Ewa Demarczyk
Fot. PIOTR HAWALEJ/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Odeszła ikona z dawnej epoki. Dziś odbędzie się pogrzeb Ewy Demarczyk...

Uroczystość będzie miała charakter świecki

Gabriela Czernecka 26 sierpnia 2020 09:02
Ewa Demarczyk
Fot. PIOTR HAWALEJ/REPORTER

Nagła śmierć Ewy Demarczyk wstrząsnęła światem polskiej muzyki. Artystka zwana Czarnym Aniołem zmarła 14 sierpnia w Krakowie, w wieku 79 lat. Popularność przyniosły jej utwory takie, jak m.in. Karuzela z Madonnami czy Rebeka. Dziś odbędzie się ostatnie pożegnanie wybitnej artystki. Poznajcie szczegóły.

Pogrzeb Ewy Demarczyk 

Była jedną z najwybitniejszych osobowości scenicznych. Nazywano ją Czarnym Aniołem. Mówiono też: druga Edith Piaf. Porównywano ją do Juliette Greco, a jej talent interpretatorski stawiano na równi z wirtuozostwem Jacques’a Brela. Wszędzie gdzie występowała była witana i żegnana owacjami na stojąco. Ostatni koncert Demarczyk z zespołem odbył się 8 listopada 1999 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Niektórzy ludzie płakali ze wzruszenia, wszyscy pożegnali ją owacją na stojąco. W lutym 2000 roku artystka rozwiązała zespół. Coraz rzadziej spotykała się z przyjaciółmi i stopniowo wycofywała się z życia. 

Zmarła 14 sierpnia 2020 roku w swoim mieszkaniu w wieku 79 lat. O jej śmierci poinformował krakowski dziennikarz i krytyk Wacław Krupiński. W mediach społecznościowych napisał: „Zmarła wczoraj w swoim mieszkaniu. 16 stycznia skończyłaby 80 lat. Kilku pokoleniom prezentowała to, co w piosence najszlachetniejsze, najbardziej wartościowe. Nie zostawiła po sobie zbyt wielu nagrań, ale - same perły. One będą z nami przypominając o fenomenie Ewy Demarczyk”.

Informację o pogrzebie gwiazdy za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej przekazał dyrektor impresariatu Piwnicy pod Baranami Bogdan Micek. Wybitna śpiewaczka Ewa Demarczyk spocznie w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, niedaleko innych artystów piwnicznych, m.in. Marka Grechuty, Piotra Skrzyneckiego, Mieczysława Święcickiego. Pogrzeb Ewy Demarczyk odbędzie się w środę 26 sierpnia, o godz. 14.00. Jak podał dyrektor impresariatu Piwnicy pod Baranami, uroczystość prawdopodobnie będzie miała charakter świecki.  

Ewa Demarczyk
Fot. Harry Weinberg/FOTONOVA/East News

Ewa Demarczyk
Fot. Harry Weinberg/FOTONOVA/East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.