Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK
O TYM JEST GŁOŚNO

Wykryto dwa kolejne przypadki koronawirusa w Polsce

Tym razem jeden z nich dotyczy Warszawy

Konrad Szczęsny 8 marca 2020 16:31
Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK

W niedzielę 8 marca potwierdzono dwa nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Pacjenci przebywają w szpitalach w Raciborzu oraz Warszawie. Wiadomo również, ile osób w województwie  mazowieckim znajduje się obecnie pod obserwacją oraz ile zostało objętych kwarantanną lub izolacją.

Ile osób z koronawirusem w Polsce? Potwierdzono dwa nowe przypadki

Po południu 8 marca resort zdrowia podał do wiadomości, że badania potwierdziły obecność groźnego wirusa u kobiety pochodzącej z Hiszpanii (przyleciała do Polski samolotem), która przebywa w jednym z warszawskich szpitali. Komunikat w tej sprawie wydał również Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

„Pacjent jest hospitalizowany, a osoby, które miały z nim kontakt są identyfikowane i obejmowane kwarantanną”, napisano.

Jednocześnie we wpisie przedstawiono szczegółowe statystyki, dotyczące osób, które mogły zarazić się koronawirusem a które przebywają na terenie województwa mazowieckiego. I tak pod obserwacją w szpitalach przebywają 23 osoby, pod nadzorem epidemiologicznym służb sanitarnych znajduje się obecnie 2332 osób, zaś kwarantanną lub izolacją objęte są 2 osoby. 

„Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie pozostaje w stałym kontakcie ze wszystkimi instytucjami, służbami, inspekcjami oraz strażami mającymi związek z działaniami epidemiologicznymi przede wszystkim ze Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi, Komendą Stołeczną oraz Wojewódzką Policji, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej, a także służbami dyżurnymi Lotniska Okęcie oraz Lotniska Warszawa-Modlin. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego monitoruje całodobowo sytuację na Mazowszu i jest gotowe do podjęcia działań wynikających z odpowiednich procedur”, podkreślono.

Więcej informacji zostanie udzielonych na briefingu prasowym, który został zaplanowany na poniedziałek 9 marca na godzinę 8.15.

Z kolei drugi pacjent to mężczyzna przebywający w szpitalu w Raciborzu, który wrócił niedawno autokarem z Włoch. Współpasażerowie z obu środków transportu, którymi podróżowali zarażeni, są namierzani.

„Dziennie jesteśmy w stanie wykonać ponad dwa tys. testów na obecność koronawirusa, obecnie takich testów wykonywanych jest ok. 90-100”, podał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Osoby z koronawirusem w Polsce: potwierdzono 8 przypadków

Pierwszy pacjent, u którego zdiagnozowano COVID-19, przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. Ma 66 lat i przyjechał do Polski autobusem z Niemiec. W piątek 6 marca minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o kolejnych czterech przypadkach osób, u których wykryto koronawirusa. Jedna z nich to 26-letni mieszkaniec Wrocławia, który wrócił z Wielkiej Brytanii. Kolejne dwa przypadki to małżeństwo, które wróciło z wypoczynku z Włoch: mają odpowiednio 65 i 63 lata. Piąta osoba przebywa w szpitalu w Ostródzie, natomiast szósta to pasażer autobusu z Niemiec, który jechał razem z pierwszym zarażonym koronawirusem pacjentem i również przebywa w placówce w Ostródzie. Stan wszystkich pacjentów określany jest jako dobry. 

Łącznie na świecie od początku roku zdiagnozowano ponad 102 tysiące zachorowań.  

W Polsce do tej pory potwierdzono 8 przypadków koronawirusa:

koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.