Ivana Trump, tajemnice Ivany Trump, 2008 rok
Fot. Van Tine Dennis/ABACA / Abaca Press / Forum
Pożegnanie

Ivana Trump nie żyje. Jakie tajemnice skrywało życie pierwszej żony Donalda Trumpa?

„Była wspaniałą, piękną i niesamowitą kobietą, która wiodła znakomite i inspirujące życie”

Weronika Bruździak-Gębura 15 lipca 2022 11:51
Ivana Trump, tajemnice Ivany Trump, 2008 rok
Fot. Van Tine Dennis/ABACA / Abaca Press / Forum

Ivana Trump, pierwsza żona byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych - Donalda Trumpa nie żyje. Modelka, bizneswoman zmarła w wieku 73 lat we własnym domu na Manhattanie. Smutną informację przekazała mediom rodzina. „Z głębokim smutkiem ogłaszamy odejście naszej ukochanej matki Ivany Trump”, czytamy. Jaka była prywatnie? Przypominamy ciekawostki z jej życia.

Śmierć Ivany Trump 

Ivana Trump odeszła nagle. W ostatnich dniach często spotykała się z najbliższymi. Planowała wraz z przyjaciółmi wybrać się do St. Tropez na wakacje. Przygotowywała się do wyjazdu i była podekscytowana. W dniu śmierci miała umówioną wizytę u fryzjera. ,,Była bardzo miła. Jesteśmy w szoku. Miała wizytę zamówioną na 14:00, ale jej gosposia nagle odwołała spotkanie. (...) Ostatnio widziałem ją w piątek. Zrobiłem jej fryzurę. Świetnie wyglądała, nie skarżyła się na nic. Wyglądała na szczęśliwą i zdrową", opowiadał Faith Cakirca, współwłaściciel salonu znajdującego się nieopodal domu Ivany Trump.  

Pierwsza żona Donalda Trumpa zmarła w swoim domu na Manhattanie. Bizneswoman została znaleziona przez swoją pracownicę, która od razu zadzwoniła po pomoc. Amerykańskie media podają, że Ivana Trump prawdopodobnie straciła przytomność i spadła ze schodów. Mówi się również o tym, że była modelka mogła doznać zawału serca. Jeden z informatorów miał wyznać, że Ivana w ostatnim czasie miała problemy zdrowotne. Służby badają sprawę.

O śmierci bizneswoman poinformowała pogrążona w żałobie rodzina. „Z głębokim smutkiem ogłaszamy odejście naszej ukochanej matki Ivany Trump. Była niesamowitą kobietą - siłą w biznesie, światowej klasy sportowcem, promienną pięknością oraz troskliwą matką i przyjaciółką. Była nieustraszona. Uczyła swoje dzieci wytrwałości i wytrzymałości, współczuciu i determinacji. Będzie jej bardzo brakowało", napisał syn Eric.

Z kolei Ivanka Trump dodała: „Mama była wspaniała, pełna uroku, pasji i zabawna. [...] Żyła pełnią życia, nigdy nie omijając okazji do śmiechu czy tańca”.

Głos zabrał także Donald Trump. „Jestem bardzo zasmucony, że muszę o tym poinformować wszystkich tych, którzy ją kochali, a jest ich wielu. Ivana Trump odeszła w swoim domu w Nowym Jorku. Była wspaniałą, piękną i niesamowitą kobietą, która wiodła znakomite i inspirujące życie. Jej dumą i radością była jej trójka dzieci: Donald Jr., Ivanka i Eric. Była z nich tak dumna, tak samo jak my jesteśmy dumni z niej. Spoczywaj w pokoju, Ivano", czytamy w opublikowanym poście na TRUTH social.

Zobacz też: Ivana Trump nie żyje. Pierwsza żona poprzedniego prezydenta USA zmarła w wieku 73 lat

Ciekawostki  z życia Ivany Trump

Małżeństwo z Trumpem

Nigdy nie była wielką damą, która tylko leży i pachnie. Urodzona w Czechosłowacji narciarka zjazdowa, modelka, Ivana Trump (a właściwie Ivana Zelnickova) była pierwszą żoną Donalda Trumpa. Para pobrała się w 1977 roku. W latach osiemdziesiątych brylowali na salonach jako jedna z najsławniejszych par. Nieprzyzwoicie bogaci, co chwila dołączali do kolekcji kolejne hotele, kasyna i wieżowce. Doczekali się trójki dzieci: Donalda Juniora, Ivanki i Erica.

Sielankę przerwał skandal. Trump wdał się w romans z byłą królową piękności, Marlą Maples, którą zresztą później poślubił. Z tego powodu Ivana i Donald rozwiedli się w 1992 roku.    

Sprawdź też: To Donald Trump musiał zabiegać o jej względy. Jaka jest historia miłości byłego prezydenta USA i Ivany Trump?

Donald Trump, Ivana Trump, 1988; New York
Fot. Mario Ruiz / Zuma Press / Forum
Donald Trump, Ivana Trump, 1988 rok New York

Kosztowny rozwód

Modelka nie była jednak stratna – w sądzie wywalczyła dwadzieścia milionów dolarów w gotówce, 350 tysięcy rocznych alimentów oraz biżuterię, którą zgromadziła podczas małżeństwa. To nie koniec: dostała też wartą 14 milionów posiadłość w Connecticut i 5 milionów na jej utrzymanie, 49 procent udziałów w Mar-a-Lago (posiadłości w Palm Beach), a także darmowy transport helikopterem byłego męża w razie potrzeby.

Cztery śluby

Donald Trump nie był jednak ani pierwszym, ani ostatnim mężem Ivany Trump. W latach 1971-1973 była żoną austriackiego narciarza, Alfreda Winklmayra. W 1995 roku poślubiła włoskiego biznesmena, Riccardo Mazzucchelliego, z którym rozwiodła się w 1997 roku. Jej ostatnim mężem był włoski aktor, Rossan Rubicondi, z którym wytrzymała tylko rok. W przeciwieństwie do rozwodu, który trwał... dwa lata. Jednak zawsze mogli na siebie liczyć. Ivana wspierała go do końca. Mężczyzna zmarł w 2021 roku. 

Ivana Trump, Rubicondi Rossano, 2002 rok
Fot. Joseph Marzullo/MPI / Capital pictures / Forum

Ivana Trump z ostatnim mężem - Rossano Rubicondi

Styl rodem z „Dynastii”

Ivana Trump przez lata wyrobiła sobie swój własny styl. Lubiła wystawne życie. Uwielbiała krzykliwe kolory, drogie, naturalne futra, złotą biżuterię w gigantycznej ilości. Słynęła ze swojego zamiłowania do kocich cętek. Zawsze przykładała dużą wagę do zachowania nienagannej figury. A jej znakiem charakterystycznym był wysoki blond tapir. Stylistyka rodem z „Dynastii”.

Z małżeństwa z Trumpem Ivanie zostało zamiłowanie do luksusów. Była współwłaścicielką kilku firm byłego męża, miała też wartościowe akcje kilku spółek giełdowych. Była posiadaczką wielu luksusowych posiadłości. Miała apartament w Nowym Jorku, a drugi w Londynie. Oprócz tego, była właścicielką pięciu stuletnich chat w St. Tropez, domów na Słowacji, w Czechach, ale też w Miami. W Greenwich miała własny... Biały Dom. Możecie o nim przeczytać tutaj.

Perłą w koronie Ivany Trump była jednak Concha Marina, posiadłość urządzona w stylu hiszpańskim. Wykończona marmurami i alabastrem, przepełniona zabytkowymi meblami, dywanami i pamiątkami z całego świata.

Ivana Trump, 1980 rok
Fot. Barry Talesnick / Zuma Press / Forum

Ivana Trump, 1980 rok

Ivana Trump, Donald Trump, 1985
Fot. Adam Scull/PHL/MPI / Capital pictures / Forum

Ivana Trump, Donald Trump, 1985

Zanim poznała Trumpa

Ivana urodziła się w 1949 roku w czechosłowackiej Gottawaldovie. Studiowała na wydziale kultury fizycznej na Uniwersytecie Karola w Pradze. Dzięki temu, że świetnie jeździła na nartach, dostała się do drużyny olimpijskiej Czechosłowacji. Gdy po raz pierwszy wyjechała na Zachód, nie chciała wrócić. Bez paszportu, nie miała szans by się wyrwać. Zdecydowała się więc na ślub z Winklmayrem i poleciała z nim do Kanady. Spotkała tam dawnego znajomego, który miał firmę wytwarzającą futra. Ivana - długonoga blondynka - zaczęła prezentować jego kolekcje jako modelka. W końcu pojechała do Nowego Jorku na pokaz mody. Na imprezie w klubie Maxwell’s Plum poznała 30-letniego Donalda Trumpa. Nie był wtedy bogaczem – zarabiał 50-75 tysięcy dolarów rocznie. W rok zrobił z tego miliony, również dzięki jej przedsiębiorczości.

Zobacz też: 25 lata temu Gianni Versace zginął z rąk mordercy

Smykałka do interesów

„Mam wrażenie, że poślubiłem bliźniaczą siostrę”- mówił o niej Trump, zachwycony jej smykałką do biznesu. Bo Ivana Trump, mimo że mogła leżeć i pachnieć, wkroczyła w świat wielkiego biznesu. To ona pomogła mu stworzyć imperium. Pomagała przy budowaniu Grand Hyatt Hotel, Trump Taj Mahal Casino Resort, a także słynnej Trump Tower. Zajmowała się architekturą wnętrz. Dla jednych szczyt kiczu, dla drugich wysmakowany styl. Odniosła sukces do tego stopnia, że została wiceprezesem Trump Organization do spraw wnętrzarskich. W 1988 roku dostała nawet tytuł Hotelarza Roku w USA.

Mówiło się, że kilka lat temu odrzuciła propozycję zostanie ambasadorem USA w Czechach. „Czy w ciągu 14 dni doprowadziłabym Biały Dom do porządku? Oczywiście. Czy potrafiłabym wygłosić 45-minutowe przemówienie bez telepromptera? Oczywiście. Czy potrafię ze zrozumieniem przeczytać kontrakt? Potrafię negocjować? Jestem zabawna? Oczywiście. Ale nie chciałabym tego robić”, wyznała w 2017 roku.

Polecamy też: Ivanka Trump charakter ma po ojcu, urodę po mamie. Kim jest ukochana córka Donalda Trumpa?​

Ivana Trump, tajemnice Ivany Trump, 2008 rok
Fot. Van Tine Dennis/ABACA / Abaca Press / Forum

Ivana Trump, 2008 rok

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Tłum gwiazd, laureaci konkursu i niezwykły muzyczny gość. Tak zapamiętamy VIVA! Photo Awards 2023

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA BOSACKA: opowieść o miłości, rozstaniu, przebaczeniu i nowym początku. ANASTAZJA I TOMEK JAKUBIAK: scenariusz na znalezienie wielkiej miłości. EWA KRAWCZYK: Krzysztof, moja miłość. ROSALYNN I JIMMY CARTER: historia niezwykłego związku. JAN EMIL MŁYNARSKI: muzyka to krok w stronę wolności. WANDA TRACZYK-STAWSKA: o najpiękniejszej Wigilii w obozie jenieckim w 1944 roku.