żadnego związku z miejscem w kolejce do tronu, dzięki czemu obecnie księżniczka Charlotte wyprzedza swojego brata księcia Louisa.  Jest więc możliwe, że królowa wyda specjalny dokument, który nada dzieciom księcia Harry'ego predykat Jego/Jej Królewskiej Wysokości oraz tytuł księcia/księżniczki Zjednoczonego Królestwa. Na rzecz takiego rozwiązania przemawia fakt, że po śmierci królowej i wstąpieniu na tron księcia Karola dzieci Harry'ego staną się wnukami monarchy i tym samym otrzymają prawo do książęcego tytułu.

Jak będą tytułowane dzieci Meghan i Harry'ego?

Warto dodać, że potencjalne córki Harry'ego i Meghan nie zostaną więc utytułowane księżniczkami ani księżnymi. Harry jest dopiero szósty w linii sukcesji, a wyprzedzają go nie tylko ojciec i brat, ale również potomstwo Williama. Zbyt wielkich szans na brytyjski tron nie ma, z tytułów będzie mógł więc zrezygnować. Tak zrobił jeden z synów królowej Elżbiety II, książę Wessex, Edward. Wraz z małżonką podjął decyzję, że ich przyszłe dzieci nie będą tytułowane zgodnie z przysługującym im formalnie prawem „Ich Królewskimi Wysokościami książętami Zjednoczonego Królestwa” (jako wnukowie monarchy w linii męskiej).

Dzieci Meghan i Harry'ego mają więc szansę otrzymać tytuł: "lord" lub "lady". Jeden z ekspertów ds. rodziny królewskiej zauważa, że książęcej parze przysługuje też możliwość zrezygnowania z tytulatury dla swoich dzieci. I tak też się stało w przypadku ich pierwszego potmka. Harry i Meghan zrezygnowali z tytułowania swojego syna. Dziecko pary książęcej Sussex będzie się więc przedstawiać jako Archie Harrison Mountbatten-Windsor.

Nie zapominajmy jednak, że zarówno to nazwisko, jak i brak tytułu u chłopca pozostaniem ale dopóki Karol jako książę Walii, zasiadając na tronie nie zadecyduje inaczej, bo jak głosi oświadczenie na stronie rodziny królewskiej: „Dopóki Książę Walii nie uzna, że należy zmienić obecne decyzje, gdy zostanie królem, nadal będzie z Domu Windsor, a jego wnuki posługiwać się będą nazwiskiem Mountbatten-Windsor”.  

Księżna Meghan, książę Harry
Fot. Aaron Chown/Press Association/East News

księżna Meghan, książę Harry, dziecko Meghan i Harry'ego
Fot. East News

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?