Depresja, uzależnienia, samobójstwa... Nad rodziną Ernesta Hemingwaya ciąży klątwa?
Nie tylko sławny pisarz odebrał sobie życie
- Redakcja VIVA!
Ernest Hemingway był jednym z najbardziej cenionych pisarzy w historii amerykańskiej literatury. Spod pióra wybitnego artysty wyszły takie dzieła, jak Słońce też wschodzi, Pożegnanie z bronią, Komu bije dzwon czy też Stary człowiek i morze. W 1953 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera, natomiast rok później został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Słynął z nieoczywistego stylu pisania. Regularnie zaskakiwał swoich czytelników, nawet po swojej śmierci. Ernest Hemingway popełnił samobójstwo w 1961 roku. Nie był jednak jedynym członkiem rodziny, który się tego dopuścił. Życie odebrało sobie przynajmniej sześciu innych Hemingwayów. Czy ciąży nad nimi klątwa?
Ernest Hemingway: tragiczna śmierć
Ernest Hemingway zjednał sobie miliony czytelników, zyskał uznanie najsurowszych krytyków, a także zapewnił sobie nieśmiertelną sławę w kanonie literackich mistrzów. Był jednak osobą pełną wad, lęków, a nawet obsesji. Wybitny pisarz cierpiał na depresję, a według swojej wnuczki mógł mieć niezdiagnozowaną chorobę afektywną dwubiegunową. Zmagania z własnymi lękami oraz natrętnymi myślami pogrążyły go w uzależnieniu.
Zobacz: Choroby, tragiczne wypadki, niespodziewane śmierci... Czy nad Koglem-Moglem ciąży klątwa?
Dla wybitnego pisarza utrapienie było jednak nie tylko źródłem cierpienia, ale i inspiracji. "Hemingway to pisarz w masce, pod którą kryją się lęki i obsesje, pragnienia i namiętności. Surowy styl jego prozy wcale nie tłumi ich, ani nie ogranicza, ale w swoim rygoryzmie pozwala zamknąć w zdyscyplinowanej językowej formie ciągle inspirujące nas kłębowisko uczuć, doznań i myśli tego nieoczywistego pisarza", pisał o artyście Jerzy Jarniewicz dla Gazety Wyborczej.
Niestety, Ernest Hemingway nie zdołał ujarzmić swoich demonów. Pod koniec swojego życia przepełniony był nieustającymi lękami, które doprowadziły go do stanu obsesji. Bezskutecznie poddawany był terapii elektrowstrząsowej. Wybitny pisarz samobójstwo popełnił 2 lipca 1961 roku w wieku niespełna 62 lat. Zastrzelił się podobno ze swojej ulubionej strzelby. Nie była to jego pierwsza próba.
Ernest Hemingway:
Ernest Hemingway: historia zaburzeń psychicznych, depresji oraz samobójstw w rodzinie
Słynny pisarz nie był pierwszą, ani ostatnią osobą z rodu Hemingwayów, która targnęła się na własne życie. Samobójstwo popełniło przynajmniej sześciu innych członków rodziny, podczas gdy wielu próbowało. Poza Ernestem Hemingwayem, opinii publicznej znani są czterej inni członkowie, którzy w ten sposób zakończyli swe życie. Samobójstwo popełnili także jego ojciec, siostra oraz brat. Niestety, na pokoleniu pisarza historia się nie skończyła. W 1996 roku życie odebrała sobie jego wnuczka, Margaux Hemingway. 42-letnia wówczas znana aktorka oraz modelka samobójstwo popełniła na dzień przed 35. rocznicą śmierci swojego dziadka. Znaleziono ją martwą w jej mieszkaniu w Santa Monica 1 lipca. Bezpośrednią przyczyną zgonu było przedawkowanie leków.
Margaux Hemingway:
Chociaż z pewnością samobójstwa członków rodu Hemingwayów nie były dziełem przypadku, ich powodem nie jest też klątwa. Skłonności do zaburzeń oraz chorób psychicznych, takich jak depresja, schizofrenia czy też choroba afektywna dwubiegunowa są jak najbardziej dziedziczne. To właśnie wymienione przypadłości odnotowano w przypadku wielu członków rodziny słynnego pisarza. Najczęściej zmagali się oni jednak z depresją.
Przeczytaj także: Wybitny talent, depresja, narkotyki i romanse! Jak naprawdę żyła Janis Joplin?
Dotknięta chorobą była nie tylko Margaux Hemingway, lecz także jej siostra - Mariel. Jak tylko amerykańska aktorka uporała się z własnymi objawami zaburzenia, za swoją życiową misję obrała walkę z zaburzeniami psychicznymi, a przede wszystkim depresją. "Dorastałam z rodziną, która z jednej strony była niesamowita i kreatywna, lecz z drugiej - destruktywna, pogrążona w nałogach. Wszyscy byli uzależnieni. Nie chciałam tak skończyć. Stało się to moją misją", przyznała Mariel Hemingway.