Krystyna Janda, VIVA!
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM
WALKA O PRAWA KOBIET

Krystyna Janda: "Byłam w ciąży, która zagrażała życiu. Gdyby mi nie pomogli lekarze, tobym nie żyła"

al,of 28 września 2016 14:45
Krystyna Janda, VIVA!
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM

Cała Polska żyje ostatnimi doniesieniami o zaostrzeniu prawa aborcyjnego. W Sejmie toczą się dyskusje o projekcie ustawy „Stop Aborcji”, zgodnie z którym usuwanie ciąży będzie niemożliwe, niezależnie od okoliczności. Zakaz aborcji uderzy w każdą kobietę, a skutki będą nieodwracalne - podkreślają krytycy projektu stworzonego przez Instytut Ordo Iuris. Do dyskusji włączyła się też aktorka, Krystyna Janda.

Dziś rano w wywiadzie dla Radia Zet opowiedziała o własnych, dramatycznych doświadczeniach związanych z ciążą. "Byłam w ciąży, która zagrażała życiu.  Dwa razy w życiu byłam w takiej sytuacji, że gdyby mi nie pomogli lekarze właśnie z ciążą, tobym nie żyła. Podejmowałam bardzo dramatyczną decyzję. Dzisiaj według nowej ustawy, gdybym chciała działać zgodnie z prawem, tobym nie żyła" – wyznała.

"3 października 2016 roku, nie zagram spektaklu". Krystyna Janda dołącza do protestu

Aktorka stwierdziła również, że obecna "ustawa aborcyjna jest dość ostra i zaostrzenie jeszcze tego i skazanie kobiet na tak bezwzględne rygory jest zupełnie niepojęte". Znana aktorka solidaryzuje się z oburzonymi obecną sytuacją polityczną kobietami, czemu często daje wyraz w mediach społecznościowych. W poniedziałek aktorka odwołała się do artykułu z portalu Gazeta.pl, dotyczącego strajku islandzkich kobiet, który odbył się 40 lat temu i sprawił, że w końcu zaczęto respektować ich prawa. Janda zachęca, by 3 października Polki dołączyły do organizowanego w naszym kraju podobnego protestu - porzuciły swoje zajęcia i nie przyszły do pracy.  Zapowiedziała, że w związku z  nim nie zagra w planowanym na ten dzień spektaklu. - "Szanowni Widzowie, bardzo mi przykro, muszę zawiadomić że 3 października 2016 roku, nie zagram spektaklu „ Maria Callas. Master Class”. Postanowiłam solidarnie przyłączyć się do jednodniowego Strajku Kobiet Polskich, zorganizowanego w proteście przeciwko zamachowi na ich życie, prawa i wolność. Proszę o zrozumienie. Kasy teatrów będą zwracać pieniądze za bilety, oczywiście pracownicy Fundacji postarają się zadzwonić do tych z Państwa, którzy mają bilet na ten dzień i zaproponować także inne terminy, jak zwykle w takich wypadkach. Wysyłam pozdrowienia i ukłony. Proszę o zrozumienie. Krystyna Janda” - napisała na swoim Facebooku.
 

Polecamy też: "Popieram stanowisko każdej rozsądnie myślącej kobiety". Marta Kaczyńska ostro o ustawie antyaborcyjnej i in vitro

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.