WBG/AL 3 października 2016 10:26
1/16
Czarny Protest jamnik
Copyright @
1/16

Dzisiaj Black Monday! Zobacz, które gwiazdy wspierają Polki! Poniedziałkowy protest wspierają Jurek Owsiak, Monika Olejnik, Anja Rubik, Małgorzata Szumowska, Superniania Dorota Zawadzka, Martyna Wojciechowska, Hanna Lis, a nawet francuska aktorka Juliette Binoche, która podczas wizyty w Krakowie nie szczędziła polskim politykom gorzkich słów.

W minioną sobotę Polki strajkowały przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. Według szacunków policji, w strajku wzięło udział około 5 tysięcy osób. Poniedziałkowe protesty w ramach akcji Black Monday odbędą się w całej Polsce. Kobiety, tak jak Islandki 41 lat temu, nie pójdą do pracy, na uczelnię ani nie będą wykonywały obowiązków domowych. Wszystko w obronie praw kobiet i zapowiedzi zaostrzenia przepisów aborcyjnych. W godzinach 10-13 pod warszawską siedzibą PiS na Nowogrodzkiej protestujący zbiorą się, by stworzyć "Ścianę furii" - żywy mur pod hasłem "PiS nie przejdzie". Każdy będzie mógł wykrzyczeć swoje pretensje przez megafon. O godzinie 12 prawa Polek zostaną uczczone minutą ciszy. Protesty mają się zakończyć o godzinie 18 specjalnymi akcjami w wielu polskich miastach. Spis wydarzeń znajdziecie na facebookowej stronie "Ogólnopolski Strajk Kobiet".

 

Do protestu przekonywała kobiety Krystyna Janda, która ogłosiła, że nie zagra w planowanym na dziś spektaklu.

 

Zobacz które jeszcze gwiazdy wspierają protesty w naszej galerii.

2/16
Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra
Copyright @Facebook
2/16

Na sobotniej demonstracji pojawili się między innymi Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra i Maja Ostaszewska.

- jesteśmy tu! jest MOC - napisała Maja Ostaszewska na Instagramie.

3/16
Monika Olejnik
Copyright @Facebook Monika Olejnik
3/16

Monika Olejnik wielokrotnie opowiadała się po stronie protestujących kobiet. Wczoraj na Facebooku dała wyraz swoim przekonaniom i wyraziła poparcie dla Czarnego Poniedziałku zamieszczając dowcipny mem.

 

 

 

4/16
Hanna Lis
Copyright @Hanna Lis Instagram
4/16

Hanna Lis wsparła Czarny Protest na Instagramie.

- Miałam dwie "zagrażające zdrowiu i życiu" ciąże, zakończone dwiema cudownymi córkami. Jestem więc upoważniona (jak sądzę) do tego by zabrać w sprawie ustawy antyaborcyjnej głos. Nigdy nie przyszło mi do głowy przerwać ciążę, ale kimże ja jestem, by decydować za innych? Jakim prawem chcą czynić to politycy, którzy dramatem kobiet handlują na bazarze doraźnych, sondażowych strat i zysków? - napisała.

5/16
Jerzy Owsiak
Copyright @Jerzy Owsiak Facebook
5/16

Jerzy Owsiak po tym gdy przekonywano go, by wsparł Biały Protest i opowiedział się za projektem ustawy "Stop Aborcji" ogłosił na Facebooku:

W poniedziałek prawie wszystkie nasze panie będą brały udział w czarnym proteście. I tak jak pisałem wcześniej – niech nikt nie waży się stawiać znaku równości pomiędzy udziałem w tym sprzeciwie, a tym, że wszystkie nasze panie są zwolenniczkami aborcji. Aborcja jest tematem ogromnej i trudnej dyskusji, oraz wielu, bardzo wielu życiowych historii i wątków, które powinny być wzięte pod uwagę przez tych, którzy chcą uchwalić nowe prawo. Jutro, bez względu na to, jak i które media będą o tym opowiadały, protest kobiet - i nie tylko! - będzie miał miejsce. Obserwując i pracując z kobietami w Fundacji widzę w nich panie które kochają dzieci, są im niezwykle oddane, chcą dla nich jak najlepiej. Panie te w naszej pracy fundacyjnej tworzą razem z nami – mężczyznami – najpiękniejszą orkiestrę świata,

(...)
Jutro, drogie panie, będziemy dzielnie pracowali, abyście Wy mogły wyrazić swoje zdanie. I życzyć sobie, abyśmy my Polacy nauczyli się słuchać siebie nawzajem i abyśmy pamiętali, że decyzje rządu powinny naród konsolidować, a nie dzielić.

 

6/16
Anja Rubik
Copyright @Instagram Anja Rubik
6/16

Anja Rubik solidaryzowała się z Polkami na proteście pod polską ambasadą w Paryżu.

- My Tutaj !!! Wy jutro!!! odbieranie kobietom samokontroli - pod rożnymi pozorami - jest cechą władzy totalitarnej a my w Polsce sie nie zgadzamy!!! - ogłosiła pod zdjęciem na Instagramie.

 

7/16
Karolina Ferenstein-Kraśko
Copyright @Instagram Karolina Ferenstein-Kraśko
7/16

Karolina Ferenstein-Kraśko napisała pod zdjęciem na Instagramie:

#czarnyprostest #proszębądźcieznami Dziewczyny nie dajmy sobie wmówić, że ten protest dotyczy legalizacji, on dotyczy pozostawienia obecnego kompromisu! Jako mama trójki dzieci uważam że trzeba mieć prawo podejmowania decyzji w skrajnych wypadkach !!!

 

8/16
Juliette Binoche i Małgośka Szumowska wspierają Czarny Protest
Copyright @Instagram
8/16

Czarny Protest wsparła też Małgośka Szumowska i francuska aktorka Juliette Binoche, która podczas konferencji prasowej w Krakowie powiedziała: Kobieta powinna mieć wolny wybór, to prawo nie jest prawem dla kobiet. Samo to, że ktoś rozważa wprowadzenie takich przepisów, wywołuje we mnie wściekłość. Moja mama i babcia żyły w czasach, w których aborcja była zakazana. Słyszałam wiele tragicznych historii kobiet. Kiedy kobieta nie chce rodzić, to zawsze znajdzie sposób na przerwanie ciąży. Tylko że to może być dla niej bardzo niebezpieczne Kiedy kobieta nie chce rodzić, to zawsze znajdzie sposób na przerwanie ciąży. Tylko że to może być dla niej bardzo niebezpieczne. Kobieta powinna mieć wybór. To co stara się teraz dokonać w Polsce, to nie jest demokracja, to jest dyktatura i to jest wielki, podkreślam wielki błąd.

9/16
Magdalena Grzebałkowska podczas rozdania nagród Nike 2016
Copyright @REPORTER
9/16

W niedzielę odbyła się gala rozdania nagród Nike. Magdalena Grzebałkowska została laureatką plebiscytu Gazety Wyborczej za reportaż historyczny "1945".

- Chciałabym zadedykować tę nagrodę wszystkim kobietom w Polsce, wszystkim pisarkom, reporterkom, wszystkim kasjerkom, wszystkim prawniczkom, po prostu wszystkim kobietom. Żyjemy teraz w trudnych czasach, kochane, musimy się trzymać, jutro zróbmy to, co mamy zrobić. Ja jestem prawie na czarno ubrana  - powiedziała odbierając nagrodę.

10/16
Paulina Młynarska
Copyright @Instagram Paulina Młynarska
10/16

Czarny Protest wspiera Paulina Młynarska. Wściekła na prawicowego dziennikarza Rafała Ziemkiewicza, na swoim Facebooku napisała: - Gęba pełna religijnych frazesów, w głowie lateks, a w gaciach nieugaszony pożar. Tacy goście chcą decydować o naszych ciałach. "Kto nigdy nie wykorzystał nietrzeźwej, niech rzuci pierwszy kamień", "A jak facet rano trzeźwieje obok kaszalota też ma prawo skarżyć ją o gwałt?” - to też słowa Rafała Ziemkiewicza. Ojca córek, męża żony, syna matki" - napisała dziennikarka.

11/16
Łukasz Jemioł
Copyright @Instagram Łukasz Jemioł
11/16

Projektant Łukasz Jemioł też solidaryzuje się z polskimi kobietami. Na Instagram wrzucił czarne zdjęcie z podpisem: "Kobiety ! Tworze dla Was - jestem z Wami, chce żebyście miały prawo wyboru ! Mój głos w ważnej sprawie".

12/16
Kuba Wojewódzki i Andrzej Seweryn
Copyright @Instagram Kuba Wojewódzki
12/16

Podczas sobotniego protestu pod Sejmem pojawili się Kuba Wojewódzki i Andrzej Seweryn. Dziennikarz wrzucił zdjęcie z aktorem na Instagram z hashtagiem "Na parkingu historii".

13/16
Leszek Stanek
Copyright @Instagram Leszek Stanek
13/16

W sobotę protestował też znany z programu "Azja Express" Leszek Stanek. Na Instagram wrzucił zdjęcie z podpisem "Jestem z Wami kobietami!!!".

14/16
Monika Brodka
Copyright @Instagram Monika Brodka
14/16

Protesty poparła piosenkarka Monika Brodka. Wrzuciła zdjęcie z soboty z podpisem "Całym sercem jestem z kobietami".

15/16
Agnieszka Woźniak-Starak
Copyright @Instagram Agnieszka Woźniak-Starak
15/16

Agnieszka Woźniak-Starak także wyraziła poparcie dla Czarnego Protestu.

16/16
Agnieszka Holland, Irene Jacob i Dominic West
Copyright @Facebook
16/16

Prosto ze Stanów Zjednoczonych polskie kobiety wsparła Agnieszka Holland wraz z aktorami: Irene Jacob i Dominicem Westem.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.