To była spektakularna kreacja...

Gabriela Czernecka 30 stycznia 2019 08:50

Suknię ślubną księżnej Diany uważa się za jedna z najbardziej spektakularnych kreacji na królewskich zaślubinach. Wykonana z jedwabnej tafty, wyszywana 10 tysiącami pereł i cekinów z pięknymi wykończeniami i dodatkami - wówczas była kreacją godną przyszłej księżnej, ale dziś już nie robi takiego wrażenia, jak kiedyś. Mimo to zapisała się na kartach historii jako jedna z najpiękniejszych i kultowych sukni ślubnych. Gdzie teraz znajduje się słynna kreacja? 

Suknia ślubna księżnej Diany - ciekawostki

Suknia ślubna księżnej Diany została zaprojektowana przez Elizabeth i Davida Emanuelów. Była widowiskowa i naprawdę spektakularna - z pewnością taki był właśnie cel - by Diany nikt nie zgubił w tłumie. Nic dziwnego, że ślub Diany Spencer z księciem Karolem nazwano ślubem stulecia. To wydarzenie śledziło bowiem około 750 milionów ludzi na całym świecie! Dziś opisując kreację ślubną Diany większość użyłaby słowa kiczowata, ale ale wówczas była godna "przyszłej księżniczki ludu".

Od samego początku mówiono jednak, że kompletnie nie pasowała do charakteru księżnej.  Wykonana z sześciu różnych materiałów, wyszywana dziesięcioma tysiącami perełek i cekinów z najdłuższym trenem (bo aż ośmiometrowym) w historii sukien ślubnych w royal family, robiła piorunujące wrażenie. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o rodzinie królewskiej zapraszamy do grupy: link tutaj>>

Niestety, księżna Diana ledwo zmieściła się w niej do powozu, a gdy z niego wysiadła, okazało się, że suknia jest wymięta i fatalnie prezentuje się na pamiątkowych zdjęciach. Osoby odpowiedzialne za pomoc w obsłudze wydarzenia musiały zrobić wszystko, by choć odrobinę poprawić wygląd panny młodej i odwrócić od tego uwagę. Mimo tych wpadek, żadna inna panna młoda nie wywołała podobnego wrażenia.

Sekrety sukni ślubnej Diany

Wspominając o spektakularnej sukni ślubnej Diany, nie można nie wspomnieć o dodatkach. Obfity ślubny bukiet, ważący około trzech kilogramów, składał się przede wszystkim z kwiatów gardenii, ale nie zabrakło także dzwoneczków stefanotisu, konwalii i liści bluszczu (ten jest bowiem elementem każdego bukietu podczas królewskiego ślubu). Warto dodać także parę słów o biżuterii - na głowie Diana miała rodzinny diadem Spencerów, tzw. Spencer Dianę, kolczyki otrzymała w prezencie ślubnym od mamy, Frances Shand Kydd.

Do ołtarza księżna Diana poszła w ręcznie haftowanych pantofelkach projektu Shiltona, do wykonania których wykorzystano ponad 500 cekinów i 130 pereł, które układały się we wzór serca. Miały niski, ale bardzo zgrabny obcas, a na jedwabnej poszewce projektant, na specjalne życzenie księżnej, wyszył tam ręcznie inicjały: D (Charles - Karol i Diana). To miał być pewnego rodzaju hołd Diany dla ukochanego i dla zawieranego małżeństwa. 

Gdzie znajduje się suknia ślubna księżnej Diany?

Niestety małżeństwo pary nie przetrwało próby czasu. Suknia ślubna Diany po jej śmierci trafiła do jej brata, Charlesa Spencera. Kilka lat temu przekazał on ją komuś innemu. Gdzie obecnie znajduje się suknia ślubna Diany? Brat królowej ludzkich serc w 2014 roku oddał ją synom księżnej Diany, księciu Williamowi i księciu Harry'emu. Obecnie kreacja znajduje się w Pałacu Kensington, gdzie kiedyś mieszkała księżna. Zobaczcie w naszej galerii zdjęcia jej sukni ślubnej! 

1/7
Ślub Księżnej Diany i Księcia Karola
Copyright @ONS
1/7

Suknię ślubną księżnej Diany uważa się za jedna z najbardziej spektakularnych kreacji na królewskich zaślubinach

2/7
Suknia ślubna księżnej Diany
Copyright @East News
2/7

Suknia ślubna księżnej Diany została zaprojektowana przez Elizabeth i Davida Emanuelów. 

3/7
Ślubna suknia księżnej Diany - sekrety, ciekawostki
Copyright @East News
3/7

Warto dodać także parę słów o biżuterii - na głowie Diana miała rodzinny diadem Spencerów, tzw. Spencer Dianę, kolczyki otrzymała w prezencie ślubnym od mamy, Frances Shand Kydd.

4/7
Ślubna suknia księżnej Diany - sekrety, ciekawostki
Copyright @East News
4/7

Osoby odpowiedzialne za pomoc w obsłudze wydarzenia musiały zrobić wszystko, by choć odrobinę poprawić wygląd panny młodej i odwrócić od tego uwagę. Mimo tych wpadek, żadna inna panna młoda nie wywołała podobnego wrażenia.

5/7
Ślubna suknia księżnej Diany - sekrety, ciekawostki
Copyright @Pinterest
5/7

Niestety, księżna Diana ledwo zmieściła się w niej do powozu, a gdy z niego wysiadła, okazało się, że suknia jest wymięta i fatalnie prezentuje się na pamiątkowych zdjęciach.

6/7
Ślubna suknia księżnej Diany - sekrety, ciekawostki
Copyright @East News, Pinterest
6/7

Do ołtarza księżna Diana poszła w ręcznie haftowanych pantofelkach projektu Shiltona, do wykonania których wykorzystano ponad 500 cekinów i 130 pereł, które układały się we wzór serca.

7/7
Ślubna suknia księżnej Diany - sekrety, ciekawostki
Copyright @East News, Pinterest
7/7

Suknia ślubna Diany po jej śmierci trafiła do jej brata, Charlesa Spencera. Brat królowej ludzkich serc w 2014 roku oddał ją synom księżnej Diany, księciu Williamowi i księciu Harry'emu. Obecnie kreacja znajduje się w Pałacu Kensington, gdzie mieszkała księżna.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.